Mníšky

Keď sa vás opýtam jednu otázku...odpoviete mi?, opýtal som sa útlej žienky v rehoľnom habite v ktorom jej bolo vidieť iba usmievavú tvár. Pohotovo, bez toho aby sa opýtala kam smeruje moja otázka, odpovedala: Samozrejme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Mal som pripravenú hlúpu otázku, ale aj tak som sa opýtal. "To vy naozaj spíte v truhlách, tak ako sa to o vás hovorí?" Iba sa usmiala, vlastne tak ako skoro vždy, a povedala: "Áno a keby ste vedeli aké je to pohodlné."

Od môjho prvého stretnutia s nimi - mníškami - ich nosím vo svojom srdci. Aj v modlitbách, aspoň z času na čas. Sú akýmsi "hniezdom záchrany". Iba táto sestra, ktorá má kontakt s "vonkajším svetom" by vedela najlepšie povedať koľko rôznych životných príbehov sa tam preplakalo, koľko skutočných "osudov" našlo práve u nich iskierku nádeje pre lepšiu budúcnosť. Iskierku, ktorá neraz vzbĺkla v plameň, aký vydávajú Jánske ohne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ženy, neraz aj vysokoškolsky vzdelané, rozhodnuté opustiť všetko, aby posväcovali tento svet svojimi modlitbami a obetami. Ach, ako veľmi ich potrebujeme. Dokonca aj tí, ktorí teraz napíšu svoje komentáre k tomuto blogu. Vedzte, že sa obetujú aj za vás...a vďaka Bohu i za mňa, lebo to potrebujem. Vlastne my všetci.

Lenže nastal problém. Dotýka sa celého Slovenska. Nie len kvôli sestrám. Kvôli nám všetkým. Postavili svoj kláštor v prostredí, kde bolo podľa všetkých platných noriem a zákonov miesto vhodné pre ich život v samote a tichu. Až doposiaľ. Jediný pozemok v ich susedstve, kde je možné niečo stavať, kúpila istá finančná skupina, ktorá obľubuje číslo 5. Navrhla vystaviť obytné domy s výhľadom na záhradu týchto sestier. Neviem koľko sa platí za výhľad na more, či na hory, ale toto je rozhodne najlepší výhľad. Sestrám nevadí bytovka, vadí im výhľad. Nedá sa totiž žiť v samote a odlúčenosti od sveta, keď ste pod drobnohľadom "divákov". Asi aj vy si v byte večer zaťahujete žalúzie. A tak sa stalo, že obyvatelia mesta sa postavili na stranu sestier. Miestne zastupiteľstvo jednohlasne vydalo nesúhlasné stanovisko so zámerom investora. Ale.... Ako to už chodí,...vlastne to viete.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Píšem to preto, lebo verím, že peniaze nie sú tou najvyššou hodnotou, za ktorú stojí za to bojovať. Lebo verím, že práve život týchto mníšok, tak ako mnohých iných zasvätených osôb, je častokrát výčitkou pre nás, ktorých častejšie pohltí prúd života tohto sveta. Lebo verím, že sa nájdu medzi čitateľmi tí, ktorí podporia petíciu pre tieto sestry a že sa to dostane aj k tým, ktorí to majú v kompetencii a rozhodnú nechať tejto maličkej komunite ich životný priestor a až príde na to čas, aj oni u nich nájdu porozumenie, pochopenie a slová nádeje pre večnosť.

Ak sa teda rozhodnete individuálne, či v nejakom spoločenstve podporiť sestry Karmelitánky, obráťte sa na členov petičného výboru.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Dalibor Ondrej

Dalibor Ondrej

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek, ktorý sa snaží voňať človečinou, takou prirodzenou... ľudskosťou a otvorený k diskusii, ale konštruktívnej, katolícky kňaz, ale to záleží na skúsenosti... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu