Web Markízy šíri fámu o neúcte kardinálov k pápežovi

Písmo: A- | A+

Markíza oprášila starú fámu o tom, že nemeckí kardináli odmietli pápežovi podať ruku. Hoci fáma, ktorá vznikla na základe jedného videa na YouTube, bola vysvetlená a označená za absurdnú, spravodajskému webu Markízy to neprekáža. Tvnoviny.sk po dvoch rokoch upozorňujú na "neúctu" a hľadajú za ňou dôvod rezignácie pápeža.

Obrázok blogu

Spravodajský portál Markízy tvnoviny.sk priniesol v sobotu článok: Zarážajúce video: Benediktovi XVI. odmietli jeho krajania podať ruku! s podtitulom: Mohol byť aj toto dôvod, prečo Benedikt XVI. odstúpil?

V článku je zverejnené video z návštevy Benedikta u vtedajšieho nemeckého prezidenta v Berlíne v roku 2011. Podľa tvnoviny.sk „video, ktoré ukazuje, akoby sa k Benediktovi XVI. nechovali jeho najbližší kolegovia práve najlepšie... Kým všetci si potriasli rukou s nemeckým prezidentom, pápežovi podali ruky len niektorí z nich. Benedikt pritom svoju ruku ponúkol všetkým, na videu to však vyzerá, že sa k nemu jeho krajania nezachovali vôbec pekne."

Ide o staré video, ktoré prebrala poľská televízia od Vatikánu. Už v minulosti sa k nemu vyjadril hovorca Vatikánu, či cirkevní a iní analytici, že bolo zle pochopené ako dôkaz neposlušnosti kardinálov. O nesprávnej interpretácií písali viaceré médiá už po návšteve.

Obrázok blogu

Z reakcií pod aktuálnym článkom tvnoviny.sk a aj na Facebooku je zrejmé, že mnohí čitatelia ho opäť pochopili ako neúctu nemeckých kardinálov. No nie je to tak.

Po tom, ako nemecký prezident predstavil pápežovi významné osobností Nemecka, urobil pápež to isté a predstavil nemeckému prezidentovi jednotlivých cirkevných hodnostárov, z ktorých väčšina boli členovia jeho sprievodu.

Novinár, ktorý sa rozhodne z dva roky starého videa obviniť cirkevných hodnostárov z neúcty k pápežovi a hľadá v tom dôvod jeho rezignácie, by mal priniesť v článku aj známe reakcie komeptentných, ktoré priniesli mnohé médiá hneď ako sa objavili špekulácie v roku 2011. Ak by sa pozrel do vyhľadávača, okamžite by zistil, že hovorca Vatikánu Frederico Lombardi to označil za smiešne špekulácie. "Pápež ukázal na každého člena doprovodu, aby ho predstavil prezidentovi. Pápež neočakává, že mu členovia jeho doprovodu, ktorí s ním pricestovali, budú v takejto chvíli podávať ruku," povedal hovorca.

Aj z gestikulácie pápeža na videu je zrejmé, že nepodáva ruku, ale ukazuje rukou na jednotlivé osoby, ktorým práve prezident podáva ruku.

Vysvetlenie videa priniesli za posledné obdobie viaceré zahraničné ale aj slovenské a české weby, napríklad christnet.cz, lidovky.cz, ale aj nedávno článok na hlavnespravy.sk.

Napriek tomu, že aj v diskusii čitatelia upozorňujú Markízu na to, že článok je nekorektný a že video je vytrhnuté z kontextu, redakcia tvnoviny.sk ho už druhý deň ponúka ako "zarážajúce video" o neposlušnosti nemeckých kardinálov a možný dôvod abdikácie pápeža.

Skryť Zatvoriť reklamu