Médiá pomáhali šíriť platenú správu o škodlivosti chemoterapie

Pred niekoľkými dňami sa šírila médiami správa o škodlivosti chemoterapie pri liečení rakoviny a naopak o vynikajúcich účinkoch prírodných liečiv. Len máloktoré médiá, ktoré o tom informovali, upozornili, že šlo o platenú správu distribučnej spoločnosti, ktorá takto ponúka svoj produkt. Informácia podľa zdieľaní na sociálnych sieťach vyvolala búrlivé reakcie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (136)
Ilustračné foto: zdrave.cz
Ilustračné foto: zdrave.cz 

Hneď na začiatku poviem, že tento komentár nie je o tom, do akej miery je chemoterapia účinná alebo škodlivá a ani nespochybňujem účinky prírodných látok. Môj článok je o tom, ako médiá, pri tak vážnej téme ako je rakovina, neoverujú pôvod informácií.

Hystériu odštartovala spoločnosť Provitex, ktorá si zaplatila v agentúre SITA platenú PR správu s titulkom Štúdia odhalila, že chemoterapia rakovinu iba podporuje. V PR správe spoločnosť napríklad píše, že chemoterapia a s ňou spojené drahé lieky sú nevhodné na liečbu rakoviny, ba čo viac dokážu danú situáciu ešte viac zhoršiť." Alebo: „Pravda je taká, že ak by každý užíval prírodné látky, rakovina by vôbec nemala šancu sa vyvinúť (tieto sú samozrejme vhodné aj na prevenciu), a farmaceutické firmy by prišli o obrovský profit," pričom firma takto propaguje svoj výrobok, vraj z prírodných látok. Celá PR správa je napísaná veľmi všeobecne, odkazuje na články spred roka v časopise Nature Medicine, ktoré nehovoria úplne to isté, ako to použila spoločnosť v svojej PR správe.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autorom správy je všeobecne málo známa firma Provitex. Hoci jej majitelia si do názvu dali "PROVITEX - Výskumná spoločnosť onkologických a imunitných ochorení s.r.o." spoločnosť nie je žiadnym vedeckým pracoviskom. Zaoberá sa len distribúciou a predajom výživových doplnkov.

Denne vychádza množstvo štúdií, analýz, vedeckých prác na tému rakovina. Z nich si spoločnosť vybrala len tie veci, ktoré sa hodia k propagácii jej výrobku.

Viaceré weby, ktoré pracujú s informáciami, článok prebrali bez toho, aby uviedli, že ide o platenú PR správu. Takto ju zverejnil napríklad web Vyšetrenie.sk Šokujúce odhalenie štúdie: Chemoterapia rakovinu len podporuje, ktorý pôvodný text doplnil zveličujúcimi medzititulkami. Na webe diva.sk, ktorý patrí pod spravodajský web aktuality.sk, vyšiel článok Štúdia náhodne odhalila, že chemoterapia rakovinu ešte viac podporuje! Tam dali na miesto, kde má byť autor, dlhý zoznam: PR článok, SITA, provitex.sk, Diva.sk. Oba weby si nedali námahu, aby informácie z PR správy overili, oslovili odborníkov, ale hlavne priamo v článku upozornili, že je to text platenej správy distribučnej firmy. Oba články sú stále zverejnené a zdieľajú ich na sociálnych sieťach tisícky ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Článok šírili aj mnohé monitorovacie weby (napr. Pozri.sk, news.sk).

O téme písala aj redakcia Plusky na svojom webe iZdravie.sk v článku Šokujúca štúdia: Chemoterapia nelieči, ale vyvoláva metastázy!?. Pluska síce k informácii oslovila aj odborníkov, ktorí vysvetľovali, že chemoterapia má aj vedľajšie účinky, ale pacientom pomáha, no text PR správy od distribučnej firmy citovali ako najnovší text vedcov.

Naopak profesionálnejšie sa k téme postavila televízia Markíza, ktorá upozornila divákov, že sa šíri PR správa distribučnej firmy. "V tomto prípade robia všetci, ktorí informáciu zdieľajú, službu firme, ktorá na predaji doplnkov výživy zarába. A robia to celkom zadarmo," povedala redaktorka a oslovila odborníkov. „Odborník si ale myslí, že takéto informácie, že sú tu bylinky, ktoré to vyriešia za chemoterapiu, sú nezodpovedné. Odborníci vo všeobecnosti nezatracujú účinky prírodných látok aj v prípade rakoviny. No len ako podpornú liečbu," upozornila Markíza vo svojich správach.

Skryť Vypnúť reklamu

Na to, že správa, ktorá sa šíri internetom, je platenou správou spoločnosti, ktorá predáva výživové doplnky, upozornil aj web SME Veda statusom na facebooku.

Aktualizácia 3. júna 2013: Rada pre reklamu označila PR článok za neetický.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu