Markíza odvysielala bez upozornenia smrť

Televízia Markíza odvysielala zábery usmrtenia človeka. Bez akéhokoľvek upozornenia a pre istotu dvakrát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (102)

V rámci série väčšinou tragických reportáži televízia v pondelok v Televíznych novinách odvysielala reportáž s názvom Extrémni policajti, v ktorej redaktor porovnával postup amerických policajtov s postupom policajtov na Slovensku. Ako príklad si vybral nedávny prípad, pri ktorom policajná hliadka v Amerike zastrelila chlapca po tom, ako majiteľ obchodu nahlásil krádež. Markíza odvysielala video svedka incidentu, na ktorom vidno, ako polícia niekoľkými ranami zastrelí človeka. Samotné zabitie odvysielala v reportáži dvakrát.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa zákona televízia má povinnosť v spravodajstve na takéto zábery divákov vopred upozorniť. Napríklad oznamom: "Nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov." Zvýšenú citlivosť pri týchto témach odporúča aj etický kódex novinárov. Viaceré médiá upozorňujú oznámením nielen pre maloletých, ale aj citlivé povahy, či vetou, že budú nasledovať drastické zábery. Niekedy tak robí aj Markíza, v pondelok to neurobila.

Z názvu reportáže, slov moderátorky ani jej výrazu nič nenasvedčovalo, aké zábery sa chystá televízia odvysielať.
Z názvu reportáže, slov moderátorky ani jej výrazu nič nenasvedčovalo, aké zábery sa chystá televízia odvysielať.  

Moderátorka Zlatica Puškárová uviedla reportáž len slovami: „Z extrému do extrému. Tak môžeme nazvať policajné zákroky, ktoré vám teraz ukážeme. Jeden je z Ameriky, druhý zo Slovenska.“

SkryťVypnúť reklamu

Markíza nie je jediná, kto zverejnil toto video a včerajšia reportáž určite nie je prvým prípadom, keď televízia prekročila hranice pri zobrazovaní ľudského utrpenia. Napríklad JOJ dostala pokutu za to, že neupozornila divákov na drastické zábery zrážky koní.

Život prináša aj tragické udalosti. Ale pri porovnaní s počtom bežným udalostí ich zďaleka nie je toľko, ako nám ich denne servírujú bulvárne médiá. 

Tragickým udalostiam sa médiá nemusia vyhýbať, ale stačí pri ich zverejnení postupovať ohľaduplnejšie, nie je to len z dôvodu ochrany maloletých, či citlivé povahy, ale aj z úcty k obetiam, pozostalým. Napríklad idnes.cz, ale aj mnoho iných médií, pred týmto videom zverejnili oznam, že nasledujúce zábery sú drastické. Divák sa tak sám rozhodne, či chce alebo nechce vidieť zabíjanie človeka. Pri spôsobe, aký zvolila Markíza, však o tom namiesto diváka, či rodiča detí, ktoré mohli byť v miestnosti, rozhodla televízia.

SkryťVypnúť reklamu
Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu