Médiá sveta: Kardinál odsúdil tresty gayov - aktivisti majú zmysel

Bol som síce práve v Chicagu, teda vlastne práve teraz v autobuse do East Lansingu v Michigane (domov mojej doktorandskej alma mater Michigan State University), no ostro som sledoval vyjadrenia kardinála Petra Turksona na Slovensku. Blogmi sa nám podarilo vyvolať na Slovensku ostrú polemiku o kardinálových predošlých vystúpeniach, reagovať museli biskupi a vyvolali sme záujem svetových médií o jeho prezentáciu v Bratislave. A načo všetci čakali? Čo povie o kriminalizácii gayov vo svete. A čo povedal? Jasné nie trestom, bez podmienok, bez nátlaku a polemík o tradíciách – aspoň tak to teda videla americká agentúra AP. A to sa počíta, lebo jeho vyhlásenie cez jej správu prebrali médiá v USA, v Európe, katolícke médiá, ale aj gay portály – napríklad aj v Afrike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)
Kardinál Peter Turkson.
Kardinál Peter Turkson. 

A možno sme trochu zmenili aj rozmýšľanie cirkvi. Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska vydávala jednu správu za druhou ako uznáva „dôstojnosť gayov“. Ako sa vraví, nádej umiera posledná.

Začala to polemika v blogosfére

Čo presne sa nám teda týmito blogmi a aktivizmom v skutočnosti podarilo? Všetko to totiž začala polemika v blogosfére. Pre kardinála Turksona a jeho imidž je dobré, že z obrazu homofóba dostal imidž kritika tejto legislatívy. Teraz je on the record – na zázname - po celom internete a v mienkotvorných médiách, že uznáva dôstojnosť gayov a je proti ich trestaniu. Kardinálov imidž, asi aj preňho, ale nie je až tak veľmi dôležitý. O nejakej polemike v slovenskej blogosfére málokto vo svete vie, a rýchlo sa na ňu aj u nás zabudne. Dôležité je, že to môžu cítiť aj lídri v Afrike. Teraz totiž prichádza cez svetové médiá jasné odsúdenie z úst afrického kardinála a priamo z Vatikánu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Big story

Americká agentúra Associated Press (AP) dokonca krátku správu z Bratislavy zaradila v rubrike big story – veľká správa. A veru, že to bola veľká správa. V nej sa píše: „Ghanský kardinál Peter Turksom, predseda Pontifikálnej rady pre spravodlivosť a mier, v utorok zdôraznil: „Homosexuáli nie sú kriminálnici“ a nemali by byť trestaní doživotným väzením... Sám pápež František podal ruku gayom, keď slávne povedal: „Kto som ja, aby som súdil“. Na správe sú zaujímavé dve veci: Po prvé, že médiá, ktoré ju preberali zdôraznili tieto slová: „gayovia nie sú kriminálnici“ a spojili Turksona s povzbudivými slovami pápeža Františka.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, kardinál síce hovoril o genderi, aj o tradíciách, aj o tom aj o inom – čo leží na srdci v novom ultrakonzervatívnom diskurze u nás, ale to AP odignorovala. A to je dobré, aj pre Turksona aj pre snahu upraviť situáciu gayov v Afrike – či už Ugande alebo Nigérii, alebo aj uňho doma v Ghane (kardinál síce hovoril, že v Ghane tresty pre gayov nemajú – asi sa však pomýlil, keďže za homosexualitu sa dajú v Ghane vyfasovať až tri roky). Kardinál dokonca vyjadril podporu demonštrantom.

Tu je iba veľmi rýchly prehľad, kde jeho slová zazneli: v Associated Press, v Miami Herelad, v talianskej La Repubblice, v katolíckych médiách ako Catholic Herald či The Tablet alebo gay médiách – poprednom britskom magazíne Attitude, ale aj v Afrike.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz už nie je podstatný boj o kardinálove predchádzajúce slová, ako čo myslel. Teraz je podstatné, že vďaka včerajším udalostiam v Bratislave zazneli silné slová po celom svete. A od nikoho menej silného ako kardinála Turksona. Toho kardinála, o ktorom si podstatná časť ľudí myslela, že je anti-gay. Či dnes je alebo nie je, tiež nie je podstatné. Podstatné je čo zaznelo médiami teraz. Najmä tými svetovými. A podstatné je tiež to, že jasné odsúdenie anti-gay legislatívy a prehlásenie: „homosexuáli nie sú kriminálnici“ mu teraz patrí.

Uznanie zúčastneným

Slovenská katolícka cirkev, KBS, si teraz zaslúži pochvalu. Možno to ani nebol úmysel, ale ona vytvorila priestor, aby tieto slová odzneli. Kardináli Turkson si zaslúži uznanie za to, čo povedal teraz (nie to predtým) a povedal to a takým spôsobom ako to nikdy nahlas nepovedal, ani v BBC HardTalk, v interview, ktorom som písal.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv som mal včera pocit, že jeho slová sú príliš neskoro a príliš málo. Po rozšírení správy AP si to nemyslím. Nikdy nie je neskoro a je to veľké, lebo to má potenciál zasiahnuť do situácie gayov v Afrike. Tlak proti drakonickému ugandskému zákonu rastie – pomoc krajine už zastavili škandinávske krajiny či Holandsko. A teraz sa z Bratislavy pridal hlas aj katolíckej cirkvi.

Dokazuje to ešte niečo. Keď Oleg nedávno vo svojom blogu naznačoval, že hlasným aktivizmom sa nedajú veci zmeniť, a že je to otravné. Ale dajú, nejde totiž iba o našu chalúpku. Ani o chalúpku na Slovensku. Nech ide aj o boj a pomoc ľuďom v Afrike. Aj tu môžeme zo Slovenska veciam pomôcť. Bez diskusie aktivistov a veľkej polemiky na jednej aj druhej strane by sa k tomu zrejme kardinál u nás nevyjadril – jednak by sa ho na to médiá nespýtali, a jednak by nemal dôvod vystúpiť jasne. A veruže vystúpil jasne: „Gayovia v Afrike nie sú kriminálnici“. Dôležité slová a vďaka aktivizmu.

Sľúbil som, že ak to povie, rozšírim jeho slová po celom svete. Nemusím, AP to urobila za mňa.

Braňo Ondrášik

Braňo Ondrášik

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracoval som ako novinár, vyučujem na vysokej škole a hlavne sa venujem najmä komunikácii v IT spoločnosti. Študoval som na Slovensku, v USA a Británii. Na tomto blogu píšem o tom, čo ma zaujme :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu