Nová reality šou od STV príjemne prekvapila

Žiadne peroxidové blondínky, playmate v gumákoch, ani šteklivé scény. Ale hanblivé pätnástky v rozťahaných tričkách, chlapci s akné a učiteľky, ktoré si na vizážistov nepotrpia. Nový reality dokument Trieda 9.A má k realite oveľa bližšie ako súčasné reality šou Markízy či JOJ. Slovenská televízia včera v novej relácii ukázala, že reality žáner sa dá urobiť aj dobre - bez pomoci bulváru, bez prítomnosti Mojsejovej, či inej prostoduchej celebrity. Len s obyčajnými študentami a ich učiteľmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)
Obrázok blogu
(zdroj: STV)

Keď pred pár týždňami STV ohlásila, že nasadí do vysielania licencovanú reality šou s pôvodným názvom Class Of, nedávala som tomu veľké nádeje. Reality formát má na Slovensku síce stále pomerne vysokú sledovanosť, no máva mizernú úroveň. Formáty počnúc Mojsejovcami, Kaprom na torte, až po Farmy a Farmárov, sú obdobami "bigbrotherovsky" prispôsobenej realite postavenej na exhibicionizme, škandáloch, umelo vytvorenom prostredí spolunažívania exotov rôzneho druhu, kde kamera striehne na bezduché debaty a sexuálne narážky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už po prvom dieli môžem povedať, že STV má možno konečne projekt, ktorý nie je len verejnoprávny, ale aj celkom pútavý.

Trieda 9.A je o tom, že do školy v Haliči do podpriemernej triedy deviatakov prídu noví učitelia, ktorí ich majú pripraviť na celonárodné testovanie tak, aby uspeli čo najlepšie. Na prípravu majú osem týždňov a diváci počas trinástich dielov budú sledovať, či sa zlepšujú. Známkami môžu hodnotiť študentov aj ich učiteľov.

Prvý diel priniesol napríklad zaujímavý pohľad na to, ako deviataci ťažko vnímajú neprávosti od učiteľov, ale aj aké má názory vraj najväčšia ohováračka triedy, ktorej idolom je Báthoryčka.

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatok relácie nebol jednoduchý, tvorcia sa snažili aspoň čiastočne predstaviť všetkých študentov a učiteľov. Mojim "favoritom" je študent Adam, o ktorom učitelia aj spolužiaci hovorili ako o čiernej ovci triedy a asi najhoršom študentovi. Vyjadrovaním a názormi však prevyšoval mnohých ostatných (aj na fotke akosi nezapadol - je prvý sprava).

Obrázok blogu

Relácia nemoralizuje, ani nepoučuje a nerobí z učiteľov nedotknuteľné autority. Dokonca bez problémov nechá hovoriť žiakov o tom, čo im učitelia nedokážu vysvetliť, aj ako sú k nim nespravodliví. V niečom asi pravdu majú, keďže priemerná známka pri bežnom teste z matematiky bola 4,6.

Skryť Vypnúť reklamu

Váham, či by som súhlasila s tým, aby práve moje dieťa bolo súčasťou televízneho experimentovania pred dôležitým testovaním deviatakov, ktoré rozhoduje o ich budúcej škole. A určite sa z radov pedagógov nájdu aj kritici takýchto experimentov. A za chybu považujem aj to, že STV nemá webstránku relácie pod svojou značkou ale na Azete.

Napriek tomu si myslím, že nová relácia je príjemným oživením ponuky STV, môže vyvolať diskusie o úrovni školstva. A ak tvorcovia budú pokračovať v spôsobe, ktorý naznačili v prvej časti, ponúknu určite hodnotnejšiu a možno aj celkom zábavnú alternatívu k reality šou typu Farma či Hotel Paradise na Markíze a JOJ.

Skryť Vypnúť reklamu

Relácia sa vysiela na Jednotke vo štvrtok o 21:00 a v sobotu dopoludnia v repríze. Sledovanosťou bol prvý diel výrazne pod priemerom Jednotky, podiel mala necelých 5 percent.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu