Nicholson a Korda podporili v kampani Sulíka

Dvaja známi novinári vystupujú v predvolebnom spote Richarda Sulíka, ktorý kandiduje v eurovoľbách za stranu SaS. V spote je viacero známych osobností, Radoslav Procházka zo strany Sieť, hudobník Whisky či režisér Nikita Slovák.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (71)
Novinár Tom Nicholson
Novinár Tom Nicholson 

V spote odpovedajú na otázku, kto má zastupovať záujmy Slovenska v Bruseli? „Niekto, kto sa nezľakne veľkých zvierat,“ hovorí v spote investigatívny novinár Tom Nicholson a nasleduje zostrih, ako sa Sulík háda s Martinom Schultzom na ZDF. Eugen Korda z týždňa odpovedá, že „niekto, kto sa nebojí ísť medzi ľudí.“ Nasleduje pohľad na Sulíka v hlučnom dave.

Obaja s účasťou v kampani politika ako novinári nemajú problém.

„ Ako novinár môžem, prečo by som nemohol... Ale úprimne to ľutujem potom, ako Sulík išiel do toho rádia (Slobodný vysielač). Môj hlas teda určite mať nebude,“ reagoval Korda na otázku, prečo ako novinár verejne podporuje politika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Podporil som skôr stranu SaS než Sulíka... V zásade v tom nevidím problém. Píšem o politike len okrajovo a nikto predsa nemôže tvrdiť, že fandím Sulíkovi. Alebo, že písem o ňom lichotivo, vzhľadom na to, čo som o ňom písal v knihe. Nakoniec si nemyslím, že nevysloviť názor o politike - že si liberál, konzervatívec atď. - robí z novinára neobjektívneho. Máme veľa novinárov, ktorí nevyslovia názor, ale zároveň sa chovajú tendenčne (napr. Peter Bielik z TA3). Skôr sa mi zdá transparentnejšie - som liberál, neskrývam to a poviem to nahlas. Kto chce, nech ma spätne preverí, či som v živote písal lichotivo o Sulíkovi,“ odpísal Nicholson.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti boli obaja novinári mojimi kolegami v SME, alebo v Trende a ich prácu si vážim. Dnes je Korda v .týždni a Nicholson na voľnej nohe. Viacerí redaktori .týždňa sa netaja politickými názormi. Šéfredaktor Štefan Hríb pravidelne píše koho pôjde voliť a prečo. Zástupca šéfredaktora Juraj Kušnierik aktuálne podporuje v predvolebnom spote Martina Poliačika z SaS. Martin Mojžiš podporuje Ondreja Dostála a Františka Mikloška z koalície NOVA-KDS-OKS. Korda a Martin Mojžiš v minulosti kandidovali

Novinári majú tak ako iní občania právo ísť voliť. Je však rozdiel ísť voliť a prepožičať tvár v kampani, čo je priama verejná podpora kandidáta.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa etického kódexu novinára medzi hlavnými zásadami, ktorými sa novinár riadi vo svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita. Kódex hovorí aj to, že novinár sa politicky neangažuje, ak by jeho politická činnosť mohla viesť ku konfliktu záujmov a spochybniť jeho nestrannosť alebo objektivitu. Nie všetky médiá a novinári pristúpili ku kódexu.

Bez ohľadu na kódex verejná podpora politika môže novinárovi a médiu, v ktorom pracuje, skomplikovať prácu. Pre čitateľov už nemusí byť nezávislý novinár, ale človek, ktorý obhajuje záujmy politickej strany. Podobne môžu vnímať jeho otázky a témy aj iní politici. Potom sa novinár nemôže čudovať, ak mu to kedykoľvek čitatelia alebo politici pripomenú.

SkryťVypnúť reklamu
Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu