Spravodajský tím STV sa rozpadáva

Zo Slovenskej televízie odchádza podľa informácií blogu O médiách veľká časť spravodajského tímu. Oslabenie ohlásila vedeniu na internej porade aj šéfka spravodajstva Anna Sámelová. Zo spravodajstva odchádzajú podľa informácií O médiách štyria redaktori, ďalší odchod zvažujú. Viacerí, čo ostávajú, hovoria o tom, že ak ešte niekto ochorie, výroba je ohrozená.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)
Obrázok blogu

Na ministerstvo pôdohospodárstva odišla Magda Tóth Želeňáková, kde je novou hovorkyňou a šéfkou tlačového oddelenia. S ňou na Jahnátkove ministerstvo odchádza aj Zuzana Gulová. Výpoveď dala jedna z hlavných politických redaktoriek Andrea Predajňová a odchádza aj zahraničná spravodajkyňa Renáta Goldírová, ktorá bude viesť tlačový odbor na Ministerstve zahraničných vecí SR. Odchod zvažuje minimálne jeden ďalší redaktor. Väčšina z odchádzajúcich mala na starosti politicko-ekonomické spravodajstvo.

Za odchodom údajne nie sú žiadne vážne či politické zásahy do práce redaktorov, ale hlavne slabé finančné ohodnotenie, celková atmosféra v redakcii a ponuky z ministerstiev. Správy STV aj napriek obavám ostávajúcich redaktorov určite odvysielané budú. No je to vážny zásah do chodu spravodajstva a úbytok redaktorov asi bude mať vplyv na úroveň správ, ktorá nie je ani teraz nijak úžasná.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

STV na začiatku roka s veľkou pompou natiahla hlavné správy na 40 minút a presunula ich štart na 19 hodinu. Veľkolepý štart nevyužila na získanie nových divákov: nepritiahla do tímu skúsené novinárske tváre, nepriniesla príťažlivejší a hodnotnejší obsah ani nezmenila zastaralý vizuál.

Po niekoľkých mesiacoch nových správ je spravodajstvo STV stále jedným z najslabších článkov RTVS. Je málo príťažlivé ako formou, tak aj obsahom. Posunutie štartu prinieslo spravodajstvu mierne zvýšenie kvality a aj sledovanosti a to hlavne vďaka tomu, že nasleduje po populárnej relácii 5 proti 5. No v porovnaní s Markízou a JOJ majú Správy STV niekoľkonásobne nižšiu sledovanosť. Nové vedenie nenaučilo svojich redaktorov hľadať exkluzívne informácie, ktoré ostatné média citujú. Investigatívu v ich správach nepoznajú, nad ostatnými televíziami vyčnievajú skôr sterilitou. Dve pozitíva - obmedzovanie kriminálnych tém a výraznejšie viac tém z regiónov - nestačia na to, aby si mohli hovoriť, že sú výkladnou skriňou RTVS, ako zvyknú Správam STV hovoriť roky ich šéfovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Riaditeľka Sekcie komunikácie RTVS Lucia Čarná na otázky, či je ohrozená výroba, neodpovedala. Nepovedala ani to, ako vzniknutú situáciu chce vedenie riešiť, a kto do spravodajstva príde. Čarná len povedala, že "personálne rozhodnutia zamestnancov na jednej strane a RTVS ako zamestnávateľa na strane druhej, nebude vedenie centra spravodajstva komentovať prostredníctvom médií." Šéfka spravodajstva Sámelová na otázky nereagovala.

STV nemá v súčasnosti v zálohe žiadnych skúsených novinárov. Slabé finančné ohodnotenie redaktorov v STV ako aj slabá kvalita jej značky nie je magnetom pre skúsených reportérov. Riešiť to bude asi ako vždy nováčikmi a pravdepodobne aj presunmi z rozhlasu.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktualizácia 23. 4. 2012:

Odchádza aj dlhoročný redaktor a moderátor Maroš Stano, ktorý od mája bude novým šéfom tlačového oddelenia na ministerstve životného prostredia. "Odchádzam po 12 rokoch zo spravodajstva. Väčšinou som robil vo verejnoprávnych médiách (STV a SRo). Dostal som profesionálnu ponuku a prijal som ju," povedal pre O médiách Stano, ktorý doteraz moderoval na STV Komentáre a Večer na tému.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu