Kardinál, ktorý sa zastal zákonov zabíjajúcich gayov, príde ku nám

V správe Konferencie biskupov Slovenska (KBS) prebratej servisom TASR (Sme.sk) som si prečítal akú „vzácnu“ návštevu naša rímska cirkev očakáva. Ako to však pri našich otcoch biskupoch už býva dobrým zvykom, opäť nehlásia celú pravdu - tentoraz o svojom hosťovi, ghanskom kardinálovi Petrovi Turksonovi. V čase rastúcej fašizácie krajiny, Kotleboveho víťazstva, neslávneho listu biskupov a násilí v Nitre, privádzajú ku nám kazateľa, ktorý sa zastal drakonických zákonov proti gayom v Afrike. Napríklad aj toho v Ugande, ktorý v tom čase obsahoval paragraf o treste smrti pre gayov. Násilia na gayoch (napríklad toho štátneho) sa nepriamo zastal tým, že vykorenenie homosexuality je tradíciou Afriky. Tiež vyhlásil, že zneužívania detí katolíckymi kňazmi sú iba problémom Západu, a samozrejme, tiež za ne podľa neho môžu gayovia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (228)
Kardinál Peter Turkson.
Kardinál Peter Turkson. (zdroj: http://dwacon.com/2013/02/an-african-pope/)

Kardinál Turkson príde na Slovensko 4. marca a k tomu s cieľom kázať o ľudských právach – chváli sa KBS. Ako dlhoročnému pozorovateľovi diania vo Vatikáne (bol som tam ako novinár niekoľkokrát, bol som aj pri zvolení Josepha Ratzingera za pápeža a doteraz tam relatívne často chodím, vatikánska politika je také moje hobby) mi je Turksonovo meno nejaký čas dôverne známe. Takže som si istý, že aj našej rímskej cirkvi.

Na chvíľu v hlave kardinála Turksona

Keďže nám však slovenská rímska cirkev nepovedala, kto Turkson naozaj je, poviem pár faktov. A aby ma nikto neobviňoval zo zaujatosti, citujem priamo katolícke zdroje ako americký National Catholic Reporter či National Catholic Register, ktorý sa hrdí tým, že je najkompletnejším americkým katolíckym spravodajským zdrojom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

National Catholic Register 21. februára 2012 o Turksonovi píše: „Ghanský kardinál Peter Turkson, šéf Pontifikálnej rady pre spravodlivosť a mier, povedal, že niektoré sankcie proti gayom v Afrike sú „prehnané“, no argumentoval, že „intenzita reakcie je zrejme primeraná tradícii“. Keď hovoril o stigme obkolesujúcej homosexualitu v Afrike, kardinál povedal, že je potrebné pochopiť dôvody za ňou. „Rovnako ako má zmysel volať po právach, je významné aj volanie po rešpektovaní kultúry...,“ povedal. „Takže keď hovoríme o stigmatizácii, je tiež spravodlivé povedať, čo je prečo je to stigmatizované“. A ďalej, kardinál volal po tom, aby sa rozlišovala otázka morálky a ľudských práv....“

SkryťVypnúť reklamu

Preložené do jednoduchej reči, kardinál povedal: že zákony (napríklad o treste smrti pre gayov, o doživotí alebo iných drakonických trestoch) sú síce prehnané, ale sú primerané tradícii a kultúru treba rešpektovať, a že nakoniec morálka a ľudské práva sú dve rozdielne veci. Len pre zrozumiteľnosť, vysoké tresty za homosexualitu v Afrike nie sú ničím výnimočným, mučenie je na dennom poriadku. Kardinál Turkson reagoval v januári 2012 na príspevok generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna na summite krajín Africkej únie, kde volal po potlačení násilia na gayoch, rešpektovaní práv gayov v Afrike a bolo to v čase, kedy sa o zákone z Ugandy, v ktorom bol za homosexualitu trest smrti, veľa hovorilo. Samotný zákon bol navrhnutý v roku 2009, časť o treste smrti vyradili z návrhu na konci roka 2012 a zákon prijali v roku 2013. Namiesto toho v schválenej verzii dali "nižší" trest za homosexualitu – doživotné väzenie v ugandskej base. Kardinál Turkson vedel, že celý svet hovorí o ugandskom zákone a iných zverstvách, neodsúdil ho - aha, áno, povedal, že je to prehnané, ale pridal tvrdenie o ich primeranosti vzhľadom k tradícii.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem iného tiež Turkson, ktorý bol papabili – teda jeden z favoritov na pápeža a práve jeho nenávistné názory na LGBT ľudí mohli byť jedným z hlavných dôvodov jeho nezvolenia – tiež pre CNN minulý rok o škandáloch zneužívania detí cirkevnými predstaviteľmi, povedal: „Tradičný africký systém chráni populáciu proti tejto tendencii. Pretože v Afrike a našej spoločnosti nie je homosexualita alebo akákoľvek aférka medzi rovnakým pohlavím povzbudzovaná“.

Kardinál Turkson
Kardinál Turkson 


Pritom katolícka cirkev v Afrike v mnohých prípadoch vonkoncom nezohráva dvakrát pozitívnu úlohu a jej predstavitelia sa nevyhli ani priamej účasti na genocíde, o tom rada mlčí (ani Turkson sa k roli cirkvi v tomto zločine nejak hlasno nevyjadruje). Do pozornosti dávam text v Guardiane z marca 2010: „Pred pätnástimi rokmi, mnohé tisícky katolíkov (konflikt bol medzi Hutuami a Tutsiami - pozn. autora) poslali k smrti vo vnútri kostolov. Niekedy viedli vraždenie kňazi a mníšky. Niekedy nič neurobili, keď sa tak dialo. Nešlo o izolované incidenty...Niektorým mníškam a kňazom, ktorých uznali belgické súdy a Medzinárodný trestný súdny tribunál pre Rwandu vinnými, dali útočisko katolícke kostoly v Európe, keď unikali pred žalobcami. Jedným z nich je otec Athanase Seromba, ktorý viedol masaker vo farnosti Nyange, začo dostal od tribunálu 15 rokov. V apríli roku 1994, Seromba pomáhal vlákať asi 2000 zúfalých mužov, žien a detí, do svojho kostola, kde čakali bezpečie. Ale ich pastier sa stal ich lovcom. Jeden večer Seromba vošiel do kostola, vyhlásil, že stavba viac nie je kostolom (predtým odniesol obradné kalichy pre eucharistiu a pod.). Svedok tribunálu povedal, aké boli kňazove slová. Jeden z utečencov sa spýtal: „Otče, môžete sa za nás modliť?“. Seromba odpovedal: „Je Boh Tutsiov stále nažive?“. Potom nechal buldozér zrovnať kostol so zemou, v čase, keď tam boli ľudia a následne nechal milície vojsť do trosiek, aby dokončili svoju prácu na tých čo prežili“.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko nie je miestom pre jeho prezentáciu

Kardinál Turkson nie je z Rwandy (o roli miestnej cirkvi a jej skutkoch podľa Google nehovoril) a nie je ani z Ugandy (o gayoch hovoril až až), s oboma krajinami ho však spája nielen neľahké skúšanie Afriky. Rovnako ako zločinci z Rwandy mali pramálo lásky a veľa nenávisti pre iných ľudí - jednu menšinu a zločinní zákonodarcovia v Ugande majú pramálo lásky a veľa nenávisti voči gayom, aj on má v srdci voči menšine gayov (iných ľudí, než on sám považuje za ľudí) minimum lásky - keďže drakonické trestanie vníma a vysvetľuje ako úmerné kultúre. Tak takéhoto človeka si „jeho eminencia“ arcibiskup Zvolenský pozval na Slovensko kázať o ľudských právach. Každý slušný človek by mu mal dať najavo – metropolitovi Zvolenskému aj kardinálovi Turksonovi - že naša krajina nie je miesto na prezentáciu takýchto ľudí. Ľudí, ktorí nenávidia, a pritom sa ešte falošne skrývajú za morálku a ľudské práva. Naša rímska cirkev, respektíve jej najvyšší klérus, sa opäť naplno demaskoval v tom, čo si myslí o živých ľuďoch a špecificky komunite LGBT, keď nás a vás bude nabudúce odkazovať na katechizmus a zaobchádzanie s nami s jemnocitom. Jednoducho to nie je pravda. Som z toho nahnevaný, a zároveň ako veriaci kresťan veľmi smutný.

