Judínyovej politická nadpráca

Len zopár dní ubehlo od momentu, keď licenčná rada dala televízii Markíza pokutu 100 tisíc eur za nedovolenú politickú reklamu – vysielanie spotov propagujúcich hnutie 99 percent - a Markíza sa opäť politicky angažuje. Tentokrát cez Smotánku. V jej poslednom vydaní niekoľkí kandidujúci politici dostali od televízie pekné PR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)
Obrázok blogu
(zdroj: Vysielanie TV Markíza)

Reláciu o svete celebrít a spoločenských večierkoch v sobotu odštartoval príspevok o Plese Spišiakov, v ktorom štáb televízie doprevádzal expremiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) už od jeho príchodu. Ukazoval ho, ako sa zabával, a moderátorka Erika Judínyová niekoľkokrát pripomenula, že Dzurinda počas plesu naozaj, ale naozaj nepil.

V ďalšej reportáži boli stredobodom minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), bývalý moderátor Markízy, a jeho stranícky kolega minister hospodárstva Juraj Miškov, ktorých moderátorka pochválila za to, že prevetrali svoje polovičky, a že ministerstvo poskytlo priestory na prehliadku plesových šiat. Judínyová oslovila aj Rafaela Rafaja (SNS) a pochválila ho za jeho mladistvý výzor. Peknú vizitku mal vo vysielaní aj ďalší politik predseda SNS Ján Slota. Síce nebol vo vysielaní priamo, ale spomenula ho jeho manželka, ktorá ho chválila za to, aký je starostlivý otec a ako sa vie dobre baviť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako päsť na oko bol do relácie zaradený Peter Puškár, ktorý je na čele kandidátky strany PAS. To však pri jeho osobe moderátorka povedať zabudla. Vo vysielaní ho ohlásila ako brata Zlatky Puškárovej, ktorý prišiel podporiť kalendár Slobody zvierat. A podľa priestoru, ktorý dostal, bol zjavne najdôležitejším „zvieraťom“ akcie. Stihol povedať, na čo všetko je odborník, ako má rád deti aj zvieratá. „Kvôli komu (som tu), to by som zatiaľ nehovoril. Ale skôr som tu kvôli tomu, že ja ako právnik sa venujem rôznym oblastiam práva. Ako psychológ sa pozerám na to z pohľadu vzťahu zvieraťa a človeka,“ vravel o sebe neznámy Puškárovej brat.

SkryťVypnúť reklamu

Priestor na sebaprezentáciu sa v relácii ušiel aj poslankyniam za SDKÚ Kataríne Cibulkovej a Tatiane Rosovej alebo poslankyni za Smer Bibiane Obrimčákovej.

To, že relácia, ktorá ukazuje známych ľudí na spoločenských akciách, prináša a komentuje bulvárne informácie, sa odrazu pár týždňov pred voľbami rozhodne vytvoriť neštandardný priestor pre niekoľkých kandidujúcich politikov, nie je v poriadku. Politici boli vo vysielaní predstavení vo výhradne pozitívnom duchu. A čo viac si môžu priať v čase, keď pri obrazovkách sedí okolo pol milióna divákov.

Z akého dôvodu si práve pred voľbami vybrala Smotánka medzi celebritami Dzurindu, Puškára, Krajcera, Miškova či ďalších, televízia neodpovedala. „Netreba za tým vidieť nič neobvyklé. Dva mesiace sme nevysielali, a toto sme nazbierali,“ povedala stručne pre blog moderátorka. Na ďalšie otázky o tom, či šlo o dohodu s politikmi, alebo to je za protihodnotu, ale už Judínyová ani televízia neodpovedali.

SkryťVypnúť reklamu

Spravodajské a politické publicistické relácie musia podľa zákona dodržiavať zásady objektivity a nestrannosti. Relácia Smotánka nepatrí medzi vážnu politickú publicistiku, preto pre ňu prísne kritéria o vyváženosti neplatia. Platí však pre ňu, rovnako ako pre celé televízne vysielanie, zákaz politickej reklamy, ktorú zákon definuje ako oznámenie, určené na podporu politickej strany, jej člena, prípadne v ich prospech pri volebnej kampani, alebo oznámenie na popularizáciu názvu, značky, hesiel politickej strany, alebo jej kandidáta.

Nad vysielaním dohliada Rada pre vysielanie a retransmisiu. Jej hovorca nechcel konkrétnu reláciu hodnotiť, lebo ju nevidel. „Ak program naplní kritériá politickej reklamy, tak televízia musí niesť následky, ktoré sú s tým spojené. Rada v takom prípade skúma, či prezentácia kandidáta naozaj smeruje k popularizácií tejto osoby, ako kandidáta,“ povedal hovorca a riaditeľ kancelárie rady Ľuboš Kukliš.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sa tak deje pri každých voľbách. "Časť divákov môže cítiť určitý zámer vysielateľa, ale rada sa musí riadiť zákonom. Ten stanovuje hranice, a rada skúma či boli alebo neboli prekročené."

Nie je to prvýkrát, čo Judínyová robila v Smotánke politikom PR. Svoje tradičné miesto v Smotánke mával pred pár rokmi napríklad niekdajší minister a dnes predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý vystupoval na obrazovke Markízy ako vtipný zabávač, tanečník či komentátor.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu