Novinári sadli Ficovi na lep

Robert Fico môže byť po tlačovej besede krátko pred voľbami spokojný. Oprášil staré tvrdenie, ktorým spája Andreja Kisku so scientológiou, a väčšina novinárov šla v ním nastavených šľapajách. Rozvíjali jeho tému ďalšími otázkami o scientológii na jednej tlačovej besede, potom na druhej. Obe išli naživo na TA3 a potom pokračovali v téme vo svojich médiách. Ostatné témy zostali v menšine. Idú voľby a tému dňa viacerým médiám dnes stanovil Fico.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (68)
Obrázok blogu
(zdroj: Reprofoto TA3)

Dnes (v utorok) pár dní pred druhým kolom prezidentských volieb zvolali obaja kandidáti tlačové besedy. Fico ako prvý niečo o pol jedenástej, krátko na to Andrej Kiska.

Obe tlačovky prinášala TA3 naživo. Diváci tak mohli sledovať, ako to je s novinármi a ich chýbajúcim nadhľadom. Fico si vybral, že rozvinie svoju teóriu, ktorou spája Kisku so scientológmi ako nebezpečnou sektou.

Nehodnotím teraz kampaň Fica ani Kisku. Na tlačovej besede si môžu rozprávať čo chcú. Novinári by však mali mať na pamäti, že nastolenú tému už riešil aj Fico, aj médiá, anonymné letáky a je krátko pred voľbami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fico na tlačovke nevystupoval ako premiér, či kandidát na prezidenta, ale ako odborník na sekty. Čakala som, že médiá po jeho preslove, využijú príležitosť a budú sa pýtať na témy týkajúce sa volieb. No žiaľ, väčšina novinárov, na viditeľnú spokojnosť Fica, pokračovala v ním nastolenej téme a pýtala sa ho na podrobnosti o sekte, ako keby bol Fico najfundovanejší odborník. Z asi desiatich otázok bolo sedem otázok na scientológiu. Napríklad:

 • Dá sa na základe toho, čo ste vymenovali povedať, že je scientológ?

 • Máte informácie, že by sa so scientológmi stretával aj v súkromí a vyvíjal aktivity v tomto smere.

 • Z čoho vychádzate, že je to sekta?

 • Odkiaľ máte informácie, že boli odobraté previerky kvôli scientológii?

 • Čím je scientologická cirkev nebezpečná?

Podobné to bolo aj po tlačovke Andreja Kisku. Opäť veľká časť otázok na scientológiu, Kiska na každú odpovedal v podstate rovnako - že nie je scientológ.

 • Ako to viete garantovať, že nie ste scientológ, okrem toho, že vy to o sebe tvrdíte?

 • Tá otázka nestojí, že či ste scientológ. Ale či máte kontakty so scientológami. Pán premiér to podložil rôznymi stretnutiami. Kto nehovorí pravdu? Ako si to máme vysvetliť?

 • Viete, kto sú to scientológovia?

Treba povedať aj to, že na besedách boli aj viacerí novinári (z Markízy, TA3, JOJ a ďalší), ktorí sa nezasekli s otvorenými ústami nad scientológiou. Napríklad Barbora Demešová z Markízy tému posunula k Ficovi. Keďže premiér hovoril o tom, že považuje za bezpečnostné riziko, že Kiska má byť scientológ, spýtala sa aj ona. Chcela od neho vedieť, či nepovažuje za bezpečnostné riziko aj to, keď premiér chodí do konšpiračných bytov. "Vysvetlíte, či ste boli v konšpiračnom byte z Gorily?" Hoci premiér odpoveď nedal, trvala na otázke: „Vaši voliči stále nevedia, či ste boli v tom byte, alebo nie. Neprekrývajte podstatu tejto kauzy. Prečo neodpoviete áno, alebo nie?"

SkryťVypnúť reklamu

RTVS vysiela pred voľbami kontroverzný dokument o scientológoch. Tému dňa venoval scientológii aj Peter Bielik na TA3.
Nie je to prvýkrát, kedy novinári zabudli, že nie sú súčasťou komunikačnej stratégie politika či podniakteľa. Podobne to bolo napríklad pri tlačovej besede Mariána Kočnera.

Duely, rozhovory chystajú viaceré médiá. Novinári, hlavne v období, keď kampaň aj antikampaň naberá na obrátkach, by mali veľmi dôkladne rozmýšľať nad tým, či si témy stanovujú sami, alebo im ich vnúti kandidát.

Súvisiaci text: TA3 vystrihla kritické otázky novinárov na Fica

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
 • Počet článkov:  180
 •  | 
 • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu