reklama

Médiá prosbu rodiny vojaka nerešpektovali

Pred pohrebom vojaka, ktorý zahynul počas cvičenia v Lešti, rodina požiadala médiá, aby na pohreb nechodili. Rovnakú žiadosť im tlmočilo aj ministerstvo obrany. Viaceré médiá napriek tomu poslali do Patrizánskeho svoj štáb a natáčali aj spoza plota.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)
Obrázok blogu

"Na základe prosby rodiny by sme touto cestou chceli poprosiť o to, aby sa pohreb so zosnulým príslušníkom vojenskej polície konal bez záujmu a účasti zástupcov médií," povedala Martina Balleková, hovorkyňa ministerstva obrany.

Žiadosť bola všetkým médiám dostupná, písala o nej agentúra SITA a objavila sa v mnohých médiách. A keďže web omediach.com, ktorý vediem, čítajú aj novinári, zverejnila som túto žiadosť a špeciálne som na ňu upozornila aj na Facebooku stránky. Cintorín pred médiámi na želanie rodiny strážila aj mestská polícia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu je výsledok, ako na želanie rodiny reagovali médiá:

S plnou výbavou sa na pohreb vybral štáb televízie Markíza. V Televíznych novinách priniesla reportáž o tom, ako sa redaktor s argumentom, že ide o vojenský pohreb, pokúšal dostať na cintorín s mikrofónom a kamerou. Polícia ho upozorňovala, že si tak rodina neželá. Markíza priniesla zábery z pohrebu, natočené pravdepodobne spoza plota. Ľudí štáb natáčal a oslovoval pred vchodom na cintorín.

Článok o pohrebe s výpoveďami prítomných, viacerými fotografiami a citátom zo smútočného príhovoru priniesol na veľkom priestore denník Plus Jeden Deň. Sám denník pritom začal článok tým, že „nešťastní rodičia, ktorých smrť milovaného syna hlboko zasiahla, chceli mať súkromie, keď odprevádzali na večnosť svojho najdrahšieho. Preto na rozlúčke na cintoríne v Partizánskom nebol nikto cudzí." To, že rodina vyslovene žiadala médiá, aby nechodili, už autor nenapísal. Plus Jeden Deň na dvoch tretinách strany zverejnil fotografie z pohrebu, vrátane príbuzných a známych.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neodolal ani Nový Čas, ktorý priniesol reportáž o emóciách na pohrebe aj s fotografiou.

Prečítanú reportáž so zábermi priniesla aj televízia JOJ. „Prítomnosť médií na rozlúčke si však rodina neželala," povedal moderátor na záver krátkej reportáže. Televízia si želanie rodiny vysvetlila tak, že poslala k smútiacim štáb, priniesla zábery rodiny pred plotom cintorína a redaktor oslovoval smútiacich.

Pravda, Rádio Slovensko, SME a topky.sk informovali o poslednej rozlúčke len jednou vetou, že sa konala. Aktuality.sk informovali o pohrebe rovnakou správou ako Ministrerstvo obrany.

Je jedno, či je to vojenský, alebo civilný pohreb. Ak si to rodina vojaka, ktorý nebol verejne známou osobou, neželá, médiá by to mali rešpektovať, a to aj vtedy, ak je tam prítomný minister. A nielen po bránu cintorína. Ak sa aj napriek vyslovenej žiadosti rodiny vyberú na cintorín s fotoaparátom a kamerami a natáčajú spoza plota, nech sa potom nečudujú z invektív, ktorými ich ľudia častujú.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu