Kláštorská roklina.

Menej známa roklina Slovenského Raja, ležiaca trochu od ruky a preto menej navštevovaná. Ústie rokliny je asi tak v polovici Prielomu Hornádu a dá so ňou vystúpiť na Kláštorisko. Roklina začína pri krásnom vysutom moste, ktorý veľmi pekne zapadá do prostredia a vo výške korún stromov sa hojdá nad hladinou Hornádu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

A práve tu, za týmto mostom, v hustej zeleni, začína Kláštorská roklina. Určite sa zastavíte na moste, aby ste sa pokochali pohľadom z výšky na tok Hornádu. Budete pľuvať z mosta a sledovať kam to dopadne, robí to každý, skúsite ho rozhojdať a podarí sa vám to tak ľahko, až vás to vystraší. Za takým nevšedným, dobrodružným mostom, môže nasledovať len dobrodružný prechod roklinou. A tušenie vás nesklame.
Ponoríte sa do hustej vegetácie, zelená klenba sa nad vami uzavrie. Počúvate zvuky pralesa a pomaly postupujete zeleným prítmym po dne rokliny. Občas šľapnete do potôčika, ktorý sa s vami delí o dno rokliny, občas preliezate vlhké hnijúce pne, občas podliezate padnuté stromy, ktoré sa neudržali na strmých stenách a padli na dno. Všetkými zmyslami vnímate neporušenú, ničím nefalšovanú prírodu, ktorá vás obklopuje a náhle sa z vás stáva Indiana Jones, ktorý v zelenom prítmy pralesa neohrozene postupuje vpred.
Zamarí sa vám, že počujete zvuk padajúcej vody. Zelený tunel sa pomaly rozširuje a zisťujete, že zmysly vas neklamali. Ste na neprístupnom dne vodopádu, obklopenom neschodnými strmými stenami. Ale náhodou je tu rebrík, starý, železný, hrdzavý a možno aj funkčný. Vystupujete po možno funkčnom rebríku pozdlž vlhkej skalnej steny. Po pravej ruke vám šumí vodopád. Už chýbajú len anakondy a opice. Vystupujete stále vyššie a vyššie, nevnímate hĺbku pod sebou, prekonávate skalný prah, preliezate po vlhkých koreňoch starých stromov a ste zachránení. Vydýchnete si, utriete spotené okuliare a čo vidíte? Že ste na neprístupnom dne vodopádu, obklopenom neschodnými strmými stenami. Ale opäť je tu rebrík, viac starý, viac železný, viac hrdzavý a možno menej funkčný. Vystupujete po možno menej funkčnom rebríku pozdlž vlhkej skalnej steny, občas sa vám šmykne noha (lebo to sa patrí) a po ľavej ruke sa do hlbky rúti vodopád. Keby tu boli ešte anakondy a opice, už by to bol gýč. Vystupujete stále vyššie a vyššie, pozdĺž vodopádu a nevnímate hĺbku pod sebou. Konečne ste nad vodopádom, ešte prekonáte skalný prah a ste zachránení. Vydýchnete si, utriete spotené okuliare a čo vidíte? Roklina pred vami sa nebezpečne zužuje, vlhké skalné steny sa približujú k sebe viac a viac, až prichádzate na miesto, kde už niet cesty vpred. Stojíte bezradne na dne rokliny, ale ešte je tu posledná nádej. Výťahujete Nokiu, avšak... pasca je dokonalá, niet signál.
Iní by prepadli zúfalstvu, ale skúsený Indiana Jones vie, že kde niet cesty vpred, tam je schovaný rebrík. A naozaj. Pod bujnou vegetáciou nachádzate rebrík. Okamžite sa chápete príležitosi a rebríka a stúpate hore, unikáte z Kláštorskej rokliny, za svetlom, za teplom a za signálom.
Za chvíľku ste na náhornej plošine, na rozkvitnutej lúke pri Káštorisku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrite si priložené fotografie a zistíte, že som ani veľmi neklamal. Možno som iba zvolil trochu spielbergovský uhol pohľadu na vcelku bežný výlet.
Dúfam, že vás to inšpirovalo.

Obrázok blogu


Visutý most ponad Prielom Hornádu. Nie je síce lianový, ale aspoň je zelený a krásne zapadá do prostredia.

Obrázok blogu


Ústie Kláštorskej rokliny schované v hustej vegetácii.

Obrázok blogu


Potôčik sa s vami delí o dno rokliny.

Obrázok blogu


Zelené šero na dne rokliny a popadané stromy.

Obrázok blogu


Rebrík a po pravej ruke vodopád.

Obrázok blogu


... ešte preliezť vlhké korene starých stromov ...

Obrázok blogu


Rebrík a po ľavej ruke vodopád.

Obrázok blogu


... roklina sa zužuje...

Obrázok blogu


Kde niet cesty vpred, tam musí byť rebrík - vľavo, maskovaný vegetáciou.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Na lúkach pri Kláštorisku nachádzalo obyvateľstvo útočište počas tatárskych vpádov. Sem, na náhornú plošinu, sa Tatári nikdy nedostali. Na tomto mieste postavili kaplnku a neskôr r. 1307 kláštor. Dnes je kláštor v ruinách a v súčasnosti tu prebieha archeologický výskum a rekonštrukcia. 

Obrázok blogu


A tu sa piknikovalo, kým Tatári dole rabovali. :-)

Vladimír Ondík

Vladimír Ondík

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...chodím po zemeguli a pozerám čo kde kvitne. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,089 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu