Československo malo bazén smrti s mozog-požierajúcim parazitom

Baktéria požierajúca vás zaživa alebo parazit požierajúci ľudský mozog pri vašom vedomí (teda kým neupadnete do kómy)? Ani to nie je v živočíšnej ríši problém. Niekedy naďabíte na takúto správu a chcete si o nej prečítať viac. Tak dnes to bolo o mozgu požierajúcom parazitovi - Naegleria fowleri – v kruhoch novinárov známej ako mozog-požierajúca améba. Československo malo v 60. rokoch najväčšiu zaznamenanú epidémiu tohto parazitu na svete. Presnejšie - v jednom konkrétnom bazéne v Ústí nad Labem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Baktéria požierajúca vás zaživa [1] alebo parazit požierajúci ľudský mozog [2] pri vašom plnom vedomí? Ani to nie je v živočíšnej ríši problém. Niekedy naďabíte na takúto správu a chcete si o nej prečítať viac. Tak dnes to bolo o mozgu požierajúcom parazitovi - Naegleria fowleri – v kruhoch novinárov známej ako mozog-požierajúca améba.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons 


Naegleria fowleri / Zdroj: Wikimedia Commons

Hoci jej pôsobenie je vskutku desivé a úmrtnosť dosahuje takmer sto percent, od 60. rokov nakazila iba niečo vyše sto ľudí a iba hŕstka prežila Ja o nej píšem preto, lebo som zachytil správu o floridskom chlapcovi, ktorý dnes svoj boj s rýchlym a smrtiacim parazitom prehral. Iba 12-ročný chlapec sa nakazil začiatkom augusta [3].

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som si však robil malý výskum o tomto parazitovi ako vystrihnutom z filmu Votrelec alebo Epidémia, zistil som, že Československo a aj naši (českí) vedci zohrávali pri jej objavovaní vcelku dôležitú úlohu. Českolovensko pritom zaznamenalo zatiaľ najväčšiu epidémiu tohto parazitu. V rokoch 1962 až 1965 napadla mozog požierajúca améba v Ústí nad Labem 16 ľudí – čiže asi desatina všetkých obetí do roku 1995 (celkovo 175 prípadov) - bola práve v Československu. V Česku pritom zaznamenali prípad ešte v roku 1984.

Pri rýchlom Google search som objavil aj meno vedca – parazitológa – ktorý sa výskumom mozog požierajúcej améby (meňavky) celý život zaoberal. Ironicky sa volá Lubor Červa, dlhoročný zamestnanec Parazitologického ústavu Československej a následne Českej akadémie vied. Do tela sa dostáva parazit cez nos – musí sa tam dostať rýchlo, lebo prežíva vo vode a v organizme je potom veľmi odolná voči nám známym antibiotikám.

SkryťVypnúť reklamu

Bazén smrti bol v Ústí nad Labem

Príbeh z plavárne v Ústí nad Labem je však takmer neznámy (obrázok bazéna nájdete tu) – hoci práve ten stál za najväčšou epidémiou mozgu požierajúcej améby, ktorú doteraz zaznamenali. Blog Hegaion Č [4] sa po správach o amébe z Pakistanu pozrel trošku aj na ten československý prípad. Rovnako ako ich, aj mňa priviedla k článkom doktora Červu. Komunisti v 60. rokoch tápali, čo mohlo stáť za nákazou a mozgy 16 detí a mladých ľudí vo veku 8 až 25 rokov, ktorí zomreli, odovzdali vedcom až neskôr – v roku 1967, tak to aspoň napísali v časopise Science v roku 1968. Ďalší výskum (a následné vedecké texty) pritom ukázali, že tento bazén bol opäť útočiskom smrteľných améb - a síce v roku 1977. Celkovo bol zdrojom amébickej meningoencefalitídy resp. negleriózy vo štyroch vlnách. Príčinou zrejme bolo zlé technologické navrhnutie bazéna a nesprávna cirkulácia v ňom [4, 5, 6, 7]. Táto plaváreň by si teda naozaj zaslúžila pomenovanie „bazén smrti“ a príbeh by stál aj za sfilmovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako smrteľná choroba prebieha? Do človeka sa dostane cez nos a potom už putuje priamo do mozgu, ktorý začne doslova požierať. Prvé sysmptómy prepuknú asi päť dní od nákazy – zmeny v chuti, bolesti hlavy, horúčka, zvracanie, halucinácie či záchvaty. Do troch a až siedmich dní príde k zvratu, dramatickému zhoršeniu stavu, kedy už nepomôže nič [2]. Hoci strašidelná meňavka bola aj v Dr. Housovi či Aktoch X [2], netreba sa obávať, možnosť nákazy je extrémne nepravdepodobná.

Lubor Červa o parazitoch publikoval množstvo výskumov, napríklad sa zaoberal ich prítomnosťou v továrňach a elektrárňach na severnej Morave, skúmali chladiace systémy a objavili v nich nevirulentné aj virulentné formy nákazy [8] . O neglerióze a o jej potenciálnom nebezpečenstve písali aj odborníci na Slovensku [9].

SkryťVypnúť reklamu

PS: Tento článok som napísal ako úplný mikrobiologický laik, ktorého zaujala existencia mozog požierajúcej meňavky a fakt, že náš región zaznamenal jej najväčšiu "epidémiu" na svete.

Zdroje:

[1] WIKIPEDIA, 2013. Necrotizing fasciitis. In Wikipedi [cit. 2012-26-08]. Dostupné na internete: <http://en.wikipedia.org/wiki/Necrotizing_fasciitis>.

[2] WIKIPEDIA, 2013. Naegleria fowleri. In Wikipedia. In Wikipedia [cit. 2012-26-08]. Dostupné na internete: <http://en.wikipedia.org/wiki/Naegleria_fowleri>.

[3] KENDALL, M. 2013. Tragic battle ends for boy with brain-eating amoeba. In USA Today [cit. 2012-26-08]. Dostupné na internete: <http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/08/24/fla-boy-with-brain-eating-amoeba-on-ventilator/2696149/>.

[4] HEGAION Č. 2012. Améba požírající mozek byla potlačena komunistickou cenzurou. In Hegaion Č [cit. 2012-26-08]. Dostupné na internete: <http://www.hegaion.cz/2012/10/ameba-pozirajici-mozek-byla-potlacena.html>.

[5] CERVA, L., NOVAK K. 1968. Amoebic meningoencephalitis: 16 fatalities. In Science, 5 April 1968, 160 (3823), s. 92.

[6] ČERVA, L., NOVAK K. SKVAROVA, V. 1978. Virulent Naegleria fowleri in an Indoor Swimming Pool. In Science, 15 September 1978, 201(4360), s. 1025.

[7] KADLEC, V., SKVAROVA, V., CERVA, L., NEBLAZNIVA, D. Virulent Naegleria Fowleri in Indoor Swimming Pool. In Folia Parasitologica, 27 (1), s. 11-17.

[8] CERVA, L, SIMANOV.L. 1983. Naegleria fowleri in Cooling Circuits of Industrial and Power Plants in North Moravia. In Folia Parasitologica, 30 (1), s. 97-101.

[9] TRNKOVÁ, K. MAĎAROVÁ, L., KLEMENT, C. 2008. Je neglerióza verejno-zdravotníckym problémom? In Hygiena 53 (2), s. 53-59.

Braňo Ondrášik

Braňo Ondrášik

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracoval som ako novinár, vyučujem na vysokej škole a hlavne sa venujem najmä komunikácii v IT spoločnosti. Študoval som na Slovensku, v USA a Británii. Na tomto blogu píšem o tom, čo ma zaujme :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu