Parichvost

Písmo: A- | A+

Parichvost - vysokohorská dolina v Západných Tatrách. Má povesť jednej z najnebezpečnejších dolín v zimných podmienkach. V roku 1995 tu zahynul pod lavínou minister Vavroušek s dcérou.

Dnes, 4.7.2009 sa chcem pozrieť, ako to v doline vyzerá a čo je tu nebezpečné. Dolina je málo navštevovaná, lebo je značne od ruky. Najskôr je potrebné vystúpať Jaloveckou dolinou, ktorá sa až v závere rozvetvuje a jej pravá vetva sa nazýva Parichvost. Vedie ňou modrá značkovaná cesta do Baníkovského sedla. Pri nekonečnom a strmom stúpaní do sedla vás určite napadne, ako dolina prišla k svojmu poctivému menu.
Už na začiatku doliny, pri prítoku Hlbokého potoka možno badať, že v zime tu boli krušné časy. Mostík je zlomený, stromy naokolo zváľané.  Evidentne sem zbehlo čelo lavíny dole Hlbokým potokom. O nejakých 300 m vyššie sú opäť stromy zváľané a keď sa človek nimi prederie, naskytne sa mu  otrasný pohľad. Celé dno doliny je pokryté vývratmi, snehom, dolámanými konármi a  stromami. Stojím na niekoľko metrov hrubej vrstve snehu. Je riadne teplo, sneh sa topí a takto sa topí už celú jar a polku leta.  Neviem si predstaviť, aká masa snehu tu musela byť v zime.
V závere sa dolina lievikovito rozširuje. Zbiehajú sa tu východné svahy Závratov, južné svahy Pachole a Baníkova, západné svahy Príslopu a Jalovskej kopy. Na týchto strmých travnatých svahoch lavíny naberajú veľkú rýchlosť a potom sa ženú úzkou, rovnou dolinou prekvapujúco ďaleko. Pod dojmom toho čo vidím nedá mi, aby som nezamentoroval a tak zamentorujem a zhrnul by som to takto:
Kým je na svahoch sneh, nevstupujte do doliny Parichvost!
"Lavína sa zrazu utrhne, v sandálkoch jej nikto nezdrhne."(Ivan Mládek)

 Pozrite si priložené foto.

 

P1050539.JPG
Aby bolo jasné, kto je tu doma a kto je tu na návšteve.

 

P1050650.JPG
Prítok Hlbokého potoka naznačuje, že tu v zime bolo krušno.

 

P1050544.JPG
Najväčšiu haldu snehu odtiaľ nevidieť. Tá je vyššie. 

 

P1050587.JPG
Tade sa valila snehová smršť a lámala stromy ako zápalky.

 

P1050589.JPG
Všetko poctivo rozdrúzgané a premleté.

 

P1050592.JPG
Keď vidím to rozmrvené drevo, nevdojak si spomínam na poučku, že najlepší spôsob ako prežiť lavínu je, pozorovať ju z diaľky.

 

P1050578.JPG
Trčiace pahýle naznačujú do akej výšky bol sneh v čase pádu lavíny. Čo bolo pod snehom trčí dnes ako výčitka nemá, čo bolo nad snehom, lavína vzala kosou.

 

P1050555.JPG
Pod snehovou masou preteká tunelom Jalovecký potok.

 

P1050557.JPG
Tunel je miestami osvetlený preboreným stropom.

 

P1050550.JPG
Pohľad hore dolinou. Z tohto smeru priletela lavína. Všimnite si, ako ďaleko sú svahy z ktorých padla.

 

P1050608.JPG
Veľmi som mu neveril a radšej som ho podliezol.

 

P1050611.JPG
Rozmarný alabastrový strop.

 

P1050613.JPG
Rozprávkovému ujovi Mrázikovi sa zdal "tenhle spůsob léta ponekud nešťastný" a tak naokolo blčí júl, ale uprostred zelene stojí ľadový most.
Ujo Mrázik musel byť riadne namletý.

 

P1050675.JPG
Z týchto travnatých svahov štartujú ničivé lavíny, naberajú rýchlosť a rútia sa do doliny Parichvost.