Neobvyklý trest pre Markízu za Bezáka

Informovať o bývalom arcibiskupovi Bezákovi a kauze spojenej s jeho odvolaním nie je jednoduché. Markíza za jeden z príspevkov dostala sankciu - upozornenie na porušenie zákona.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (141)
Obrázok blogu

Barbora Demešová sa v Televíznych novinách v príspevku Záhadné hospodárenie cirkvi pokúsila zhrnúť informácie o stave vyšetrovania kauzy hospodárenia Trnavskej arcidiecézy, s ktorou je úzko spätý i prípad odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka. V príspevku informovala, že vo vyšetrovaní kauzy sa síce pokračuje, ale výsledky vyšetrovania začatého na popud trestného oznámenia smerujúceho voči hospodáreniu Trnavskej arcidiecézy, sú stále v nedohľadne.

Upozornila aj na to, že katolícka cirkev je financovaná aj z verejných peňazí, a teda jej hospodárenie by malo zaujímať aj širokú verejnosť. Oslovila pritom viacero strán: zástupcu prokuratúry, Finančnej správy, nezávislú právnu odborníčku aj zástupcov politických strán a cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prepis celej reportáže (preklik)

Licenčná rada dala za reportáž Markíze sankciu. Podľa rady televízia nezabezpečila objektívnosť a nestrannosť. „Markíza spracovala danú tému nekompletne, s ideovo podfarbenými komentatívnymi výrokmi respondentov, bez relevantného priestoru pre všetky strany. Táto téma je významná už dlhší čas a TV Markíza mohla určiť dostatočný časový limit, aby sa k veci vyjadrila aj cirkev," povedal predseda rady Miloš Mistrík.

Markíza sa pritom niekoľko dní pokúšala získať stanovisko cirkvi. „Samozrejme, cirkev sme oslovili a dali im možnosť sa vyjadriť, možnosť však nevyužili. Počas týždňa som viackrát volala pánovi hovorcovi, neúspešne. Zavolala som teda na pevnú linku do centrály KBS, vysvetlila, že potrebujem stanovisko k nejasnostiam vo financovaní cirkvi a vypýtala si kontakt na osobu, ktorá mi ho môže poskytnúť. Zamestnankyňa na linke KBS povedala, že nám KBS žiadne stanovisko nedá, lebo všetci, ktorí by nám ho dať mohli, sú v zahraničí. Spýtala som sa, kedy sa vrátia, pani povedala, že o týždeň, lebo je tam festival mládeže. Spýtala som sa, či mi vie dať aspoň e-mailový kontakt a povedala, že mi aj tak nik neodpovie, lebo majú nabitý program a nečítajú maily," oznámila redaktorka pred rozhodnutím rade.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkev dostala priestor, ale nevyužila ho. Novinár má povinnosť poskytnúť priestor druhej strane, ale určite by nemal stopnúť materiál len preto, že druhá strana nechce, alebo nevie poskytnúť stanovisko.
Paradoxne aj odborníci kancelárie rady, ktorí chystajú podklady pre členov rady, odporúčili členom rady sťažnosť označiť za neopodstatnenú:

„Kancelária Rady zastáva v tomto ohľade názor, že inštitúcie pravidelne prichádzajúce do kontaktu s médiami by si mali zabezpečiť zastupiteľnosť osôb poverených komunikáciou, pričom ak sa tak nestane, nie je možné očakávať, že negatívne následky budú znášať médiá. Navyše, odhliadnuc od prezentovaného dôvodu nezaujať stanovisko v danej veci treba spomenúť aj celkovú zdržanlivosť KBS vyjadrovať sa k akejkoľvek téme súvisiacej s odvolaním R. Bezáka, ktorá bola zo strany predstaviteľov katolíckej cirkvi od odvolania Bezáka. niekoľkokrát mediálne prezentovaná. Je preto otázne, či by sa KBS k téme vôbec vyjadrila a či neprítomnosť J. Kováčika nebola zo strany cirkvi iba zámienkou k neposkytnutiu stanoviska.

SkryťVypnúť reklamu

Predovšetkým si však dovoľujeme konštatovať, že vzhľadom na obsah príspevku ako prioritný dotknutý subjekt sa javí štát a nie katolícka cirkev. Sporné tvrdenia obsiahnuté v príspevku sa tak týkajú skôr možnej nečinnosti štátnych orgánov vo veci."

Požiadala som aj o stanovisko KBS: "Rozhodnutie rady v plnom rozsahu respektujeme," povedal Jozef Kováčik, samotnú reportáž Markízy nekomentoval.

Televízia nie vždy spracuje tému takto široko a dá priestor toľkým stranám. V príspevku o hospodárení cirkvi problém nevidím. Myslím si, že je dobré, ak televízia pátra po tom, ako pokračuje vyšetrovanie v nevyjasnenom prípade, ktorý zaujíma veľkú časť verejnosti. Je jedno, či sa to týka cirkvi, súkromnej či štátnej firmy. V tomto prípade by televízia nemala byť nezmyselne sankciovaná.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu