V TA3 Fica hrýzkajú slabúčko

Tak pozorného poslucháča, ako má premiér Robert Fico v moderátorovi TA3 Norovi Dolinskom, len tak ľahko medzi novinármi nenájdete. Nepýta sa len slušne a zdvorilo, ale zo zásady iba pozitívne. Ak aj príde reč na niečo problematické, či kritické, tak to pekne zjemní a zaobalí. Pokiaľ by to bol neformálny rozhovor v nedeľu v parku pri venčení Ficovho labradora Larryho, je to fajn. Problém je ale v tom, že ide o hlavnú politickú diskusnú reláciu na TA3 a tá má mať iné parametre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)
Premiér so svojím labradorom Larrym
Premiér so svojím labradorom Larrym (zdroj: Úrad vlády)

Rozhovor bývalého moderátora rádia Expres Dolinského, ktorý je aktuálne hlavný politický moderátor TA3, s premiérom som si prvýkrát všimla na začiatku septembra. Prekvapil má najprv jeho zdvorilý štýl. Po pár otázkach som si povedala - a prečo nie? Ale čakala som, že Dolinský bude mať aj kritické otázky postavené na faktoch, sľuboch, bude premiérovi oponovať. Žiaľ, nič také zásadné som si nevšimla. Moderátor by mal mať v štúdiu aj Ficovu politickú opozíciu a ak ju nemal, mal by sa pýtať za ňu. Dolinský spomenul výhrady opozície takto: "... ja by som sa ešte predsa len opýtal, pretože tu nemáme zástupcu opozície, vy ste teda pred týždňom boli na summite, kde ste si vyhradili právo povedať nejaké teda výhrady voči tretiemu balíčku sankcií a niektorí opoziční poslanci vás za to trošku kritizovali, že ste neboli o tom vopred informovať v parlamente, že máte takýto úmysel.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prešiel mesiac a TA3 opäť pozvala do relácie iba Fica. Predtým si v novinách objednala celostránkový inzerát, v ktorom avizovala "exkluzívny rozhovor" Dolinského s premiérom na tému: Vláda plní opatrenia na zlepšenie životnej úrovne. Televízia v svojej odpovedi, dôvod, prečo bol Fico opäť sám, nevysvetlila. 

Viac: TA3 propaguje v reklame Fica

Aj táto „exkluzívna“ diskusia s Dolinským bola len súhrnom toho, čo Fico povedal vo svojich vyhláseniach, na tlačovkách, alebo chcel a nestihol, a tak dostal priestor sa do sýtosti vyrozprávať. Dolinský vytvoril priestor napríklad na to, aby sa premiér pochválil výhľadom na post podpredsedu Európskej komisie pre Maroša Šefčoviča. Pýtal sa na situáciu v súvislosti s Ukrajinou, či na opatrenia, ktoré sa podarilo premiérovi „odfajknúť na povestnej tabuli Smeru" - ako zvýšenie mzdy, či plány s cestovným vo vlakoch. 

SkryťVypnúť reklamu

Nikto mu do reči neskákal, odpovedal aj niekoľko minút, aj sa pochválil, aj sa poľutoval a niektoré otázky si dokonca dával sám. 

 

To, kam sa diskusie s politikmi na Slovensku za posledné obdobie dostali, je smutné. Pravidelné politické diskusie, ktoré mala niekedy Markíza, či JOJ, už dávno neexistujú, Markíza zrušila Na telo. Aktuálne môžu politici proti sebe sedieť len v štúdiu RTVS a TA3.
Aj do RTVS premiér pravidelne chodí sám, čo tiež nie je v poriadku, hoci RTVS argumentuje, že to tak bolo aj za Mečiara, Radičovej či Dzurindu. Moderátor RTVS Braňo Dobšinský však nielen počúva, ale aj kritizuje, oponuje, opakuje otázky, až kým nedostane od premiéra odpoveď. U Dobšinského sa vyvíja diskusia väčšinou podľa toho, ako ju usmerňuje moderátor a Fico aj priamo vo vysielaní netají svoje výhrady k témam, otázkam. 

SkryťVypnúť reklamu

No s reláciou V politike na TA3 je premiér určite spokojný.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu