Z ľavicového časopisu je politická agitka Smeru

Písmo: A- | A+

Niekdajší ľavicový web Slovo už nemá nič spoločné s bežným spravodajským či publicistickým formátom a základnými pravidlami žurnalistiky. Sto dni primátorovania Milana Ftáčnika hodnotil jeho volebný poradca. Reportáž o voľbách chystal vrcholový politik Smeru Branislav Ondruš a veľký profilový rozhovor s europoslankyňou Smeru urobila jej asistentka.

K. NeveďalováK. Neveďalováeuroposlankyna.sk

Bývalý časopis Slovo už vychádza len na webe a skôr ako ľavicový titul ho dnes možno charakterizovať, ako vzorový príkad novinárskeho konfliktu záujmov. Články píšu ľudia, ktorí sa angažujú v Smere, alebo priamo pracujú pre ľudí zo Smeru, pri svojom mene to pri článkoch neuvádzajú.

Pred pár dňami vyšiel v Slove veľký profilový rozhovor s europoslankyňou za Smer Katarínou Neveďalovou. Autorkou rozhovoru je Soňa Svoreňová, ktorá píše už niekoľko rokov do Slova ako redaktorka. To, že je zároveň asistentkou poslankyne, už pri svojom mene neuvádza. Rozhovor zo spravodajského pohľadu nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Svoreňová ako priamo podriadená Neveďalovej sa zmohla len na zdvorilostné a obdivné otázky: Keby ste mali vybrať tri hlavné úspechy, ktoré ste zatiaľ v práci v EP dosiahli, ktoré by to boli? alebo Robíte vy ako mladá a úspešná politička niečo pre to, aby ste pomohli ďalším mladým ženám uplatniť sa? či Aké ciele ste si stanovili vy osobne ako podpredsedníčka PES? a podobne.


 

Ani jedna otázka o postojoch poslankyne v konkrétnej oblasti, o jej názore na politiku Smeru, či aspoň otázka, prečo si myslí, že predseda Mladých sociálnych demokratov Andrej Kolesík by mal byť vymenený, nepadla. Rozhovor sa možno hodí do predvolebnej brožúrky poslankyne, ale v médiu, ktoré sa tvári ako nezávislé, nemá čo hľadať.

Podobne je to aj s ďalšími náhodne nájdenými článkami. Napríklad reportáž z parlamentných volieb pripravovali priamo ľudia zo Smeru, alebo tí, ktorí v kampani pomáhali Smeru. Okrem asistentky poslankyne Svoreňovej, pod reportážou bol podpísaný aj kandidujúci člen Smeru Branislav Ondruš, a to dokonca pod vlastným menom, či člen volebného štábu Ondruša a bývalý predseda Mladých sociálnych demokratov Michal Feik.

Michal Feik, ktorý bol v roku 2010 aj členom volebného tímu Milana Ftáčnika a stal sa neskôr jeho poradcom, bez akéhokoľvek upozornenia na svoj konflikt záujmov písal viackrát o témach spojených s Ftáčnikom (napr. o PKO), dokonca hodnotil sto dní Ftáčnikovho primátorovania.

Slovo mohlo byť ľavicovou alternatívou na trhu printov a webov. V službách jednej politickej strany sa ňou stať nemôže.

Redakcia Slova na otázky blogu nereagovala.

 

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli.

Skryť Zatvoriť reklamu