
„Toto je čo?!?! Facebook tvrdí, že som "lajkla" jednu stránku. Sotva... V tom čase som vôbec nebola na nete," napísala moja známa. Zaujímavosťou je, že stránka vznikla v nedeľu a hodinu po svojom vzniku mala viac ako 5 tisíc likeov. V približne rovnakom čase sa posťažovali ďalší traja ľudia, ktorých poznám. Medzi nimi je aj politik SaS, liberál, ktorý tvrdí, že by takej stránke like nedal. Medzi nechcenými fanúšikmi sa našlo aj niekoľko novinárov.
Stránka Ján Čarnogurský veľa aktivít zatiaľ neurobila. Krátko po tom, ako vznikla, admin stránky nahodil štyri súbory fotografií zo života politika. To je všetko. Napriek tomu mala stránka po hodine viac ako 5 tisíc fanúšikov. Hoci je Čarnogurský známy politik, takto rýchly nárast je minimálne podozrivý.

Čarnogurský pre blog potvrdil, že nová stránka vznikla s jeho vedomím. „Doposiaľ som mal na FB svoj osobný profil Ján Čarnogurský, ktorý mal vyše roka 5 tisíc priateľov, ďalší sa hlásili, ale FB neumožňuje zaregistrovať viac ako 5 tisíc priateľov."
Preto požiadal známeho, aby mu s tým pomohol. Nová stránka, ktorú známy založil, už nie je osobný profil Čarnogurského, ale fanúšikovská stránka verejne činnej osoby. „Ja sa v tom technicky nevyznám. Môj známy to v týchto dňoch riešil, ja som s ním o tom ešte nehovoril," povedal Čarnogurský, ktorý je v momentálne v zahraničí.
Na otázku, prečo sú v jeho skupine aj ľudia, ktorí by jeho stránku nikde "nelajkli", odpovedať nevedel. „K jednotlivým prípadom sa neviem vyjadriť. Známemu som to dal na starosť, aby to technicky vyriešil. Pravdepodobne došlo k prepojeniu stránky www.jancarnogursky.sk, s mojim profilom na FB a stránkou Zber podpisov pre Jána Čarnogurského."
Je pravdepodobné, že došlo k zlúčeniu, a o ňom mohol politik vopred informovať na svojom pôvodnom profile. Ľudia, ktorí sa ocitli na novej stránke bez svojho vedomia, sú však presvedčení, že v minulosti neboli priateľmi ani odberateľmi Čarnogurského.
Doplnenie (13:05): K zmene sa dodatočne vyjadril aj admin stránky Daniel Feranec: "Facebooková stránka Jána Čarnogurského "nevznikla" cez víkend. V skutočnosti som ju (po dohode s p. Čarnogurským) preklopil z jeho osobného profilu, ktorý dosiahol maximálny počet 5000 priateľov. To, že sa pri preklopení, medzi "lajkujúcimi" ľudmi ocitli nejakí, ktorí tam nechceli byť, je otázka skôr na facebook. Mohlo ísť o ľudí, ktorí dostali niekedy "suggestnuté", aby sa priatelili s J.Č. a facebook ich omylom zaradil za lajkujúcich. Vaša známa môže samozrejme jedným pohybom myši a jedným klikom zrušiť lajkovanie profilu, ktorý si neželá lajkovať (ako to desiatky ľudí vzápätí aj urobili)."
Na facebooku existuje viacero spôsobov ako podvodným spôsobom získať fanúšikov. V minulosti FB umožňoval jednoduché zlučovanie stránok. Stránky často s nenápadným obsahom, napríklad peknými fotkami detí, či virálnymi videami, sa za okamih stali fanúšikovskými stránkami politikov, či firiem. Facebook aj kvôli podvodom sťažil podmienky zlučovania.
Možností, ako získať neobvyklým spôsobom fanúšikov, som našla na webe viacero. Nebudem tu vypisovať návody. Koluje aj cena 25 eur za tisíc fanúšikov. Pred rokom podozrivo rýchlo narástla skupina fanúšikov Smeru. Po upozornení novinármi strana účet zablokovala a neskôr ho s pôvodným počtom obnovila.
Je vizitkou politikov, aké metódy kampane si zvolia. Sociálna sieť im môže výrazne v kampani pomôcť. No nástup na sociálne siete s vyšším počtom nechcených fanúšikov má úplne opačný efekt.
Viac o médiách na webe Omédiách.com.