DOPLNENIE 11.00: Ak sa chcete kardinála na jeho názory spýtať priamo, prihláste sa na konferenciu, na ktorej vystúpi, ako naznačuje program: LGBT téma bude lajtmotív (no organizátori zrejme budú kádrovať) - na udalosť sa môžete záväzne prihlásiť do 20. februára 2014 (zajtra) na adrese konferencia@kbs.sk alebo na čísle 02/5920 6504. Viac: http://www.vyveska.sk/konferencia-cirkev-a-ludske-prava.html

DOPLNENIE 17.45: Dostal som správu, že na otázky čitateľov tohto textu KBS odpovedá, že ide o nedorozumenie, a že jeho slová su vytrhnuté z kontextu a povedané na jednej konferencii. Odkazuje pritom na editorial v katolíckej publikácii The Southern Cross (vydáva Konferencia biskupov Južnej Afriky). V editoriali sa však spomína, že postoj odsúdenia zákonov proti gayom okrem Južnej Afriky podporili už iba z Botswany a Svahilska. Keď si pozrieme originálny editorial - vidíme, že názor sa prudko líši od iných afrických biskupov. Afrika nie je iba jedna krajina. Tu ide o konkrétneho kardinála z Ghany, ktorý ešte v roku 2013 vyjadril výrazné pohŕdanie LGBT komunitou, ktorú označil zodpovednú za zneužívanie detí v katolíckej cirkvi (CNN), a ktorého si naša KBS pozvala. Otázka je preto na mieste pre KBS, prečo práve kardinál Turkson. Turkson sa nepripojil k editorialu Southern Cross. Bude preto zaujímavé sledovať, či odsúdi na Slovensku drakonické africké zákony a zastane sa presne podľa učenia katechizmu LGBT osôb, jeho vyjadrenia tomu ale nenasvedčujú. Ak to spraví, myslím, že z toho budú aj dosť veľké headlines, keď si pozrieme jeho pedošlé vyjadrenia. Na ťahu je ale KBS, aby svoje počínanie vysvetlila.

DOPLNENIE 18.10: Celý deň sledujem vývoj okolo tejto témy a snažím sa nájsť aspoň jedno vyhlásenie kardinála Turksona kde by priznal gayom dôstojnosť. Natrafil som na blog setry Jeannine Gramick z roku 2013, ktorá sa s kardinálom stretla. Tá píše: "Kardinál ma rýchlo prerušil, vyhlásil, že tlač iba nepochopila čo hovoril. Iba hovoril, že "toto" (nikdy v konverzácii nevyslovil slovo gay či homosexualita) sú v jeho kultúre neakceptovateľné záležitosti. Niekoľkokrát to zopakoval a potom už odišiel na obed. Po obede som sa ho na to opäť spýtala. Kardinál obhajoval svoje tvrdenia, ale tiež naznačoval, že ho zle citovali. No bolo jasné, že už k tomu nechce nič povedať. Neskôr sa (Karen) rozprávala s ghanským kňazom, ktorý s Turksonom spolupracuje. Podľa neho by Turkson nikdy nepodporil zákon, ktorý vraždí gayov, no priznal, že kultúra vníma homosexualitu ako niečo netolerovateľné. Či už bol alebo nebol kardinál zle citovaný, faktom je, že nijakým spôsobom neodsúdil kultúrnu normu, ktorá znásilňuje ľudskú dôstojnosť".Preložené do jednoduchej reči a jednoduchej analýzy, pán kardinál tvrdí, že ho katolícke noviny v USA zle citovali - no nikdy ich nepožiadal za dva roky o opravu svojich tvrdení. A nielen to, o rok neskôr live v televízii CNN znovu zaútočil na gayov. Povedal, že kultúru (ktorá gayov ako ľudí netoleruje) treba rešpektovať, ale vraždenie by asi nepodporil (hovorí jeho poradca). Faktom tiež je, že sa nikdy na adresu gayov nevyjadril inak ako pohŕdavo. Google search mi nevyhodil ani jedno jeho vyhlásenie, kde by legislatívu o väznení a mučení gayov odsúdil a hoci v osobnom rozhovore povedal, že ho zle citovali (nepovedal presne v čom), stále obhajoval niektoré africké krajiny a ich postoj k homosexuálom ako súčasť kultúry, aj v rozhovore s Američankou. Myslím, že tu už môže byť ťažko niekto na pochybách, že ide o hlboký postoj odporu voči LGBT ľuďom. Uvidíme, čím poučí svojich kolegov zo slovenskej KBS.

