
„Tibor Eliot Rostas je výtvarník, vydavateľ, hudobník a spisovateľ. Všetko, čomu sa v živote venoval a venuje, robí rád a napĺňa ho to," napísala regionálna redaktorka Jana Černáková v článku Rostas: Ľudia sú vždy udržiavaní nejakou formou strachu z besedy v Nitre, ktorú moderoval niekdajší moderátor TA3 Vladimír Vondrák.
Reportáž z diskusie sa nesie v oslavnom duchu. Tvorbu autora nijak nespochybňuje.
Rostasova kniha podľa nej obsahuje "súbor krátkych rozhlasových zamyslení, ktoré prelomili ticho a odhalili mýty o civilizovanej spoločnosti, slobode, prosperite a demokracii. Preklenuli vákuum spoločenského a mediálneho mlčania na témy, o ktorých sa nesmie hovoriť."

To, že autor je kritizovaný za vyvolávanie antisemitizmu, nenávisti a za to, že spája nepodložené konšpirácie, už v článku nie je. Rostas pritom nie je neznámy autor. O jeho relácii aj knihe už písali viaceré médiá, dokonca aj samotné SME. Názorový portál jetotak.sk napríklad napísal, že Rostas informácie netriedi. "Je jedno, či to robí zámerne, alebo je to reakcia človeka, ktorý vidí prvýkrát v živote výsledky vyhľadávania Google. Svojim poslucháčom, na Facebooku, väčšinou mladíkom v maskáčoch s falošnými menami pripomínajúcimi názvy pív a portrétmi asketického Tisa, vysvetľuje, že to, čo im vraví o boľševickej revolúcii, o očkovaní a svetovom sprisahaní, je jediná pravda. Nikto z nich si nepoloží otázku, ako práve Rostas unikol židovsko-iluminátskemu sprisahaniu a môže vysielať v Rádiu, ktoré patrilo do Poorovej sféry vplyvu." Podľa Menejštátu.sk problémom Rostasa sú "popretkávané fakty s konšpiračnými teóriami, antisemitizmom, antiamerikanizmom, xenofóbiou, homofóbiou."
Článok ukončila autorka úvahou: „Rostasove odpovede možno všetkých úplne neuspokojili, no určite mnohí z besedy odchádzali s otáznikmi v hlave. V publiku však jasne zarezonovala myšlienka, že ak chce človek niečo vo svete zmeniť k lepšiemu, mal by začať od seba."
Po tom, ako som na článok upozornila na Facebooku, sme.sk článok stiahlo.
"Článok, sa neobjavil a ani neobjaví na titulke sme.sk. Je to autorský materiál týždenníka MY Nitra a redakcia, ktorá spadá pod šéfredaktorku Janu Paulovskú, si ho zaradila aj na svoju podstránku. Považujem to za veľmi nešťastné," reagoval šéfredaktor SME Matúš Kostolný. Zároveň upozornil, že denník SME jasne vyjadril postoj k Rostasovej produkcii v článku Rádio Viva má reláciu, v ktorej sa hovorí o tajomných skupinkách ovládajúcich svet.
"Článok sme definitívne stiahli zo stránky www.nitra.sme.sk. Sme toho názoru, že ľudia prezentujúci postoje rasovej či náboženskej neznášanlivosti nemajú mať, bez adekvátnej konforntácie, priestor v našich médiach," povedala Paulovská.
Rostas si môže napísať aj povedať čo chce. Vysielateľ - teda Rádio Viva - nesie zodpovednosť za to, čo odvysiela. A môže rozobrať vo vysielaní aj rôzne konšpiračné teórie, ale mal by pri tom používať všetky dostupné zdroje tak, aby sa čo najviac priblížil k pravde. To, ako spracováva a používa zdroje Rostas, je len snaha po senzácii. Je smutné, že rádio nemyslí na to, že niektorí ľudia pospájaným nenávistným konšpiračným teóriám uveria.
Po tom všetkom, čo sa o Rostasovi za posledné dva roky napísalo, je prekvapujúce, že regionálna redaktorka vydavateľstva sa vyberie na diskusiu a napíše článok bez toho, aby si o autorovi našla základné informácie, aspoň vo vlastných novinách.