Repčík aj jeho poplatky za stužkovú sú úplne mimo

Článok, kde Vladimír Repčík pýtal od maturantov poplatky pre SOZU, je už mimo blogový systém, autor ho zmazal a diskusie zakázal. Mimo je však aj aktuálne tvrdenie SOZA, že má na takéto poplatky od maturantov nárok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)
Obrázok blogu

Po kritických reakciách na článok Vladimíra Repčíka, ktoré zaplavili diskusné fóra v médiách aj sociálne siete, výbor SOZA maturantom na svojej stránke oznámil, že poplatky vyberať nebude: „Vzhľadom na osobitý spoločenský charakter stužkových výbor rozhodol, že SOZA nebude licencovať tento druh podujatia. Výbor SOZA tak urobil aj napriek tomu, že zákon oprávňuje SOZA vyberať autorské odmeny za použitie chránených hudobných diel na maturitných stužkových slávnostiach."

Krok SOZA nemožno považovať za veľkodušné gesto. SOZA totiž na takéto poplatky nárok nemá. Povinnosť platiť sa vzťahuje na verejné podujatia s hudbou, ktoré nie sú výlučne určené pre okruh rodiny, príbuzných a priateľov. "Stužková nie je prístupná verejnosti - zúčastňujú sa jej len študenti, rodičia a učitelia ako uzatvorený okruh subjektov, medzi ktorými sú špecifické sociálne vzťahy," povedala pre blog O médiách riaditeľka Ústavu práva duševného vlastníctva Zuzana Adamová, podľa ktorej ak nejde o verejné podujatie, povinnosť platiť nevzniká.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„SOZA nemá čo vybrať poplatky za stužkové, pretože to nespadá pod verejné kultúrne podujata, sú tam presne identifikovaní ľudia," povedal Radoslav Kutaš, odborník na mediálnu legislatívu z Mediálneho inštitútu. Nápad SOZA vyberať poplatky za stužkové považuje za rovnaký nezmysel, ako keď si niekto pozve priateľov domov na párty, pustí si hudbu a do toho pribehne SOZA a povie: vy ste verejnosť, a zaplaťte, lebo máte v obývačke pustený televízor. "To je to isté," hovorí Kutaš.

Ak by si podľa Kutaša SOZA aj presadila, že je to verejný prenos, aj tak maturanti nemajú prečo platiť, lebo platí DJ a platí a prevádzkovateľ reštaurácie: "Takmer každý DJ, má uzatvorenú hromadnú zmluvu so SOZA alebo Slovgramom na isté obdobie, na základe ktorej jej platí."

Skryť Vypnúť reklamu

Podobný názor má aj Adamová: „Povinnosť platiť má prevádzkovateľ priestorov, kde sa verejný prenos uskutočňuje, pokiaľ organizácii kolektívnej správy nenahlási, kto je usporiadateľom podujatia (škola). V praxi je však bežné, ze DJovia uzatvárajú licenčné zmluvy tiež, takže ak by mal DJ licenciu, tak v takom prípade by pri ďalších platbách inými subjektmi mohlo dochádzať k dvojitému plateniu za to isté," hovorí Adamová.

Na samotný program, kde vystupujú študenti, sa vzťahuje výnimka v zákone. Podľa §30 autorského zákona sa súhlas autora nevyžaduje podobne ako pri pohreboch, či svadbách, alebo rodinných oslavách, tak aj pri bezplatných školských predstaveniach, v ktorých účinkujú výhradne žiaci, študenti alebo učitelia školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnenie 16:50: Ministerstvo kultúry dnes vyzvalo SOZU, aby v jednotlivých prípadoch postupovala citlivo a so zdravým rozumom.

V lete som SOZA odkázala, že krízová komunikácia jej šéfa je veľký problém. Dnes si myslím, že za PR, ktoré jej robí jej predseda, musí byť vďačná. Ak by sa tento rok udeľovala zlatá malina za propagáciu vlastnej firmy, Repčík by nemal konkurenta.

Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.


Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu