Novinár v Novom Čase skončil, kandiduje za Smer

Gabriel Kopúnek z Nového Času sa rozhodol kandidovať v blížiacich sa komunálnych voľbách za poslanca v Trnave s podporou Smeru. Podľa etického kódexu sa novinár politicky neangažuje, ak by jeho politická činnosť mohla viesť ku konf

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Kopúnek bol doposiaľ jedným z editorov, ktorý v Novom Čase editoval články o Slovensku, hlavne z regiónov a občas aj písal. To, že kandiduje za Smer, je známe minimálne od augusta.

Kopúnek na otázky, či v tom nevidí konflikt záujmov, ma odkázal na svojho nadriadeného - vydavateľstvo Nového Času. 

Kopúnka propaguje Smer už dlhšie
Kopúnka propaguje Smer už dlhšie (zdroj: profil na Facebooku)

„Po oznámení kandidatúry pána Gabriela Kopúnka sme sa dohodli ukončiť jeho pôsobenie vo vydavateľstve. Tento postup, samozrejme, zodpovedá etickému kódexu spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia,“ reagovalo vydavateľstvo pred dvoma týždňami. Na otázky odkedy končí už neodpovedali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aktualizácia: Napriek tomuto vyjadreniu Kopúnek pracoval v redakcii ďalej.

Podľa etického kódexu Ringieru má potenciálny konflikt záujmov zamestnanec okamžite oznámiť a okamžite mu zabrániť. Kopúnek už od augusta agituje za svoju kandidatúru na poslanca s logom Smeru.

V komunálnych voľbách kandiduje viac novinárov, aj z veľkých médií a aj za primátorov. No len máloktorí s podporu politickej strany a priamo z redakčnej stoličky. Za stranu TIP napríklad kandiduje bývalý redaktor Markízy a potom RTVS. V lete ale z RTVS odišiel.

Viac: Novinári na kandidátkach: Primátorom chce byť aj bývalý redaktor Markízy

SkryťVypnúť reklamu

Novinári majú právo byť volení rovnako, ako ktorýkoľvek iný občan. Ak sa ale rozhodnú kandidovať za politickú stranu, a zároveň tvoria či ovplyvňujú články o dianí na Slovensku, je to pre redakciu problém. Robiť politiku a agitáciu v prospech jednej strany a editovať články z regiónov vytvára potenciálny konflikt záujmov, a to nielen v tom, ako píše denník o Smere, či inej strane, za ktorú kandiduje, ale aj o dianí v regióne, o protikandidátoch, ich sympatizantoch. A v predvolebnom období to platí dvojnásobne.

Bez konfliktu záujmov ale nie sú ani novinári, ktorí kandidujú ako nezávislí - hlavne ak píšu o regionálnej politike. Ak sa vedenie redakcie napriek tomu rozhodne, že komunálny poslanec bude o regionálnej politike aj písať, redakcia by na to mala čitateľa upozorniť.

SkryťVypnúť reklamu
Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu