
Televízia Markíza ešte v lete odvysielala príspevok Osudný pád na korčuliach. Reportáž začala tak, že redaktor Ján Tribula s mikrofónom prichádza k nemocničnému lôžku zraneného pacienta a hovorí o tom, ako pri korčuľovaní spadol. Kamera potom úplne bez problémov ukázala jeho zranenú tvár s opuchom a podliatym okom. Aby nechýbali emócie, televízia odvysielala aj plač jeho sestry v momente, keď sa dozvedela, že stav jej brata je veľmi vážny. A aby celé Slovensko vedelo, ktože to má tak doráňanú hlavu, Markíza zverejnila aj jej celé meno.
Krátko na to lekár pred kamerou bez zaváhania ukázal röntgenový snímok lebky pacienta, a podrobne popisoval zranenia. Takže celá jeho ulica, okolie a ďalších možno aj 500 tisíc divákov sa dozvedela ako vyzerá jeho poškodená lebka a krčná chrbtica a teda aké má vyhliadky.
Vecou verejnou sa odrazu stalo všetko to, čo by malo byť pre lekára lekárskym tajomstvom a súkromnou vecou pacienta a jeho najbližších. Témou reportáže pritom bolo len to, že pri korčuľovaní je dôležitá prilba. Myslím si, že aby to ľudia pochopili, vôbec nemuseli poznať meno rodiny, presnú diagnózu, detail tváre s opuchnutým okom a obväzom a röntgen jeho hlavy.
Licenčná rada na jednom zo svojich posledných zasadnutí práve za tento príspevok dala Markíze pokutu 6 tisíc eur za to, že „spôsobom svojho spracovania a svojím obsahom zasiahli do ľudskej dôstojnosti a práva na súkromie muža, snímaného na nemocničnom lôžku a do práva na súkromie ženy, označenej ako sestra zraneného muža."
Zarážajúce na reportáži však bolo, ako bez problémov lekár úplne cudzej osobe (redaktorovi Markízy) a na kameru opisoval tak vážnu diagnózu, ktorá sa týkala súkromia chorého človeka. Ako je možné, že redaktor so štábom sa len tak pohybujú po chodbe pomedzi nemocničné lôžka?
Píšem to preto, lebo to nie je jediný prípad, keď redaktor za asistencie nemocničného personálu narúša súkromie pacienta a jeho dôstojnosť. V tejto súvislosti si spomínam na jeden prípad spred niekoľkých rokov, keď nemocničný personál v Ružinovskej nemocnici v Bratislave bez akéhokoľvek upozornenia pustil skupinu novinárov vrátane fotografov k nič netušiacej rodičke počas pôrodu. Šokujúce na tom bolo aj to, že v tom čase bolo dieťa v ohrození života. Aj samotní novinári vtedy zostali z prístupu nemocnice prekvapení, keď ich pri prehliadke nemocnice pustili priamo k pôrodu. A hoci v miestnosti boli viacerí lekári a sestričky, až na krik rodičky a jej manžela ľudí z miestnosti poslali preč. „Veď by si len urobili ilustračné zábery," nezabudol po ich odchode utrúsiť niekto z lekárskeho personálu.
Tieto prípady nie sú o ľudskosti, alebo ohľaduplnosti, ale o porušovaní základných etických zásad, ktorými by sa mali riadiť v nemocniciach pri kontakte s médiami.
Súvisiaci text: Falšuje Markíza nefalšované emócie