Novinári sa nielen môžu, ale musia pýtať zodpovedných, pokiaľ nie je vymenovaný generálny prokurátor - jeden z najdôležitejších ľudí v štáte. A prezident by nemal mať problém vysvetliť dôvody, prečo to neurobí. A nielen raz, ale aj stokrát. Keďže to doposiaľ neurobil, novinári majú povinnosť pýtať sa, prečo generálneho prokurátora nemáme. Jeho otázka na novinárku (známa z rozhovoru s Vladimírom Repčíkom), či je analfabet, je osočením. Nespýtala sa ho nič urážlivé ani neprístojné. Mal by sa jej preto ospravedlniť.
Nie je to prvý problém Gašparoviča v komunikácii, a to nielen s novinármi. Pamätné je jeho oslovenie niekdajšieho prezidenta Michala Kováča, starý "ujo", či jeho neprimerané chovanie k premiérke Ivete Radičovej, ktorej vraj pri odchode z hokejového zápasu povedal, nech mu nezavadzia. Zvláštna bola aj podráždená reakcia prezidenta a jeho hovorcu, pri otázkach novinárky, či sa premiérke ospravedlní. V komunikácii s médiami zlyhal aj vtedy, keď vykázal z prezidentského paláca redaktorku JOJ, ktorá si dovolila natočiť reportáž o jeho brbtoch.
Keďže sa ospravedlnenia nedočkala premiérka ani exprezident, ťažko od neho čakať, že sa ospravedlní novinárke.
Podráždenosť prezidenta si všimol aj Medzinárodný tlačový inštitút (IPI): "Dnešné vyjadrenia pána prezidenta na adresu novinárov opäť dokazujú, že vzťah verejní činitelia - médiá - občania na Slovensku nefunguje," povedal pre blog podpredseda IPI Pavol Múdry. Jednou z úloh médií je podľa Múdreho informovať širokú verejnosť o činnosti verejných činiteľov. Ak to nefunguje, verejnosť nemá veľa možností dozvedieť sa o ich práci.
„Myslím si, že v týchto vzťahoch chýba vzájomný rešpekt, najmä medzi verejnými činiteľmi a médiami, a trpí tým občan slabou informovanosťou o dianí v krajine," hovorí Múdry.
Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.