Trh zaplavili nové noviny. Propagujú neznámu stranu TIP

Na trhu sa objavili bezplatné noviny Naše Novinky. Bezplatných inzertných novín je neúrekom. Tieto sú však neobvyklé obsahom aj obrovským nákladom. Majú nevídaný náklad viac ako milión výtlačkov (aktuálne to je presne 1 170 700). Slovenská pošta ich roznáša priamo do domácností a firiem v každom krajskom a okresnom meste.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)
Obrázok blogu

Vznikli v roku 2009 a pôvodne pôsobili len v niekoľkých mestách. Do všetkých krajských a okresných miest sa dostali posledné mesiace. A ako povedal pre Omédiách.com Marcel Zahradár, prokurista spoločnosti 14 news, ktorá ich vydáva, "náklad nie je konečný, sme len v začiatkoch nášho projektu."

Prekvapením je obsah. Prvé strany tvoria články o regióne, buď od vlastných autorov, alebo z agentúr, či iných zdorojov. Potom nasleduje dvojstrana o politike. Veľkú časť článkov tvoria agentúrne správy o aktivitách vlády Roberta Fica, sú skôr pozitívne alebo neutrálne. O ostatných stranách sa píše, ale menej. Výnimkou je nová politická strana TIP, ktorá má v novinách nielen inzerciu, ale aj články, čo stranu propagujú. Napríklad článok Zaujala generačná výmena politikov píše o tom, že míting strany zaujal vysokoškolákov a článok propaguje marketingové aktivity strany. Hoci ide o čisto propagačný článok, nemá označenie ako inzercia, je zaradený do spravodajstva aj s autorskou skratkou. Podobne je napísaný aj veľký rozhovor s predsedom strany TIP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ak sa píše viac o strane Smer, je to pochopiteľné, je to vládna strana, hoci mohli by si všímať aj kritické informácie o činnosti Smeru. Ak píšu noviny pravidelne pekné články o neznámej strane TIP, je to zvláštne.

Na otázku prečo vychádzajú pozitívne správy o strane Smer a strane TIP a či si ich u nich platia Záhradár odpovedal: „Nie, so žiadnou politickou stranou nemáme uzatvorenú zmluvu o vzájomnej spolupráci. Periodikum Naše Novinky sa zameriava najmä na regionálne spravodajstvo. O činnosti politickej strany SMER-SD informujeme v takom rozsahu, ako o iných politických stranách, či už ide o SDKÚ-DS, KDH a pod.. Prioritne sa na činnosť politických strán nezameriavame. Pozornosť venujeme hlavne činnosti prezidenta, vlády, parlamentu, ktoré sú pre ľudí dôležité a zaujímavé." Tvrdí, že noviny nie sú "bulvárne" a nejde ani o periodikum "vo vlastníctve nejakej politickej strany".

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Noviny nemajú veľa inzercie, no veľkú časť tvorí inzercia strany TIP, o ktorej vychádzajú aj články v spravodajstve: „Naša spoločnosť spolupracuje s rôznymi mediálnymi agentúrami, jedna z nich si v našom periodiku objednala inzerciu pre stranu TIP." Na otázku, či sú aj články súčasťou objednávky, neodpovedal.

Obrázok blogu

Hoci je dvojtýždenník bezplatný, má veľký náklad a v každom regióne vychádza s iným regionálnym obsahom, má minimum inzercie. Z čoho teda noviny žijú? „Tak ako každé printové médium, tak aj naše je financované z príjmov inzertných klientov," odpovedá Zahradár.

V tiráži sa neuvádza kto je šéfredaktor, alebo šéfovia oddelení, ako to býva v bežných médiách zvykom. Je v nej len emailová adresa inzertného oddelenia. Noviny patria spoločnosti 14 news.

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári sa objavilo prvé číslo vo viacerých mestách aj v Bratislave. Len v hlavnom meste majú noviny náklad 245 tisíc kusov. "Správy v médiách majú krátky život. Sú ich tisíce, nemôžeme všetky počuť, vidieť, prečítať. Preto sa z nich musíme naučiť vyberať tie, ktoré nás obohatia, potešia. Často nám médiá podsúvajú informácie bez hodnoty," píšu v úvodníku, pod ktorým je len podpis redakcia.

Obsah novín píšu vlastní autori, nakupujú ho aj od TASR, sťahujú ale aj články z obecných webov a údajne i z médií, na ktoré nedostali súhlas od ich autorov. Upozornila na to Michaela Janotová z mestských novín v Malackách, majitelia to odmietajú.

SkryťVypnúť reklamu

Na mediálnom trhu sa objavil veľmi silný hráč, ktorý propaguje stranu TIP a kritické články na stranu Smer v jeho novinách nájdete ťažko. Náklad novín sa rozrastá. Deje sa tak pred prezidentskými voľbami a kampaňou pred eurovoľbami. V čase, keď takmer neznáma strana TIP zaplavuje Slovensko fialovoružovými bilbordami. Veľmi zvláštne.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu