JOJ odkryla väčší problém ako odoberanie detí

Televízia JOJ pred dvomi týždňami priniesla príbeh o tom, ako v Británii odoberajú deti rodinám zo Slovenska. Tému televízia ťahá už dva týždne a po nej aj ďalšie médiá. Aj keď odvysielané reportáže o odoberaní detí nie vždy spĺňali parametre potrebné pre nezávislé spravodajstvo, je dobré, že televízia problém otvorila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)
Obrázok blogu

Na začiatku bola emotívna reportáž o tom, ako pár Miroslav Gogol a Veronika Čonková odišli z Humenného do Veľkej Británie, kde im úrady odobrali päť detí, a oni o nich bezúspešne bojujú. Už pri prvých reportážach, ktoré pripravoval pre JOJ bývalý redaktor TV Prima Martin Krpáč, chýbal potrebný odstup redaktora od rodiny, ale aj viac informácií o druhej strane problému. Redakcia sa síce pokúšala neúspešne získať vyjadrenia súdu a konkrétnej zodpovednej sociálnej pracovníčky, mali ale hľadať aj iné stanoviská britských úradov a sociálnych pracovníkov o tom, ako sú tam vnímané práva dieťaťa. V prvých reportážach bolo veľa nariekania zúfalej matky a opakovania toho, aká je nešťastná, ale chýbala tam zmienka o tom, že sociálny systém v Británii je síce prísny, ale aj štedrý a že sa v širokej miere zneužíva. Reportáž by tak preskočila už na začiatku z roviny bulvárnej do investigatívnej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozitívom je, že JOJ prípad sledovala takmer denne a postupne sa k nej pridávali ďalšie médiá - najviac SME, Nový čas, Život, ale aj české novinky.cz, STV a ďalšie. Pribúdali nové neuveriteľné príbehy ďalších rodín, ktoré prišli o deti, a nielen zo Slovenska. Ukázalo sa, že už tri roky sa viaceré rodiny bezúspešne obracali aj na slovenské úrady. Pri ďalších reportážach pribúdali v JOJ ale aj inde oficiálne stanoviská kompetentných - ministerstiev, ambasád, spolu s kritikou nečinnosti Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ale aj prvé pochybnosti, ktoré sa prikláňali na stranu britských úradov. Zapojili sa aj aktivisti.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je mojou úlohou posudzovať, či niektorí zodpovední britskí pracovníci mali aj iné záujmy ako ochranu práv detí. Ale myslím si, že je dobré, že JOJ a po nej aj ďalšie médiá o tomto probléme začali informovať.

Hoci viaceré úrady priznali, že sa na nich obracali zúfalí rodičia, až na slovenské veľvyslanectvo v Británii začali intenzívne konať až po medializácii prípadov. Výsledkom je, že nová šéfka centra pre ochranu práv detí a mládeže do Británie vycestuje, ministri hľadajú riešenia, vydávajú kritické stanoviská, chystá sa informačná kampaň.

Ukázalo sa, že nie sú vylúčené aj pochybenia úradov v Británií. No prípad odkryl aj širší problém, na ktorý poukázala aj slovenská spolupracovníčka britských sociálnych úradov, ktorá otvorene hovorí o tom, že mnohé rodiny naozaj nevedia zabezpečiť svoje deti.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorila sa verejná diskusia o vnímaní práv dieťaťa v Británii a na Slovensku. To, že dieťa behá nahé, špinavé, či hladné po ulici a nemá vlastnú posteľ u nás nie je problém, ale v Británii je.

A hlavne, celá kauza snáď odradí tých, ktorí sebe a svojím malým deťom kúpia jednosmerný lístok do Londýna bez toho, aby tam mali pre nich zabezpečené ubytovanie, stravu, školu.

Viac zo sveta médií na stránke O médiách.


Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu