Slovenskú televíziu potrestali neprávom

Niektorým rozhodnutiam licenčnej rady pri rozdávaní sankcií nerozumiem a posledná sankcia za reportáž o pláne vlády vytvoriť jednotnú zdravotnú poisťovňu je jednou z nich. Hoci je nevyvážených reportáží, ktoré si zaslúžia sankcie, v slovenských televíziách viac ako dosť, licenčná rada si na pokarhanie vybrala príspevok, v ktorom redaktorka priniesla názory zo všetkých možných strán.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Sankciu - upozornenie na porušenie zákona - dala tento týždeň rada televízii za príspevok - Pacient, pre pacienta, kvôli pacientovi, ktorý bol odvysielaný v Správach STV v lete minulého roka. Bol o plánoch vlády vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu.

V príspevku (na nahrávke STV od 12:12) zaznel názor ministerky Zuzany Zvolenskej, Mariána Kollára zo Slovenskej lekárskej komory - obaja hovorili v prospech superpoisťovne. V príspevku bol aj kritický názor predstaviteľa Asociácie ochrany práv pacientských organizácií, ktorý myšlienku jednej poisťovne odmietol, rovnako ako zástupkyne poisťovne Dôvera a Union. Redaktorka priniesla aj rôzne postoje dvoch analytikov a novinára Gabriela Beera. Autorka sama svoj názor nevyjadrila. Hoci po formálnej stránke reportáž nebola dokonalá - bolo v nej veľa prestrihov a snaha vopchať čo najviac názorov do krátkeho časového úseku - no z pohľadu oslovených strán si neviem predstaviť pluralitnejšiu reportáž, ako bola táto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Členovia rady tento spôsob práce potrestali. Podľa rozhodnutia rady televízia v reportáži porušila ustanovenie zákona o objektívnosti a nestrannosti. "Pri rozhodovaní vyšla rada zo znenia zákona, v ktorom sa okrem iného hovorí, že: Vysielateľ je povinný zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov" a že „názory a hodnotiace komentáre musia byť oddelené od informácií spravodajského charakteru," povedal pre blog predseda rady Miloš Mistrík.

Reportáž bola podľa neho manipulatívna a jej informačná hodnota bola nízka. "Neobsahovala takmer žiadne nové informácie, bola v nej nejasne definovaná skupina odporcov zlučovania, zložená vraj zo „šesťdesiat pacientskych organizácií", pričom sa používala vágna argumentácia, že vraj „akurát ešte nikto sa nespýtal, čo je dobro pre pacienta". Tri totožné vyhlásenia Mariána Kollára (prezidenta SLK), nakrútené pri rôznych príležitostiach, že podľa neho pri zlučovaní poisťovní ide predovšetkým o občana, boli z informačného hľadiska nadbytočné a skôr to vyzerá tak, že mali za úlohu zosmiešniť zástancov zlučovania," povedal Mistrík.

SkryťVypnúť reklamu

Nesúhlasím s radou, že reportáž bola manipulatívna. Neviem ako inak mala televízia príspevok pripraviť, ak nie tak, že osloví všetky relevantné strany, z ktorých si divák môže urobiť názor sám. V spravodajstve totiž redaktori komentovať nesmú. Práve takéto rozhodnutia rady považujem za neprimeraný tlak na spravodajstvo.

RTVS sa k sankcii zatiaľ nevyjadril. „RTVS sa oficiálne vyjadrí až po doručení písomného rozhodnutia a zdôvodnenia uloženia sankcie," odpísala televízia.

Doplnenie 14:05: Odborní pracovníci Kancelárie rady pripravujú ku každému správnemu konaniu pre členov rady podklady aj s odporúčaním. V tomto príprade odporúčali správne konanie zastaviť: "Domnievame sa, že spôsob spracovania predmetného príspevku, výber osôb, ktoré sa k výhodám a nevýhodám pre pacientov v súvislosti s navrhovanou zmenou zdravotného poistenia vyjadrovali, zabezpečil vyvážené informovanie diváka o danej problematike," vyplýva z materiálov, ktoré mi poskytla Kancelária.

SkryťVypnúť reklamu

"Domnievame sa, že spôsob jeho spracovania a v ňom použité vyjadrenia poskytol divákovi ucelené a vyvážené informácie o pertraktovanej problematike. Vzhľadom na uvedené zastávame názor, že program bol v súlade s ustanovením zákona a preto navrhujeme Rade, aby predmetné správne konanie zastavila," radili členom rady odborníci z Kancelárie.


Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu