
Nejdem hodnotiť, aké politické názory má Marta Jančkárová, keďže ich nepoznám. Ale vyniesť súd nad ňou, že "zrejme nie je až taká nestranná. Na sociálnej sieti totiž dáva jasne najavo, čo sa jej páči a čo nie," je zo strany Plusky asi nemiestny žart. Tak slabý a zbytočný článok som už dávno nečítala.
"Na sociálnej sieti ukazuje svoje politické názory nielen zdieľaním článkov. Viackrát využila aj funkciu „Páči sa mi to" pri rôznych článkoch ako: „Ani nové alibi prezidenta nesedí", „Ivan Gašparovič: Ja som nič nespravil. Václav Havel: No veď práve či „Zvolenská bráni kšeft nemocnice s kotolníkom," píše autorka článku, ktorá síce hodnotila kolegyňu, no celým menom sa pod takýto text nepodpísala.
Je dobré, ak sú aj novinári pod verejnou kontrolou a žurnalisti, ktorí moderujú politické relácie, by nemali verejne prezentovať svoje politické názory, lebo spochybnia nielen svoju nezávislosť, ale aj svojho média.
To, aký článok Jančkárová zdieľa, ale nehovorí o jej politických názoroch vôbec nič. Ľudia zdieľajú, či likeujú veci, na ktoré chcú upozorniť, páči sa im spôsob spracovania textu, alebo naopak nepáči. Nie je to automaticky súhlas s niektorým z tvrdení článku. Aj ja odporúčam na sociálnej sieti tento článok Plus jeden deň, ale určite nie preto, že by sa mi páčil.
Jediné, čo som sa z článku Plusky dozvedela je, že Marta Jančkárová číta spravodajské weby. V žiadnom prípade by som si nedovolila povedať, že nie je nestranná a že sa nevie odosobniť, ako píše redaktorka Plusky.
Niektoré redakcie už zaviedli do svojich etických kódexov aj pravidlá, ktoré musia dodržiavať novinári na sociálnych sieťach.
"Pri blogovaní a iných verejných prejavoch pracovníci pamätajú na to, že ich postoje a názory môžu byť vnímané ako postoje denníka SME. Aj pri verejných prejavoch sa preto riadia základnými hodnotami denníka SME. Za verejné prejavy sú považované aj názory zverejňované na internetových fórach, Facebooku, Twitteri a podobných službách, pokiaľ sú dostupné širšiemu okruhu ľudí (nielen najbližšej rodine a priateľom)," píše sa v etickom kódexe denníka SME.
Zdieľanie článku nie je názor. Jančkárová naviac nemá verejný profil na Facebooku. Za spochybnenie jej objektivity by som považovala, ak by novinári našli prezentovaný názor (čiže redaktorkou sformulovaný text) na verejnom fóre, ktorý by mohol byť v konflikte s jej prácou.
Takto to je len zbytočný, nič nehovoriaci a absurdný článok, ktorý asi splnil jediný účel - vyplnil prázdne miesto v novinách. Zástupcom šéfredaktora v Pluske je Ján Šmihula, bývalý nadriadený Jančkárovej v STV.
Zajímalo by ma, ako sa teraz vedenie Plusky vyrovná s tým, že autorka článku na svojom verejnom profile na Facebooku hlasovala za Top brept Ivana Gašparoviča.
Viac o médiách na novom mediálnom portáli.