Ukážka, ako sa manipuluje s fotkami vojakov

Písmo: A- | A+

V súvislosti s nejasnosťami ohľadom prítomnosti americkej súkromnej bezpečnostnej firmy na Ukrajine sa objavila upravená fotografia vojakov. Elitné komando bolo vytvorené jednoducho - na fotke ostali vojaci, ktorí pomáhali pri hurikáne, zmenili sa ale nášivky a nápisy.

Na ukážkový príklad ako sa manipuluje v spravodajstve poukázal český internetový publicista Daniel Dočekal. „To sa vezme fotka americkej Národnej gardy z New Orleans v roku 2010 v dobe, keď tam pomáhali pri hurikáne. A pekne sa vymažú nápisy a naopak primaľujú sa nejaké tie insignie. A už to ide,“ napísal Dočekal na svojom verejnom profile na Facebooku. Pridal pôvodnú fotografiu z roku 2010 a upravenú verziu na ruskom webe v roku 2014.

Pôvodná fotografia vyšla na blogu agentúry Reuters v roku 2010.

Podľa textu pri fotke Národná garda dohliada na situáciu v New Orleans po hurikáne Katrina.
Podľa textu pri fotke Národná garda dohliada na situáciu v New Orleans po hurikáne Katrina. 

Fotografia sa v marci 2014 objavila na webe ruskline.rupri článku, v ktorom sa píše, že v oblasti Juliana a Borispol sa objavili vojaci, ktorí sú zamestnaní v „Private Military Company Greystone Limited." Spoločnosť sa spája s bývalou elitnou jednotkou Blackwater v USA, ktorá bola v minulosti kritizovaná za operácie v Iraku.

Fotografia je upravená. Vojaci majú zmenené nášivky na uniforme, z fotky zmizli nápisy v angličtine aj rôzne tabule a má slabé rozlíšenie.
Fotografia je upravená. Vojaci majú zmenené nášivky na uniforme, z fotky zmizli nápisy v angličtine aj rôzne tabule a má slabé rozlíšenie. 

Následne sa fotka a informácia objavila na ďalších weboch. Spoločnosť Acad, ktorá je následníkom Blackwater, vydala ešte v marci vyhlásenie, kde tieto informácie poprela. „Niektorí nezodpovední bloggeri a on-line reportéri v poslednej dobe zverejnili informácie, že na Ukrajine sú prítomní zamestnanci ACAD (pôsobiacej pod názvom Blackwater). Nie sú a ACAD nemá žiadny vzťah s akoukoľvek osobou menom Blackwater alebo s bývalým majiteľom Blackwater Erikom Princom.Takéto nepodložené výroky v kombinácii s nedostatkom vecných správ sú len senzáciachtivým úsilím vytvoriť hystériu a titulky v čase skutočnej krízy."O prítomnosti bývalej jednotky Blackwater v týchto dňoch písal nemecký denník Bild am Sontag, odvolával sa na informácie od nemeckej tajnej služby. Renomovaný web Spiegel online informáciu prebral a pokúšal sa ju overiť. „Potvrdenie tejto správy zatiaľ neexistuje,“ napísal. 

Nedovolím si tvrdiť, že tam takéto jednotky nie sú. Možno sú. V médiách sa však neraz objavujú aj manipulatívne dôkazy. V prípade sporu Ruska s Ukrajinou je toho ďaleko viac.