
Tvnoviny.sk v článku píšu, že žiaci strednej školy (14 až 15 rokov) v poľskej Ostróde vymysleli novú hru, výsledkom ktorej je niekoľko tehotenstiev. "Tento rok otehotnelo už päť dievčat. Dve už majú pôrod za sebou," povedala serveru thenews.pl riaditeľka školy Anna Czarnocki," píšu tvnoviny.sk.
Pokiaľ by redaktor nad článkom aspoň trochu porozmýšľal, zistil by, že je nepravdepodobné, aby študentky "tento rok otehotneli" a už aj stihli porodiť. Článok webu Markízy je ale hlúposť aj bez tejto chyby.

Informácia sa skutočne v poľských médiách objavila, ale pred tromi rokmi - v máji 2010. Už po pár dňoch sa však ukázalo, že nebola pravdivá. Dokonca ju prebrali v roku 2010 niektoré slovenské médiá - topky.sk , lesk.sk.
Škola správu dementovala, polícia ju po vyšetrovaní označila za fámu, rovnako aj jedno z tehotných dievčat. „Poľský server (thenews.pl) správu o tehotných školáčkach stiahol. Vedenie školy totiž informácie dementovalo," napísali v roku 2010 české Lidovky.cz, ktoré o prípade tiež informovali. „Ospravedlňujeme sa čitateľom, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o takzvanú mestskú legendu," napísali Lidovky.
Už po niekoľkých dňoch od zverejnenia prvej informácie, viaceré poľské médiá písali, že je to fáma. V škole skutočne boli niektoré dievčatá tehotné, no každá otehotnela inokedy, niektoré v čase údajného škandálu porodili. Web pardon.pl napísal, že polícia prípad vyšetrovala a orgie sa nepotvrdili. „Nemôžem pochopiť, prečo nás niekto tak ohovára. Teraz sa bojím vyjsť na ulicu," cituje školáčku Dariu v roku 2010 web Super Express, pre ktorý povedala, že čaká dieťa s priateľom, s ktorým sa pozná dva roky. "Je pravda, že päť dievčat z jednej školy otehotnelo. Ale informácie o tom, že sa konali v škole orgie, sa nepotvrdili, je to fáma," povedal námestník okresného policajného šéfa v meste Tomasz Klimek. „Všetky študentky majú svojích partnerov a chcú si založiť rodinu," dodal.
TVnoviny.sk nemajú problém po troch rokoch vyvrátenú fámu exhumovať a ďalej šíriť. A to aj napriek tomu, že čitatelia v diskusii upozorňujú, že ide o tri roky starú vec. Článok, ktorý niekoľko dní avizovali na titulke webu, sa šíri na sociálnych sieťach a informáciu šíria aj iné médiá.
Článok pôvodne vyšiel v rovnaký deň na sesterskom webe Novy - tn.cz. V ňom píšu aspoň to, že sa prípad stal v roku 2010. Redaktor slovenského webu informáciu takmer bez zmeny prebral. To, že sa mal "škandál" stať v roku 2010, vynechal.
Nie je to prvýkrát, čo jeden z najčítanejších spravodajských webov šíri fámy, alebo roky staré správy, ktoré vydáva za aktuálne. Len nedávno zverejnil päť rokov starú kuriozitu o problémoch kňaza so zemiakom.
Kolega z televíznej redakcie Markízy zasa pri povodniach predviedol televíznu manipuláciu v praxi s premiestňovaním kameňa.
Ako pristupuje redakcia k závažnejším informáciám, keď má problém dôveryhodne spracovať takéto jednoduché správy?
Viac o dianí v médiách na Omédiách.com.