Stránka katedry žurnalistiky radila, ako obísť Piano

Katedra žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prichystala 17. novembra pre svojich študentov netradičný darček. Na facebookovom profile, ktorý nesie názov katedry žurnalistiky, pribudol status s radou, ako je možné prečítať si obsah zamknutých článkov bez zaplatenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (155)

„Dnes je Medzinárodný deň študentstva, takže malý darček – ak potrebujete niečo odpijaniť na SME,“ napísali a pridali odkaz na pirátsku stránku, ktorá to umožňovala. 

Status
Status (zdroj: MK)

Prekvapilo ma, že práve takýto darček ponúka katedra, ktorá pripravuje budúcich novinárov. Je to rada na úrovni: Neplaťte za noviny v stánku. Poradíme vám - stačí ak zboku natiahnete nenápadne ruku a potiahnete ich z pultu.

Aj keď u mnohých prevláda pocit, že to, čo je na webe, je zadarmo, nie je to pravda. Byť novinárom na webe je zamestnanie ako akékoľvek iné. Aby mohol niekto písať, musí mať príjem. Zisk z reklamy na webe je obmedzený a aj preto viaceré médiá už niekoľko rokov istý obsah spoplatňujú cez systém Piano a čitatelia na jeho tvorbu prispievajú dobrovoľne - rovnako ako kúpou papierových novín. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Požiadala som vedúcu katedry žurnalistiky o vysvetlenie. Krátko na to status z facebooku zmizol a pribudlo ospravedlnenie.

Ospravedlnenie
Ospravedlnenie (zdroj: MK)

„Samozrejme, že skutok, o ktorom ste nám napísali, nepovažujeme za etický a hodný prezentovania na stránke, ktorá nesie označenie práve našej katedry. Spomínaná stránka však nie je oficiálnou stránkou Katedry žurnalistiky FF UKF v Nitre a administrátormi sú, okrem niekoľkých našich pedagógov, aj študenti našej katedry. Pedagógovia využívajú stránku občasne na prezentovanie udalostí katedry, ktoré by mohli študentov zaujímať. Ostatný obsah si spravujú študenti sami. Informácie teda neprechádzajú kontrolou vedenia katedry a pokiaľ by sme do nich zasahovali, mohlo by to byť vnímané ako cenzúra, a to aj napriek tomu, že skutočne nepovažujeme inkriminovaný obsah za vhodný. Autorom príspevku je študent a, samozrejme, bol vyzvaný na nápravu tohto konania v podobe stiahnutia príspevku zo stránky a verejného ospravedlnenia bez akéhokoľvek vedľajšieho komentára na spomínanej facebookovej stránke,“ odpísalo vedenie katedry. 

SkryťVypnúť reklamu

Piano "darček" ku dňu študentov nekomentovalo.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu