Budem chvíľu viedenčankou

Už to síce viem dlhšie, ale v poslednej dobe na to myslím viac a viac. Jeden semester strávim na Universität Wien a hoci je to hodinka od môjho rodného petržalského sídliska, naháňa mi to trochu aj hrôzu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Program študetskej mobility EÚ Erasmus mi naskytol príležitosť, ktorú som využila najskôr ako som mohla- hneď po prvom semestri som sa prihlásila s tým, že aj tak prvákov nevyberajú. A potom pohovor, o týždeň výsledky, ktoré som ale prehliadla. Spolužiačka v triede vraví: "Gratulujem ti k Viedni!" a ja som zostala ako obarená. Čo? Pôjdeme nakupovať, či na výlet? Nie, pôjdem tam študovať. Fúha. Idem si pozrieť tie výsledky a fakt- som tam! Letný semester 2007/2008. Potom stretko úspešných uchádzačov na faklute, na univerzite... Vieme, čo všetko treba povybavovať, pozrieť si webstránky našich škôl, kontaktovať koordinátorov... Našťastie mám až cca o pol roka zavŕšiť všetky papierovačky, takže pohodička pohoda. :)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno, všetkým odľahlo, nebývame až tak ďaleko- hodinka vláčikom a som skoro v mojej izbe (tých šesť minút autobusom nerátam... :). Vravím si- pohoda- Viedeň: vyskúšam si konečne život na intráku, veď už nikdy nebude šanca (cez leto plánujem ísť sa poprechádzať po Viedni, nech viem, čo kde je v predstihu) a dohovorím sa tam aj po anglicky, keďže to je jediný cudzí jazyk, ktorý viem poriadne. Dám si predmety vyučované v Aj, pár po nemecky, aby sa čosi na mňa nalepilo a donesiem naspäť dostatok kreditov. Je to metropola, nie je sa čoho báť. A tu ho mám- pri registácii je potrebné súhlasiť s klauzulou, že sa zaväzujem navštevovať predmety, ktoré budú vo väčšine v nemčine. I keď sa to rýmuje, vôbec ma to neteší. Predmet "Nemecký jazyk" bol vždy môj úhlavný nepriateľ, ale teraz sa moja taktika boja musí z "nenávidím ju!" zmeniť na "inak neprežijem!". Preto začnem intenzívnym dvojtýždňovým kurzom už teraz v júni, nie v hladine alfa, pekne si oddrem. Ak prežijem, pokračovať budem kurzom v zimnom semestri a budem tajne dúfať, že zmobilizujem všetky nezaplnené mozgové závity, aby som si zapamätala čo najviac a naučila sa trochu aj komunikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Utešujem sa stále tým, že predsa len to nie je až tak ďaleko a i keď možno nie každý víkend, ale dosť často budem môcť utiecť domov, prípadne nájdem kohosi, kto mi počas semestra s prácami v nemčine pomôže. Veľmi sa teším na to, že sa naučím byť samostatná. No a napokon- dúfam, že sa naučím aj vešať fotky sem na blog a budem opisovať množstvo zážitkov o tom, ako som zase niekomu povedala čosi nevhodné, lebo som nevedela, že to má iný význam než v slovníku. Ach, bojím sa, teším sa, ale chcem byť odvážna a chcem byť chvíľu viedenčankou :)

Mária Olvecká

Mária Olvecká

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Bratislavčanka 1. generácie a mám Bratislavu rada, ale vlastne, páči sa mi aj Liptov a iné časti SR, aj iné krajiny sa mi páčia. Celkovo, páči sa mi život tu na tejto našej planéte, ale sú veci, ktoré by som zmenila, keby som mohla. Vlastne, som často nespokojná s tým, čo sa deje u nás doma, u nás v krajine, vo svete... Nejak som sa rozpísala. Asi preto, že som ukecaná :) Zoznam autorových rubrík:  FilozofovanieŠtúdiumZ BratislavyTaké čosi umeleckéLeisureSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu