Zdravotnícky web šíri onkošarlatánstvo

Písmo: A- | A+

Za "zatajovanou" informáciou o utajovanej príčine rakoviny na zdravotníckom webe sa ukázala propagácia knihy Igora Bukovského a informácie prebraté zo starého článku konšpiračného webu.

Obrázok blogu

Článkov s nepodloženými, často vymyslenými informáciami o tom, ako sa zbaviť rakoviny, je neúrekom. Smutné je, ak sa nájdu aj na webe, ktorý sa tvári seriózne a sľubuje odborné rady.

Web Vyšetrenie.sk (patrí pod Zoznam.sk) pred koncom roka zverejnil článok Zatajovaná príčina rakoviny: Pravý dôvod, prečo vyhasínajú ľudské životy."
„Internetom sa šíri správa, že základná príčina rakoviny bola objavená ešte pred rokom 1923. Bohužiaľ, vie o nej len malé množstvo ľudí. Ako uvádza portál Osud.cz, táto pravda je totiž vraj veľmi dôsledne „ututlaná," začína článok autorka, ktorá je podpísaná len ako Janka. V článku píše, že príčinou rakoviny je len nesprávna životospráva, prekyslovanie organizmu, zamotá do toho Nobelovu cenu, kritizuje aj účinky chemoterapie.

To, že takmer doslovne prebrala hlúposti zo starého článku webu Osud.cz, ktorý sa venuje ezoterike aj konšpiráciám, webu Vyšetrenie.sk neprekáža. Hoci na nezmysly upozornili čitatelia v diskusii pod článkom a informácie starého článku z Osud.cz spochybnili na základe dostupných odborných zdrojov a vyjadrení odborníkov iné weby, napríklad lovcisarlatanov.sk, web Vyšetrenie.sk článok nestiahol.

Len pod článok ešte napísal takúto vetu: "Je na vás, či súhlasíte s týmto tvrdením. My sme však proti, rakovina môže vypuknúť i u človeka, ktorý sa celý život zdravo stravuje. Navyše, môže byť dedičná. Táto zákerná choroba si ľudský život nevyberá."

Na článok pre Omédiách reagovala prezidentka Ligy proti Rakovine. „Podľa výrokov mnohých uznávaných medicínskych odborníkov, stáva sa internet "pascou" nielen pre pacientov, ale i pre verejnosť. Presvedčujeme sa o tom denne, keď sa tam z rôznych pohnútok objavujú zaručené správy, s odvolávaním sa na niektoré zdroje, ktoré nebývajú vždy seriózne interpretované. Keď si niektoré z nich prečítate, zistíte zdravým rozumom, že nie sú ani tak rozčuľujúce, ale skôr smiešne. V pozadí ich zverejňovania je vždy nejaký dôvod," napísala v reakcii na článok Eva Siracká.

Dôvod pri článku na Vyšetrenie.sk nájdete hneď na konci. Je tam link na názor odborníka. Ale nie odborníka na rakovinu, ale Igora Bukovského, ktorý má na Vyšetrenie.sk vlastnú rubriku a živí sa vydávaním kníh o zdravej výžive. V novom článku píše aj o tom, že spojenie preklysovania organizmu a rakoviny je nezmysel. Píše o hodnotách pH dôležitých telesných tekutín a záujemcov o ďalšie informácie odkazuje na svoju knihu, ktorá mu nedávno vyšla.

Web, ktorý si hovorí, že je pre tých, čo sa zaujímajú o svoje zdravie a hľadajú radu odborníka, by si mal strážiť serióznosť a nezahrávať sa s bludmi o rakovine, len aby našiel spôsob, ako spropagovať knihu, či vlastného autora. Je to totiž hlavne k chorým, ktorí hľadajú informácie, dosť bezohľadné.

A nie je to prvý odfláknutý článok na Vyšetrenie.sk.

Odporúčam aj: Médiá pomáhali šíriť platenú správu o škodlivosti chemoterapie

Skryť Zatvoriť reklamu