DOPLNENIE 20.2. 10.30: V diskusii sa objavil príspevok, že ugandskí katolícki biskupi odsúdili prísnejšie tresty pre gayov. Opäť to nie je pravda. Viaceré miestne a medzinárodné zdroje uvádzajú presný opak (jún 2012) - kresťanské cirkvi (katolícka, anglikánska a pravoslávna) v krajine sa spojili a apelovali na parlament aby schválil zákon proti gayom, ktorý vtedy stále obsahoval trest smrti, neskôr zmiernený na trest doživotia. Toto napísali miestne noviny Daily Monitor: "Náboženskí lídri po celej krajine žiadajú parlament, aby urýchlil proces schválenia zákona proti homosexualite, aby zabránili tomu čo volajú "útok na Bibliu a inštitút manželstva". Na svojej výročnej konferencii, ktorú zorganizovala Spoločná ugandská kresťanská rada, vyzvali parlamentný výbor pre gender, aby pracoval so snemovňou na schválení zákona. Tiež apelovali na všetky farnosti v krajine aby boli odhodlané v opozícii proti fenoménu "homosexuality, lesbicizmu a partnerstvám rovnakého pohlavia".

DOPLNENIE 20.2. 11.00: KBS reaguje vyjadrením sekretariátu kardinála Turksona:
"Kardinál potvrdzuje a podporuje nedotknuteľnosť dôstojnosti každej ľudskej osoby. Každý má právo na život, telesnú integritu a bezpečnosť a na sociálny zmier. Všeobecne známe princípy úcty k základným ľudským právam osoby zahrňujú odmietanie akejkoľvek formy nespravodlivej diskriminácie".

Lenže tu nemôže byť iba "free pass" tým, že sekretariát povie niečo takéto všeobecné. Za kardinála nehovoria iba slová, ale aj skutky - je arcibiskupom v Ghane, kde sa homosexualita trestá tromi rokmi väzenia a zákon sa aplikuje, navyše, je tam rozsiahla diskriminácia a zákon gayom nedáva žiadnu legálnu ochranu v ničom (narozdiel od Slovenska, ale aj to sa možno zmení po výstrelkoch našej KBS). Kardinál Turkson musí jasne vyzvať svojich ugandských, ghanských, nigérijských kolegov aby bojovali za ochranu dôstojnosti gayov, aby vykorenili násilie a aby zákony reflektovali ich ťažkú situáciu a netrestali gayov takými drakonickými trestami, aké sú aj v Ghane, teda krajine, ktorú má ako arcibiskup duchovne pod palcom. Otázka teda naňho, je trest väzenia spravodlivým trestom? To podľa kardinála nie je diskriminácia? Alebo to je iba kultúra a tradícia a treba to brať tak ako to je. Túto debatu treba v Bratislave otvoriť, keď už prišiel kázať na konferencii o ľudských právach - kde sú priamo (aj v názve jedného príspevku) otázky o LGBT. Pretože základným problémom je, že pán kardinál pride o tom kázať ku nám.

Braňo Ondrášik

Braňo Ondrášik

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracoval som ako novinár, vyučujem na vysokej škole a hlavne sa venujem najmä komunikácii v IT spoločnosti. Študoval som na Slovensku, v USA a Británii. Na tomto blogu píšem o tom, čo ma zaujme :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu