
Tomáš Kusenda, ktorý sa špecializuje na IT a písanie o technológiách, poslal ponuku do viacerých médií. Jedným z nich bol aj denník SME, ktorý dnes o prípade informoval. Do redakcií poslal zo svojho mailu ponuku, že má dizertačnú prácu exministerky s názvom "Sociálne služby a ich právna analýza" a pokiaľ má redakcia o ňu záujem, nech sa mu ozve na jeho telefónne číslo. Zo SME mu minulý týždeň zavolali. Za dizertačku "žiadal 500 eur. Redakcia SME to odmietla," napísalo SME.
Neskôr pre denník povedal, že na „publikovanie práce" získal súhlas od Tomanovej. Peniaze chcel, lebo „to, že som prácu niekde vyhrabal a že som ju chcel publikovať, tak som za to chcel normálne autorský honorár."
Tomanová potvrdila, že Kusenda ju minulý týždeň oslovil ako novinár. „Zaujímal sa o moje štúdium, vysvetľovala som mu, že titul mám právom. Vôbec neviem, že chcel s prácou kšeftovať," povedala pre SME.
Kusenda predviedol exemplárny prípad neetického konania. Prácu si vyžiadal ako novinár, ale ako novinár ju už nespracoval. Žiadal za ňu autorský honorár, no ten môže pýtať len autor, alebo iný vlastník práv, akým on nebol. A mmimochodom, získať dizertačnú prácu kohokoľvek nie je problém, keďže podľa zákona musia byť verejne dostupné a verejne dostupnou je aj tá od Tomanovej.
Kusenda nie je zvlášť aktívny novinár. „Som niečo nad 20-ročný nadšenec pre IT a moderné technológie. Pracujem ako počítačový technik, systémový administrátor, sieťar a skrátka všetko s IT. Okrem toho píšem pre IT portál SIIT.sk, ktorý patrí Webnoviny.sk," píše o sebe na vlastnej stránke.
"Takéto postupy sú neprijateľné," reagoval na Kusendov obchod šéf slovenskej pobočky Medzinárodného tlačového inštitútu IPI Pavol Múdry. Privítal, že SME zverejnilo aj jeho meno, Kusenda identitu nežiadal utajiť. „Zverejnenie mena "novinára" je podľa mňa OK, keď sa zverejňujú mená napr. nečestných podnikateľov či pri prešľapoch politikov. Solidarita v médiách má svoje hranice - ktoré však nemôžu platiť pri nečestnom konaní ktoréhokoľvek novinára či média."
Rovnako hodnotí prípad aj šéfredaktor spravodajstva TV Markíza Lukáš Diko. „O takejto situácii presne píše etický kódex novinára a denník SME postupoval presne tak, ako mal. Aj keď som na pochybách, či vôbec možno niekoho, kto si vypýta "autorský honorár" za cudzie autorské dielo, v tomto prípade dizertačnú prácu, označiť za novinára," dodal Diko.
Kusenda to teraz ľutuje
"Tomanovej prácu som ponúkol viacerým médiám, pričom mi dve z nich samé za ňu ponúkli peniaze, ako za "horúci materiál". Od SME som peniaze nepýtal, ale povedal im, že mi niektorí za ňu ponúkli peniaze, či ponúknu aj oni," povedal pre O médiách Kusenda.
Od Tomanovej si, ako povedal, vyžiadal prácu ako súkromná osoba, pretože "ma problematika jej práce zaujíma a už niekoľko rokov sledujem oblasť sociálnych vecí." No dnes to ľutuje. "S informáciami som v živote neobchodoval a ľutujem, že som prácu vôbec niekomu ponúkol a v živote nikdy to už nespravím. Teraz, s odstupom času, to hodnotím ako skratové jednanie a najradšej by som vrátil čas späť."
Agentúra SITA sa od prípadu dištancuje.
AKTUALIZÁCIA 17. 8. 2012
Tlačová agentúra SITA ukončila spoluprácu s Kusendom. "Tomáš Kusenda sa dostal do zásadného konfliktu záujmov, ktorého výsledkom bolo hrubé narušenie záujmov a povesti SITA. To vylučuje ďalšiu spoluprácu, preto sme ju ku dnešnému dňu ukončili," povedal pre blog generálny riaditeľ SITA Ivan Sámel. Viac zo sveta médií na stránke O médiách.