Ako ušetriť v štátnej správe...(1)

Toto je prvá časť. Možno to naberie parametre seriálu, ale to nechajme na neskôr. Som pracovníkom štátnej správy, a teda viem, o čom hovorím. Budem písať o realite plytvania a teórii šetrenia. Heslo dňa: Šetrime nielen peniaze, šetrime aj našu prírodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

 Ak štátna správa nemá automatické spracovanie dokumentov do elektronickej formy ako je napr. Enterprise content managment od firmy xy, tak potom treba samotných pracovníkov usmerniť, čo a ako tlačiť. Taká spotreba papiera to je Vám iná kapitola. Tu u nás si starší pracovníci, ale pravdu povediac aj niektorí mladší, všetky dokumenty, ktoré používajú tlačia. Nehovorím, že to nie je potrebné v určitých prípadoch. Uznávam, ale ak tlačiť, tak potom s rozumom.

 Jeden príklad za všetky. Minule som dostal materiál, ktorý má 42 strán. Potrebovala ho so mnou prebrať jedna kolegyňa. Volala mi a dohodli sme si stretnutie. Na konci telefonátu mi povedala: Vytlačím si to a zastavím sa u Vás. Prišla s vytlačeným dokumentom. Opakujem 42 strán. Vytlačila na každý hárok jednu stránku.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 A teraz pár mojich postrehov k tomuto príkladu a k tejto téme.

  1. Načo si tlačila dokument, ktorý už bol na nete a mala, resp. všetci už mali k nemu prístup. Mohla prísť ku mne, ja by som dokument otvoril na mojom PC a mohli sme diskutovať. Skôr ako budem pokračovať uvediem, že som jej povedal, že nemusí tlačiť a stačí len prísť.

  2. Keď už je zvyknutá na papierovú formu, mohla si vytlačiť dve stránky na hárok, išlo len o pracovnú verziu (u nás máme asi týždeň tlačiareň, ktorá tlačí obojstranne, takže to mohla vytlačiť aj takto. Ale to by som už asi veľmi veľa chcel na tlač jedného dokumentu.).

  3. Spomínaný dokument bol urobený tak, že za koncom 1 časti boli 2 strany voľné a na konci dokumentu boli voľné dokonca strany 4. Takže predpokladám, že keď ho kolegyňa tlačila, tlačiareň jej vychŕlila aj stránky prázdne. Viete si predstaviť, čo sa stane s papierom, ktorý prejde laserovou tlačiarňou. Podľa skúseností, ktoré mám ja osobne, je použiteľný už len ako "šmirák" na písanie poznámok rukou. K tomuto som ochotný diskutovať a prijať rady na zlepšenie. Ale každopádne, načo sú v dokumente prázden stránky?

  4. Uvediem Vám jednoduchou matematikou, koľko hárkov papiera by sa ušetrilo, keby sa kolegovia naučili tlačiť po mojom:

tlač podľa skutočnosti: 

42 strán s textom + 6 bez textu = 48 hárkov papiera - neušetrené nič 

tlač podľa bodu 2:

42 strán /2 stránky na hárok = 21 hárkov papiera (jednostranne bez prázdnych strán)

27 hárkov, t. j. cca 56 % ušetrených

  tlač podľa bodu 2:  

42 strán /4 stránky na hárok = 11 hárkov (obojstranne bez prázdnych strán)

37 hárkov, t. j. cca 78 % nákladov ušetrených

tlač podľa bodu 1:

nevytlačený ani hárok, ušetrené 100 % nákladov

Takže, keď sme už museli tlačiť, tak by to malo byť s rozumom.

Pokračovanie nabudúce... .

Pavol Ondrejko

Pavol Ondrejko

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som otec, ktorý miluje svoju dcéru a tak to naveky ostane. A niekedy rád fotím - http://www.vodicak.sk/pilot/shako/ Zoznam autorových rubrík:  Moje pocityStaré príbehyFEJTÓNYŠetrenie v ŠSPár veršovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu