Erik Tomáš si hovorcovskú Malinu zaslúži. Aj dve

Písmo: A- | A+

Asociácia hovorcov Slovenska každoročne vyhlasuje cenu Hovorca roka. Predchádzajúce dva roky bola udeľovaná aj anticena, tzv. Malina, ktorú rovnako, ako ceny, navrhuje porota.  Pred dvomi rokmi dostal Malinu hovorca prezidenta Marek Trubač, minulý rok hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová a tento rok ju mal podľa rozhodnutia poroty dostať šéf premiérovho tlačového odboru Erik Tomáš. Ale nedostal. Asociácia hovorcov sa až po rozhodnutí poroty rozhodla, že Malinu tento rok neudelí. Z ceny Hovorca roka sa tento rok stala fraška.

Obrázok blogu
(zdroj: Foto: SME)

„Dôvodom tohto rozhodnutia bolo spochybnenie procesu nominácie a politizácia procesu výberu kandidátov. AHS ako apolitická a dobrovoľná platforma nemá záujem posúvať profesijné hodnotenie výkonu funkcie do roviny, s ktorou neráta štatút súťaže. S plným rešpektom voči názoru, rozhodnutiu a odbornosti jednotlivých členov poroty zostane Malina 2013 neudelená," napísala vo svojom stanovisku asociácia.

Hoci Malina nie je v štatúte súťaže, pri predchádzajúcich ročníkoch jej udeľovanie asociácia nechala na porote. Takto ju porota udelila Trubačovi aj hovorkyni Dobroslava Trnku. To, že tento rok asociácia nechala porotu najprv vybrať aj kandidátov na Malinu a až po výbere Erika Tomáša a jeho nátlaku, ako píše SME, Malinu tesne pred vyhlasovaním výsledkov zrušila, urobilo z celej súťaže frašku.

Erik Tomáš, ktorý nátlak odmieta, je šéfom komunikačného odboru Úradu vlády. Hovorkyňou je síce Beatrice Szabóová, ale neobvyklé skúsenosti majú novinári hlavne s Tomášom, ktorý volá do redakcií - hlavne keď sa mu nepáčia články, alebo reportáže. „Dôvodom boli metódy jeho práce vo vzťahu k médiám, spojené s nátlakom, zastrašovaním, aroganciou," zdôvodnil výber Tomáša pre SME porotca Arpád Soltész, komentátor Hospodárskych novín.
„Celá Malina sa posunula do ťažko politickej roviny tým, že niekto nezvládol svoje ego a začal hodnotenie svojej práce vnímať ako kritiku svojho majestátu a úradu, v ktorom pracuje," povedal predseda Asociácie hovorcov Ján Orlovský.
Ak by tlak porota aj asociácia ustáli, súťaži by to neuškodilo. Ale práve to, že sa Malina stiahla po tom, ako Erik Tomáš kontaktoval porotu, urobilo z celej súťaže spolitizovanú súťaž.
Tým, že asociácia rozhodnutie poroty pred vyhlasovaním výsledkov zmenila, spochybnila celú porotu, a tak aj jej návrhy v iných kategóriách.
Erik Tomáš môže byť síce spokojný, že Malinu nedostal. Ale ako komunikátor ukázal, že tento prípad nezvládol, pretože takto sa o ňom a štýle jeho práce dozvie oveľa viac ľudí, ako keby udeľovanie prebehlo bez sporov. Malinu si zaslúži, po tomto aj dve.

Aktualizácia: V pondelok 14. októbra na celú kauzu okolo zrušenia Maliny reagoval Erik Tomáš listom, ktorý rozposlal novinárom. Celý list v článku Erik Tomáš: Ospravedľnujem sa, uberiem plyn .

Súvisiaci článok: Hovorcovia roka sú: Andrassy, Chmel a Eliášová

O hovorcovskú Malinu zabojujú Trubač a Tomáš

Skryť Zatvoriť reklamu