Ako politik budem chrániť slobodu a dôstojnosť ľudí

Politika v našej spoločnosti prestala byť vecou cti a služby a stala sa nástrojom bezbrehého obohacovania a pošliapavania ľudskej dôstojnosti. Stojíme na križovatke. Ide o veľa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Dlho som o tom premýšľal. V mojom okolí majú politici veľmi zlú povesť. Mnohí moji priatelia sa držia toho známeho: Politika je panské huncútstvo. Odrádzali ma. Vraj z každého, koho poznajú, sa po vstupe do politiky stal bezcharakterný človek. Kto už by chcel stratiť priateľov. Stojí mi to za to? 

Navyše, sám som bol vždy kritický voči spájaniu náboženstva a politiky. Moja identita je nerozlučne spojená s evanjelickou cirkvou, s ekumenickým hnutím a medzináboženským dialógom. Nejdem sám proti svojim deklarovaným zásadám, podľa ktorých náboženstvo a cirkev nemajú siahať po politickej moci?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Dnes napriek tomu verejne ohlasujem, že sa chcem uchádzať o podporu voličov v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu ako kandidát politického hnutia Progresívne Slovensko. Prečo to robím?

Robím to práve preto, že politika v našej spoločnosti prestala byť vecou cti a služby a stala sa nástrojom bezbrehého obohacovania a pošliapavania ľudskej dôstojnosti. Populistickí a nacionalistickí politici si upevňujú moc tým, že v ľuďoch prebúdzajú strach z menšín. Pripisujú im vinu za problémy, ktoré nespôsobili. Za nedostatok peňazí v sociálnom systéme vraj môžu Rómovia, za krízu manželstva a rodiny vraj môžu homosexuáli, za vyprázdňujúce sa kostoly vraj môžu humanisti a liberáli, za pokles pôrodnosti vraj môžu ženy uplatňujúce si právo na interrupciu. Preto populisti siahajú na existujúce práva a slobody, na ktorých stojí európska spoločnosť. Robia to vraj v mene ochrany národných a kresťanských hodnôt. V skutočnosti sa však pokúšajú o prepísanie základného charakteru nášho európskeho priestoru. Z Európy tolerancie, solidarity a slobody, ktorá je predpokladom prosperity a bezpečnosti, chcú urobiť Európu autoritárskych režimov, ktoré svoju moc stavajú na sebectve a strachu ľudí. To už Európa zažila a v druhej svetovej vojne za to zaplatili životom milióny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Táto hrozba sa inak ako politickými prostriedkami v tejto situácii zmeniť nedá. Stojíme na križovatke. Ide o veľa. Nastal čas obnoviť dôveru ľudí v politický systém liberálnej demokracie. Dá sa to tak, že výkon politického mandátu budú mať v rukách ľudia, ktorí celým svojím životom stoja za hodnotami slobody a dôstojnosti.

Pokiaľ ide o prepojenie náboženstva a politiky, tak odmietam zneužívanie inštitucionálnej váhy cirkví a náboženských spoločností na presadzovanie vlastných politických cieľov. Zároveň som však presvedčený, že ľudia bez ohľadu na svoje náboženské presvedčenie majú byť pripravení prevziať politickú zodpovednosť a zapájať sa do politického života vo férovej politickej súťaži ako občania.

SkryťVypnúť reklamu

Robím to tiež preto, lebo chcem ukázať, že veriaci ľudia môžu byť v politike nositeľmi aj iných tém, než na aké sme boli doteraz zvyknutí. Odmietam kresťanskú politickú agendu vychádzajúcu z náboženského fundamentalizmu. Ten totiž ľudí rozdeľuje a často stavia navzájom proti sebe.

Hlásim sa k hodnotám progresívneho kresťanstva. Viera je pre mňa súkromnou hodnotou, ktorá ma vedie k úcte voči iným ľuďom bez ohľadu na ich náboženské vyznanie, filozofické presvedčenie, etnický, alebo sociálny pôvod či sexuálnu orientáciu. Ako veriaci sa zasadzujem za sekulárny štát, ktorý jediný dokáže byť garantom slobody mať náboženské vyznanie, zmeniť ho alebo nevyznávať žiadne náboženstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto som ako súčasť svojej prípravy na kandidovanie a kampaň do Európskeho parlamentu prestal vykonávať kazateľskú službu v evanjelickej cirkvi. O podporu voličov sa neuchádzam ako predstaviteľ cirkvi s úmyslom presadzovať jej záujmy. Uchádzam sa o ňu ako angažovaný občan, ktorý rozumie nebezpečenstvám prepojenia cirkevnej, resp. náboženskej a politickej moci.

Ako človek so skúsenosťami z akademickej, občianskej a cirkevnej sféry sa v prípade zvolenia budem v Európskom parlamente s cieľom oslabiť pravicový populizmus a nacionalizmus a predchádzať zneužívaniu náboženskej viery populistami a nacionalistami venovať najmä:

1. posilňovaniu európskych programov na pomoc komunitám znevýhodneným na základe ich sociálneho alebo etnického pôvodu;

2. presadzovaniu rodovej rovnosti v európskych politikách ako aj predchádzaniu porušovania práva na súkromný a rodinný život LGBTI osôb;

3. rozvoju európskych programov na podporu vzdelávania, vedy a výskumu.

Ondrej Prostredník kandidát hnutia Progresívne Slovensko na poslanca Európskeho parlamentu

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  422x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu