V Slovenskej televízii na deti kašlú

Písmo: A- | A+

A už dlhodobo. Teraz ma o tom utvrdili ešte viac. Vedenie RTVS zrušilo Maškrtníček. Jednu z dvoch relácií, ktoré vyrába pre deti. V nedeľu dopoludnia bude mať na Jednotke priestor Paperman od Zberných surovín a.s.

Maškrtníček
Maškrtníček 

Mám tri deti, preto posledné roky podrobne porovnávam ponuku televízií pre deti. Z toho, čo ponúka STV, som už roky sklamaná. Z môjho detstva si pamätám Filmárika a Filmušku, Raťafáka Plachtu, Poďte s nami, Slniečko, Kuka, Matelka a neúrekom animovaných rozprávok, kde pribúdali novinky. Moje deti z STV poznajú len Maškrtníčka a Fidlibum. Keď chcem dnes deťom pustiť hodnotnú tvorbu, zapínam v prvom rade Českú televíziu, kde je úžasná Kúzelná škôlka so známymi hercami, Planéta YÓ, Šikulové a mnohé ďalšie relácie, ktoré sú dostupné aj v archíve. ČT sa chystá spustiť samostatný detský kanál a jeden interaktívny už funguje aj na webe.

Hoci v STV tvorba pre deti takmer nie je, vedenie zrušilo Maškrtníček. Ešte pár týždňov pôjde v repríze. Nany a Krištof, dvaja bábkoherci, to pritom s deťmi vedeli. Začínali vtipným príbehom, pesničkami, s deťmi varili, experimentovali, majstrovali, deti to skúšali doma. Pri všadeprítomných počítačoch, smartfónoch, tabletoch si neviem predstaviť lepšiu ponuku pre deti. V poslednej veľkonočnej časti sa tvorcovia ani nestihli s deťmi slušne rozlúčiť.

"Maškrtníček nepochybne patril dlhé roky k úspešným programom pre deti, no v rámci konkurencieschopnosti, keďže dnes televízne kanály ponúkajú aspoň na 5 staniciach atraktívnu tvorbu pre deti a mládež, je potrebné uvažovať o nových moderných typoch programov," zdôvodnila zrušenie pre Omédiách.com RTVS. Áno, je tu ponuka od Jim-Jam, Minimaxu, Animaxu, Bumerangu a ďalších v angličtine alebo češtine. Ale hodnotnejšiu ponuku čakám od STV, ktorá to má v náplni.

Od septembra do decembra bude v nedeľu dopoludnia, v trochu inom čase ako Mašktníček, nová relácia pre školákov Výprava nádeje, v ktorej nadácia Venduly Svobodovej s podporou dvoch ministerstiev a s firmou Zberné suroviny naháňa školy, aby deti zbierali tony papiera a za odmenu môžu ísť do televízie súťažiť. Pár dielov vysielala STV už minulý rok.

Súvisiaci článok: Maškrtníček končí, uvoľňuje miesto pre súťaž Venduly Svobodovej

Výprava nádeje
Výprava nádeje 

Nie je to však formát, ktorý by dosahoval úroveň zrušenej relácie. Stačí sa pozrieť na komix k súťaži: "Paperman" s telom Spidermana v banálnom príbehu hovorí deťom, nech mu nazbierajú papier, lebo v ňom má silu, a on im nájde stratenú kamarátku, ktorú uniesli čierne tiene. Program má charitatívne aj ekologické posolstvo, ale také má množstvo projektov, ktoré dnes bežia po školách. Nie je v ničom neobvyklý. Pritiahne pozornosť niekoľkých škôl, ktoré sa dostanú do finále. Význam má hlavne pre sponzorskú firmu a nadáciu, ktorej sa podarilo získať na prezentáciu svojej činnosti výrazný priestor v televízii. Od STV čakám reláciu, za ktorou budem cítiť, že ju robili odborníci na detskú tvorbu.

Hovorca RTVS hovorí, že nová relácia nie je to náhrada za Maškrtníček a RTVS pripravuje vlastný nový formát pre predškolské deti ako náhradu za Maškrtníčka. "Hľadáme kreatívne riešenia pre vznik ďalších nových formátov, ktoré by boli atraktívne pre cieľové skupiny najmenších divákov, školský vek, teenagerov," tvrdí RTVS. Zatiaľ to sú len sľuby.

Skryť Zatvoriť reklamu