Rybníček, Rezník - mali podľa Gorily riadiť politickú stranu

Podľa údajného spisu SIS Gorila, mala na Slovensku vzniknúť nová politická strana, v ktorej pozadí mala stáť údajne Penta. Jej zakladatelia vraj uvažovali, že v jej čele budú vtedajší šéfovia médií - Richard Rybníček, Jaroslav Rezník, či ďalšie známe televízne tváre ako Ľubomír Lintner a Daniel Krajcer. Strana aj rok na to, ako sa datoval vznik spisu, vznikla, ale s iným obsadením - ako strana Nádej. Čo si o tom myslia dnes Rybníček, Rezník, Lintner a Krajcer? Vedeli, alebo nevedeli, že mali byť tvárami strany z Gorily?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Rybníček, Tóth a Rezník v roku 2005 na ministerstve. V tom čase sa podľa Gorily uvažovalo, že budú tvoriť vedenie novej strany.
Rybníček, Tóth a Rezník v roku 2005 na ministerstve. V tom čase sa podľa Gorily uvažovalo, že budú tvoriť vedenie novej strany. (zdroj: Archív SME)

Údajný spis Gorila je zrejme z rokov 2005 a 2006. Novú stranu mal podľa dokumentu založiť bývalý minister z ANO Jirko Malchárek v spolupráci s Jozefom Špirkom, ktorý v tom čase pôsobil v skupine Penta.

V spise Gorila sa o vzniku novej politickej strany píše približne toto:

Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák povedal údajne Malchárkovi, že v Pente prejednali vznik novej politickej strany. V spise sa spomína ako najvhodnejší možný predseda - generálny riaditeľ STV Richard Rybníček, vraj úvahy boli aj nad menom Daniela Krajcera. Pri Rybníčkovi sa ako pozitívum spomína, že bol manažérom roka, ako negatívum, že mal s ním Peter Kuba istú negatívnu skúsenosť. Podľa spisu Rybníčka nekontaktovali, ale skôr si ho preverovali. Generálnym tajomníkom novej strany mal byť bývalý riaditeľ SRo Jaroslav Rezník. Súčasťou užšieho vedenia mal byť aj Malchárek a vtedajší minister kultúry František Tóth obaja pôvodom z ANO, a Peter Kuba. Títo traja mali reprezentovať isté angažovanie Penta Group v strane. Penta oficiálne nemala byť vlastníkom strany. V súvislosti s novou stranou sa v spise spomínal aj Ľubomír Lintner.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strana s navrhovaným zložením nevznikla. Vznikla strana Nádej, v ktorej boli hlavne ľudia z bývalej ANO, napríklad dnes už nebohý František Tóth a Malchárek.

Ako sa pozerajú na svoje mená v Gorile dnes?

Obrázok blogu

Richard Rybníček bol v roku 2005 na vrchole svojej mediálnej kariéry. Bol generálnym riaditeľom STV, v ankete Trendu získal titul manažér roka. „O tom, že sa tam objavilo aj moje meno, som sa dozvedel od priateľov. Prekvapilo ma to," povedal pre blog O médiách Rybníček, dnes primátor Trenčína. Hovorí, že po prečítaní časti textu so svojim menom „žasol nad naivitou tejto konštrukcie." Na Petra Kubu, ktorý podľa Gorily povedal, že má s Rybníčkom negatívnu skúsenosť, si pamätá: „Asi im spomínaný pán Kuba porozprával, ako nepochodil so svojim plánovaným kšeftom v STV a asi pochopili, že nemá žiadny zmysel sa so mnou o tom vôbec baviť a ma kontaktovať," myslí si Rybníček. Podrobnosti o údajnom "kšefte" nepovedal. Rybníček o tom, že sa o ňom uvažovalo ako o predsedovi strany, hovorí, že „vôbec nevedel a ani len netušil" a nikto ho v tej súvislosti ani nekontaktoval.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Jaroslav Rezník mal byť podľa spisu generálnym tajomníkom alebo manažérom novej strany. Rezníkovi sa práve v roku 2005 v októbri skončilo funkčné obdobie v pozícii generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu. Potom od konca roka 2005 pracoval na ministerstve kultúry vedenom ministrom Františkom Tóthom. Samotný Tóth nakoniec bol aj prípravnom výbore strany Nádej. Aj Rezník dnes hovorí, že o tom, že sa s ním rátalo pri zakladaní strany, nevedel a ponuku vraj nedostal. „Svet je veľká šachová partia a človek nikdy nevie, kedy ťahá dámou on sám a kedy je len figúrkou, ktorou ťahá niekto iný. Inak povedané: nemôžete vedieť, kto, kde, kedy a v akých súvislostiach spomína vaše meno, " komentuje spis Rezník.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Daniel Krajcer, je dnes členom strany SaS. V spise sa Krajcer spomína okrajovo. V tom čase bol jeden z najznámejších televíznych moderátorov. Moderoval vtedy populárnu politickú diskusnú reláciu Sito v televízii Markíza. „Keď sa zverejnil spis Gorila, tak som sa nad tým iba zasmial... Nemal som ani tušenia, o nejakých úvahách niekoho v súvislosti s mojou osobou," povedal Krajcer.

Obrázok blogu

Ľubomír Lintner, na rozdiel od Krajcera, Rezníka a Rybníčka, o plánoch spomínaných v Gorile v súvislosti s jeho osobou, vedel. Bývalý šéfredaktor spravodajstva TV Markíza a moderátor relácie Na Slovensku je to tak ešte v roku 2001 spolu s Pavlom Ruskom založil stranu ANO a po rozkole v strane v lete 2005 bol na čele „rebelov", ktorí boli z ANO vylúčení. "Tie tri vety, v ktorých sa v spise spomína moje meno, v podstate korešpondujú so situáciou, pokiaľ sa týka mojich reálnych úvah o pokračovaní pôsobenia v rámci nejakej konkrétnej politickej strany," povedal pre blog O médiách Lintner. „Ako novinár v období pred mojím aktívnym vstupom do politiky som kritizoval prestupovanie politikov do inej politickej strany, takže po udalostiach v ANO na prelome augusta a septembra 2005 som spomínanú alternatívu pre svoju prípadnú ďalšiu politickú aktivitu vylúčil. Pripadala do úvahy jedine možnosť pôsobenia v nejakom novom politickom subjekte," povedal Linter.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom čase, informovali média o Lintnerových plánoch založiť nový politický subjekt, ktorý by stál na pôvodných hodnotách ANO. „V období októbra a novembra 2005 sme s F. Tóthom a J. Malchárkom hovorili aj o takejto možnosti, napokon aj po skúsenosti z ANO a celkového vnímania zákulisia politiky, som sa rozhodol, že nebudem v kariére politika pokračovať. O tejto skutočnosti som hovoril so spomínanými dvoma pánmi a ich aktivitu pri zakladaní stany Nádej som už vnímal iba ako pozorovateľ," spomína si dnes Lintner.

Strana vznikla, ale s iným vedením

Strana nakoniec v roku 2006 vznikla ako Nádej a v jej prípravnom výbore bol Jirko Malchárek. Mala iné obsadenie, ako boli úvahy v Gorile. František Tóth, ktorý bol v prípravnom výbore strany, zahynul v roku 2006 pri dopravnej nehode. Nádej vo voľbách 2006 pohorela, získala menej ako jedno percento hlasov.

Peter Kuba, ktorého spomína Gorila aj Rybníček, bol aj jednou z kľúčových postáv novej strany. Kuba bol konateľ reklamnej agentúry ROKO, v ktorej pôsobil do konca roka 2005 aj Michal Gučík. Kubov partner v podnikaní Viliam Guderna v roku 2006, keď strana vo voľbách neuspela, prevzal jej pohľadávku 10,5 milióna korún. Text Gorily Kuba pre denník SME označil za „kompilát milióna rôzne pozbieraných informácií", ktorý vyrobil niekto z tajnej služby, aby s ním mohol obchodovať. Penta aj Malchárek označili spis za fikciu.

Viac zo sveta médií na FB stránke Slobodne o médiách.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu