TA3 vystrihla nepríjemné otázky novinárov na Fica

Televízia TA3 odvysielala záznamy tlačových besied oboch kandidátov na prezidenta, no v upravenej verzii. Pri Robertovi Ficovi odstránila z vysielania nepríjemné otázky redaktorky Markízy o návštevách v konšpiračnom byte, ale aj otázky o tom, či Smer má niečo spoločné s letákmi proti Kiskovi, či ďalšie. Aj Kiskova tlačová beseda bola upravená. V zázname zostali len otázky novinárov, ktorí sa pýtali na scientológov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (256)
Obrázok blogu
(zdroj: TA3)

V utorok televízia TA3 priniesla naživo najprv tlačovú besedu Fica, v ktorej obviňoval Kiska zo scientológie a potom odvysielala tlačovku Kisku. O týchto tlačových besedách som písala nedávno s tým, že mnohí novinári sadli Ficovi na lep, lebo ťahali tému otvorenú v konkurenčnom boji Ficom. Ale písala som aj o tom, že na oboch tlačových besedách boli aj novinári - výnimky, ktorí sa nezasekli s otvorenými ústami nad scientológiou, pýtali sa aj iné témy.

TA3 obe tlačové besedy odvysielala v utorok opätovne podvečer po 17. aj po 23. hodine. Záznamy ale už boli upravené tak, že kritické otázky na Fica boli vystrihnuté. Televízia na takéto úpravy pár dní pred voľbami divákov neupozornila.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Tu sú všetky otázky novinárov, ktoré položili novinári Ficovi na jeho tlačovej besede (červeným sú označené tie, ktoré TA3 vystrihla):

HN: Pán premiér, vy ste tu vymenovali niekoľko oficiálnych akcií pána Kisku. Dá sa ale na základe toho povedať, že pán Kiska je scientológ?

HN: Máte nejaké informácie, že by sa s týmito ľuďmi stretával aj v súkromí, poprípadne vyvíjal nejaké aktivity v tomto smere?

JOJ: Z čoho vychádzate, keď hovoríte že je to sekta, to je jedna otázka. A druhá, vieme, že majú kvalitných právnikov, nebezpečnú tajnú službu. Či sa neobávate krokov z ich strany?

SME*: Vy hovoríte o pánovi Kiskovi, okrem neskúsenosti, dve výhrady: To je tá scientológia a údajné úžerníctvo. Pred voľbami vyšiel leták vo veľkom objeme, možno že 2 milióny kusov, kde boli pánovi Kiskovi vytýkané presne tie dve veci. Čo má s tým letákom Smer? Nejakým spôsobom ho distribuoval, platil atď?

Skryť Vypnúť reklamu

SRo: Odkiaľ máte informácie, kto vám ich dal, že boli na základe scientológie odňaté bezpečnostné previerky?
SRo: Inak sa opýtam, tajné služby vám dali tú informáciu?

STV: Tie informácie o scientológii kolujú o pánovi Kiskovi už približne rok. Myslím, že denník Plus Jeden Deň ich zverejnil. Čo je teda nové na tom?

STV Vy ste hovorili, že máte dôkazy o tej úžere v jednej debate, kedy ich (zverejníte)?

SITA: Hovoríte o bezpečnostných rizikách. Môžete ich konkretizovať, čím je scientologická cirkev nebezpečná? A chcete ju zakázať? Dať na zoznam zakázaných?

Markíza: Keď hovoríte, že sú tu aj nové informácie. Môžete povedať, ktoré z tých informácií sú nové a z akého zdroja ste ich čerpali?

Skryť Vypnúť reklamu

Markíza: Vy hovoríte, že ak by bol pán Kiska napojený na scientologickú cirkev, že by to bolo bezpečnostné riziko. Bezpečnostné riziko by mohlo byť aj to, keď premiér chodí do konšpiračných bytov. Vysvetlíte, či ste boli v konšpiračnom byte z Gorily?"

Markíza: Ja nikoho neobhajujem. Ja sa len pýtam, že či ste boli v byte z Gorily. Stačí jedným slovom. Takže nepoviete vašim voličom, či ste boli v tom byte?

Markíza: Vaši voliči stále nevedia, či ste boli v tom byte, alebo nie?

Markíza: Prečo neodpoviete áno, alebo nie? Boli ste, alebo nie?

Týždeň: Ja by som sa spýtal tú otázku denníka SME na ktorú ste neodpovedali: čo má Smer spoločné s distribúciou tých plagátov?

Skryť Vypnúť reklamu

Markíza: Odpovedajte na otázku.

TA3: Radoslav Procházka získal v prvom kole 400 tisíc hlasov voličov, čo z neho spravilo nepochybne veľmi silného politického hráča. Ako hodnotíte jeho úspech? Myslíte si, že to bude mať vplyv na vývoj politických strán? Môžeme možno predpokladať, že s pána Procházku sa stane nový líder pravice? (otázka odznela na začiatku TB. TA3 ju preniesla na záver.)


Výsledok, ktorý ponúkla TA3 divákom bol nasledovný: videli Fica, ktorý nadáva na Kisku a potom novinárov, ktorí sa pýtajú výlučne len na scientológiu, s výnimkou jednej otázky redaktora TA3, ktorý sa pýtal na Procházku.
TA3 odvysielala aj časť tlačovej besedy Andreja Kisku. Pri zázname zostali len otázky novinárov spojené s jedinou témou - či bol alebo nebol scientológ. Vystrihnuté boli otázky novinárov, ktorí sa pýtali na jeho reakciu na volebný výsledok Procházku, na reakciu na referendum na Kryme a na to, ako chce získať voličov neúspešných kandidátov.

Pár dní pred voľbami pokračuje kampaň aj antikampaň. TA3 ale aj ďalšie médiá prinesú priame duely kandidátov (zoznam médií, ktoré vysielajú duely a čas). Po tomto príklade, by bolo najlepšie, ak by šli naživo.

Požiadala som o stanovisko TA3, prečo vysielala upravené záznamy, v ktorých boli vystrihnuté kritické otázky na Smer alebo Fica a či to tak robí aj pri iných tlačových besedách. TA3 odpovedala: "Televízia TA3 odvysielala v plnom rozsahu tlačové konferencie kandidátov na prezidenta SR, Roberta Fica a Andreja Kisku. V ďalšom spravodajstve televízia priniesla divákom úvodné vystúpenia z tlačových konferencií obidvoch kandidátov."

Aktualizácia o 16:30 (TA3 doplnila stanovisko): "V ďalšom spravodajstve televízia priniesla divákom z časových dôvodov všetky relevantné informácie, ktoré na tlačových konferenciách oboch kandidátov odzneli. Tlačové konferencie sú v plnom znení zverejnené aj na internetových stránkach televízie TA3."

*Autorka textu je manželka redaktora SME

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu