Časopis pre mužov urobil z Hitlera spasiteľa

Hodnotenie éry Adolfa Hitlera nie je jednoduchá vec pre historikov ani politológov. Do hodnotenia sa pustil redaktor lifestylového časopisu pre mužov. Napísal článok, v ktorom predstavil Hitlera ako spasiteľa z nebies, ktorý to síce s pomstychtivosťou „trošička“ prehnal, ale len preto, že Židia si za to vraj môžu sami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (116)
Článok o Hitlerovi s názvom Spasiteľ ľudu?
Článok o Hitlerovi s názvom Spasiteľ ľudu? 

Slovak Man Magazín je lifestylový magazín pre mužov, s jednoduchým obsahom aj témami. V poslednom čísle sa však pustil do hodnotenia Hitlera. Už z titulky časopis promuje dvojstranový článok s názvom Hitler – spasiteľ ľudu?

K jednoduchému článku pripojili fotku Adolfa Hitlera ako vodcu a dve, na ktorých sa vysmiaty víta s nadšeným davom.

Celá téma o Hitlerovi a jeho dobe je zjednodušená do pár viet, ktorými autor článku popisuje veľmi zlú situáciu Nemecka v medzivojnovom období, ako ľudia nemali na chleba, boli zbedačení a ako v tom prišiel Hitler ako „spasiteľ nemeckého ľudu,“ mladý geniálny rečník, „záchrana z nebies," ktorý konečne priniesol ľuďom "šanca vrátiť sa do normálneho života.“ 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Autor článku vykreslil Hitlera ako spasiteľa
Autor článku vykreslil Hitlera ako spasiteľa 

O koncentračných táboroch, miliónoch mŕtvych, povojnových škodách ani zmienka. Naopak v článku autor nepriamo píše, že Židia si za holokaust mohli aj sami: "Parazitovali na zdevastovanom nemeckom národe a nútili Nemcov padnúť viac a viac na kolená - nemožno sa potom čudovať, aký názor a postoj sa k nim v Nemecku vytvoril. Áno, časom to Hitler so svojou pomstychtivosťou trošičku prehnal, ale treba sa na to pozerať aj s druhej strany mince - nezačalo to bez dôvodu." 

Médiá majú slobodu v písaní o čomkoľvek, ale majú aj zodpovednosť. Udalosti spojené s Hitlerovou mocou zasiahli natoľko našu civilizáciu, že viaceré štáty prijali právne normy, ktoré zakazujú spochybňovanie holokaustu. Práve pri vyvražďovaní, koncentračných táboroch sa ukázalo, ako obludne môže skončiť nevraživosť medzi ľuďmi, etnikami. Na publikovanie textov o Hitlerovi sa preto pozerá obzvlášť prísne. Problém mal napríklad režisér Zdeněk Troška, ktorý chválil Hitlera. V Čechách aktuálne pred súdom stoja vydavatelia Hitlerových prejavov.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku je popieranie holokaustu trestné od roku 2001. „Kto verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje, alebo sa snaží ospravedlniť holokaust, zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii alebo zločiny iného podobného hnutia, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky,“ píše sa v trestnom zákone.

Požiadala som o stanovisko šéfredaktora časopisu, prečo ten článok vyšiel a či stále stoja za jeho obsahom a myslia to s názormi na Hitlera vážne. Na mail neodpovedal. V telefóne povedal len, že nemá čas a zložil.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci ide o časopis s jednoduchými témami, ak sa pustí do tém ako Hitler či holokaust, mal by sa obrátiť na odborníkov, a pokiaľ nie, nech ostane radšej len pri fotkách sporo odetých dám, alebo nech nesie za text zodpovednosť.

Aktualizácia 5. júna: K prípadu sa vyjadrila polícia aj prokuratúra

Aktualizácia 5. júna: Šéfredaktor a riaditeľ vydavateľstva Ondrej Adamec sa v reakcii za článok ospravedlňuje a odsudzuje "zločiny spáchané na ľuďoch počas úradujúcej nacistickej moci za Hitlerovej vlády v Nemecku ale aj po nej. Takisto sa dôrazne staviame proti akémukoľvek prejavu nacizmu, fašizmu, nacionalizmu a akýmkoľvek iným prejavom neznášanlivosti voči akýmkoľvek ľudským bytostiam." Celé jeho ospravedlnenie je tu

SkryťVypnúť reklamu
Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu