I keď satelitné snímky povrchu s najväčším rozlíšením sú zatiaľ len zlomkom z celkovej plochy planéty, niektoré významné letecké, či námorné základne Spojených Štátov sú ku podivu dobre viditeľné.
Tak napríklad: Satelitná snímka najväčšej námornej základne USA na atlantickom pobreží Norfolk a New Port News odhaľuje prítomnosť až troch lietadlových lodí patriacich atlantickej 2. námornej flotile, ktorej súčasťou je aj USS Enterprise, USS Dwight D. Eisenhower, či USS Theodore Roosevelt. Dve lietadlovky spoločne kotvia v severnej časti prístavu, kým tretia sa ukrýva tu.
Na západnom pobreží USA v štáte Washington sa nachádza námorná základňa Everett, kde kotví ďalšia lietadlová loď (malo by ísť o USS Abraham Lincoln, ktorej domovskou základňou je práve Everett).
Najväčšou námornou základňou na západnom pobreží USA je Coronado v San Diegu, kde má domovský prístav väčšina plavidiel pacifickej 3. flotily. Satelitný snímok odhalil len osamotenú lietadlovú loď a niekoľko sprievodných plavidiel.
V blízkosti hlavného mesta USA je dôležitou leteckou základňou letisko Andrews, kde na satelitnom snímku vidieť dva bombardéry B-52 Stratofortress. Andrews je aj domovskou základňou prezidentskej flotily pod kódovým označením Airforce One. Na tejto snímke vidieť odstavené civilné lietadlo, ktoré by mohlo patriť k AFO. Bohužiaľ samotný prezidentský Airforce One (Boeing 747) nie je vidieť.
Najznámejšie americké bombardéry B-52 sú viditeľné aj na ďalšej satelitnej snímke základne v Colorado Springs (klik), kde parkuje aj 8 strojov CC-130 Hercules (klik). Najväčšia, mnou nájdená, koncentrácia B-52 je na základni Brooks v San Antoniu (klik)
Určite vám niečo hovorí aj kalifornská letecká základňa Edwards, ktorá je známa najmä prítomnosťou neviditeľných bombardérov B-1 Lancer (vyzbrojené nukleárnymi hlavicami), B-2 Spirit a taktického bombardéru F-117 Nighthawk. Tiež tu pristávajú lietadlá patriace NASA. Aj napriek usilovnému hľadaniu Bé - dvojok sa mi ich nepodarilo nájsť, ale B-1 sa už neukryli. Celkovo vidieť tri odparkované bombardéry ako na dlani. NASA sa tiež pochlapila a vytiahla z hangárov svoje dva žolíky: neuveriteľné mašiny SR-71 Blackbird – ide o najrýchlejšie prúdové lietadlá súčasnosti dosahujúce rýchlosť nad 3 machy.
V Kalifornii sa nachádza aj ďalšia významná letecká základňa Lemoore, ktorá je pravdepodobne domovom stíhačov Efiek (klik)
Najťažším orieškom boli jednoznačne ponorkové základne. Tento satelitný snímok zachytil ponorku v suchom doku na základni New London v Connecticute (klik) a tu sú ďalšie štyri plavidlá v Norfolku (klik).
Mimo územia Spojených Štátov je viacero vojenských základní. Tento snímok ukazuje letisko v afgánskom Bagrame, kde sú zreteľné trosky bývalých MIGov a pravdepodobne dopravného Antonova (klik) Pozri tiež sem a sem. Bývalá základňa Talibanu teraz slúži Američanom, viď nasledujúci snímok, kde v ľavom dolnom rohu vidieť americké A-10 Thunderbolty (známe tiež ako lovci tankov), v strede hore dva CC-130 Hercules a v pravo hore rolujúca B-52 (klik). O kúsok ďalej vidieť odstavené dopravné vrtuľníky CH-47 Chinook a pravdepodobne MH-60 Black Hawk (klik)
Iste vás pri čítaní týchto riadkov napadá a čo tak prísne utajovaná AREA-51 pri Groom Lake v Mohavskej púšti. Oblasť medzi Rachel a Las Vegas už je pokrytá snímkami s vysokým rozlíšením a to utajované letisko sa neschová. Tu je (klik).
A na záver malé prekvapenie: Počuli ste už o cintorínoch lietadiel? Asi ten najznámejší sa nachádza v arizónskom Tucsone (klik), (klik), (klik), (klik) - a vlastne, uz si klikajte sami :-)