Zbohom, súdruhovia! sa oplatí vidieť

Písmo: A- | A+

Hoci od novembra 1989 uplynulo 23 rokov, povzdychnutí o tom, aká to bola pred ním skvelá éra, neubúda. Bol, alebo nebol socializmus dobrý? Mnohí ho už nezažili, iní nepamätajú. A tí, čo zažili, už pomaly na detaily zabúdajú. Nový dokumentárny seriál Zbohom súdruhovia! je práve o detailoch, vďaka ktorým si pamätníci spomenú na maličkosti a tí mladší sa dozvedia.

 FOTO: STV

Dokument sa snaží nielen cez vyjadrenia intelektuálov a disidentov, ale hlavne cez pohľad bežných ľudí či poradcov vtedajších lídrov, priniesť pohľad na poslednú etapu komunizmu v rokoch 1975 až 1991.

Slovenská televízia v sobotu na Dvojke odvysielala prvý diel. Namiesto pátosu, či historickej vážnosti, dokument využíva humor, komiks, dokonca prerozpráva históriu cez naťahovanie sa fiktívneho otca s dcérou. Nostalgický otec mal pri rozpade ZSSR v roku 1991 tridsaťtri rokov a pádu režimu dlho nemohol uveriť. So socializmom sa už ako dieťa zžil - spomína si na kultový detský film o ceste do vesmíru, na matku cudzinku, ktorú fascinoval soviestky režim, ktorý bol uchránený od materializmu. Jeho dcéra Gagarina, nadšená mladá historička, je v dokumente racionálnym prvkom. Chce vedieť, ako je možné, že tak mohutný režim bez boja padol. V dokumente pripomína fakty o gulagoch, prenasledovaní, psychiatrických klinikách pre odporcov.

Dokument Zbohom, súdruhovia! je spoločným dielom nemeckých a francúzskych tvorcov a zástupcov štátov takmer celej Východnej Európy, vrátane Slovenska. Natáčal sa v dvanástich krajinách a hoci používa jednoduchý jazyk doplnený vždy vtipnou animáciou, v dokumente sa objaví množstvo málo známych dokumentov, nahrávok, ale aj ukážky dobových filmov, hudby a postrehy bežných ľudí. V dokumente vystupuje napríklad aj dlhovlasý Vratislav Brabenec z Plastic People of the Universe, Michal Kačšák ako študent, ortodoxný kňaz z Náhorného Karabachu, autor prejavov Brežneva, či český robotník, ktorý popisuje ako, vyhodil do vzduchu sochu Gottwalda.

V prvej časti, ktorá je o atmosfére v roku 1975, si môžete pozrieť unikátne zábery na Brežneva, ktorý sa v neformálnych rozhovoroch ukázal ako ako cynik s potrebou neustále vtipkovať. Ale tiež záber na takmer detskú radosť Nicolae Ceauşesca, ktorý sa vezie Londýnom s kráľovnou Alžbetou, a bez prestávky máva rukou.

Dokument, je dobrou alternatívou pre všetkých, ktorí v tom čase nemajú chuť na Farmu na Markíze, či Poštu pre teba na Jednotke.

Iný zaujímavý seriál o tejto dobe s podobným názvom Zbohom Československo začala vysielať cez víkend ČT2. Mal ísť aj na STV, no televízia si to s jeho vysielaním rozmyslela.

Tu je ukážka z dokumentu, ktorá zachytáva príhovor Brežneva k spoločnej sovietsko-amerického tímu vesmírneho letu „Sojuz-Apollo."

 

 

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.


Skryť Zatvoriť reklamu