Fico je v tom nevinne

TA3 po celý týždeň vlažne informovala o kauze SPP a o podozrení z vplyvu oligarchov na rozhodnutia vlády. V nedeľu prekvapila, keď téme SPP vyčlenila rozsiahly priestor v relácii V politike. Ešte viac prekvapila, keď do relácie pozvala len jedného hosťa - Roberta Fica. Ten to aj bohato využil, takmer hodinu bez problémov obhajoval kúpu SPP a rozpočet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)
Screenshot TA3
Screenshot TA3 

Dávať za vinu premiérovi, že diskutoval v relácii sám, však tentokrát neobstojí.

On sám, podľa vyjadrení jeho hovorkyne, na samodiskusii netrval. Rozhodla sa tak TA3.

Aj keď je TA3 súkromná firma, ktorá má svojho majiteľa (Grafobal Ivana Kmotríka), musí dodržiavať zákon o vysielaní a ten jej hovorí, že nielen pri spravodajských príspevkoch, ale aj pri politicko-diskusných reláciách musí zabezpečiť objektívnosť relácie. Tá zabezpečená podľa mňa nebola.

V bežných televíziách sa to robí tak, že televízia pozve aj predstaviteľa opozičného názoru. V čase, keď bol v parlamente návrh na odvolanie premiéra za kauzu SPP, by sa určite viacerí našili a aspoň jeden by aj prišiel. TA3 ale žiadneho nezavolala.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fico nie je prvý, kto diskutoval pred divákmi bez opozície. Podobne výhody médiá vytvárali aj pre Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu a niekedy aj pre Ivetu Radičovú. A je jedno, či to už bolo želanie politikov, alebo iniciatíva médií.

Licenčná rada sa zaoberá samodiskusiami len zriedkavo, napríklad za takúto reláciu s premiérom Dzurindom dala Slovenskému rozhlasu sankciu. Som zvedavá, ako rozhodne dnes, keďže sťažnosť má už na stole.

Systém, ktorý stanovila licenčná rada, ráta aj s možnosťou, že pozvaný politik z protistrany sa náhle nedostaví, alebo odmietne prísť. Vtedy funguje inštitút tzv. prázdneho kresla, keď televízia reláciu odvysiela, divákov upozorní na to, kto bol do relácie pozvaný a prečo neprišiel, a protiváhu voči politikovi tvoria aspoň fundované otázky moderátora.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani to však nebol prípad nedeľnej diskusie na TA3. Moderátor, ktorý má len krátke skúsenosti s moderovaním tejto relácie, bol len v pozícii sprievodcu monológu Roberta Fica.

TA3 nie je na televíznej scéne prvý rok, aby nevedela, čo robí.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu