RTVS si mohla dokument o scientológoch odpustiť

Písmo: A- | A+

Pár hodín pred moratóriom odvysielala RTVS kontroverzný dokument Špióni scientológie. Najprv v utorok večer a potom v stredu dopoludnia.

Scientológiu ako tému si obľúbili posledné dni pred voľbami aj v TA3. Ako nebezpečnej sekte sa jej venoval Peter Bielik v Téme dňa a TA3 priniesla dnes (v stredu) na túto tému rozhovor s bývalým novinárom a bezpečnostným analytikom Milanom Žitným. Verejnoprávna televízia by však mala mať citlivejší prístup.

So zaradením dokumentu Špióni scientológie do vysielania RTVS nemám žiaden problém, keby  scientológia a úžera neboli hlavnými témami, ktoré v boji o prezidentské kreslo najčastejšie používal Robert Fico a zároveň bola hlavnou témou rozsiahlej anonymnej antikampane.

RTVS napriek tomu trvala na odvysielaní dokumentu v stanovenom čase.  Argumentovala, že dokument zaradila v dostatočnom predstihu už vo februári.

Téma scientológie sa s prezidentskými voľbami spája niekoľko mesiacov.

Ak by som ale ako šéfka televízie videla, že je to téma, ktorou útočí jeden kandidát na druhého v kampani, vysielanie relácie by som posunula o týždeň, aby išla po voľbách.

RTVS by tak o nič neprišla, ani diváci. Je úplne bežné, že sa v programoch robia pravidelne korekcie a vymieňajú sa programy. Keby dokument RTVS posunula, nikto by ju nepodozrieval z toho, že sa zapája do politického boja. Dokument naviac vysielala v premiére len nedávno - v októbri minulého roka.

Neznamená to, že by sa scientológii ako téme prezidentských volieb televízia nemala venovať, mala však na to dostatočný priestor v spravodajstve.