Na Spiši majú Noc dlhých nožov

Noc dlhých nožov – je názov pre brutálne čistky, ktorými sa Adolf Hitler za pomoci Himmlera a Göringa zbavil nepohodlných spolustraníkov. Obchodné centrum na Spiši muselo dlho hľadať názov pre svoju akciu, keď nič lepšie nenašlo. Noc dlhých nožov mali minulý rok aj tento.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (61)

Presne osemdesiat rokov po vraždení v Nemecku počas Noci dlhých nožov a historickej skúsenosti s miliónmi obetí hitlerovského vyčíňania si obchodný a zábavný par v Spišskej Novej Vsi Madaras vybral názov "Noc dlhých nožov" na akciu, ktorou oslavuje deň svojho vzniku.

Kým v Nemecku sa v noci „ukrajovali“ nepohodlní spolustraníci, obchodné centrum Medaras v noci 8. augusta ukrajovalo ceny. 

Na mimoriadne netradičný názov marketingovej akcie, ktorá má prilákať ľudí do obchodu, upozornil na Facebooku spisovateľ
Na mimoriadne netradičný názov marketingovej akcie, ktorá má prilákať ľudí do obchodu, upozornil na Facebooku spisovateľ 

Na mimoriadne netradičný názov marketingovej akcie, ktorá má prilákať ľudí do obchodu, upozornil na Facebooku spisovateľ Michal Hvorecký.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čistky Noci dlhých nožov začali v noci z 29. na 30. júna v roku 1934. Masaker odštartoval samotný Hitler nečakanou nočnou návštevou kamaráta Ernsta Röhma, spoluzakladateľa a veliteľa polovojenských jednotiek SA, ktoré pôvodne pomáhali Hitlerovi k moci, no neskôr chcel dosiahnuť pomocou jednotiek SA socializmus. Röhm sa mal zabiť sám, no odmietol, a tak ho zastrelili o pár hodín vo väzení. Hneď potom sa začalo poľovanie na nepohodlných vedúcich funkcionárov SA. Historici odhadujú, že počas čistiek bolo bez súdu zavraždených 200 až tisíc osôb, ďalší putovali do koncentračných táborov. 

Adolf Hitler so spolustraníkom Ernstom Röhmom v roku 1933, rok predtým ako ho osobne dal zastreliť.
Adolf Hitler so spolustraníkom Ernstom Röhmom v roku 1933, rok predtým ako ho osobne dal zastreliť.  

Názov Noc dlhých nožov použili kritici vlády Vladimíra Mečiara na zasadnutie parlamentu pri nástupe Mečiarovej tretej vlády, počas ktorého bola v noci z 3. na 4. novembra v roku 1994 odvolaná veľká časť funkcionárov štátnych inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Tzv. Noc dlhých nožov odštartovala zľavy v Madarase tento rok, aj minulý rok. Z toho usudzujem, že jeho majitelia buď na dejepise nedávali pozor, alebo naopak dávali a niečo zo spomínanej pasáže sa im páčilo.

Chápem, reklamný slogan by mal upútať. Tento určite upúta, aspoň tých ktorí vedia niečo o histórii. Nepísaným pravidlom reklamy však nie je len upútať. Nemala by v spotrebiteľoch vyvolávať negatívne asociácie. Tento slogan u mňa vyvoláva asociácie s Hitlerom. Ak by som bola minulý týždeň v Spišskej Novej Vsi, obchodnému domu Madaras sa zďaleka vyhnem.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu