Katolík a dcéra hinduistky a baptistu, aj to je víťazné duo Biden – Harrisová

Joe Biden je po Kennedym druhý katolík v úrade prezidenta a Harrisová si z domu odniesla medzináboženskú výchovu hinduistickej matky z Indie a baptistického otca z Jamajky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Neviem, či slovenskí katolíci budú na tohto amerického prezidenta hrdí. Nie som si ani istý, ako budú reagovať slovenskí baptisti na svoju spoluveriacu v úrade viceprezidentky USA. Pre mňa však ich kultúrna a náboženská rozmanitosť odráža kultúrnu a náboženskú rozmanitosť Ameriky, ktorej sa stále viac približuje aj Európa. Obaja sú pre mňa nádejou a verím, že s touto výbavou dokážu prispievať k prekonávaniu napätí medzi kultúrami a náboženstvami. Darmo, nie je katolík ako katolíka a baptistka ako baptistka. Na to by sme nemali zabúdať. Politické hodnoty Bidena a Harrisovej sú dôkazom toho, že aj ľudia s katolíckym alebo baptistickým, či dokonca hinduistickým pôvodom môžu byť tvorcami otvorených spoločenských riešení rešpektujúcich ľudské práva vrátane práv LGBTI ľudí, čí práva na legálnu a bezpečnú interrupciu. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Joe Biden je podľa projekcií CNN víťazom prezidentských volieb v USA. Američania si spolu s ním tiež zvolili prvýkrát v dejinách ženu na post viceprezidentky, Kamalu Harrisovú. Tento výsledok ma potešil a nielen preto, že som si ho veľmi prial.

Duo Biden - Harrisová je nádejou USA. Po rokoch nebezpečnej politiky Donalda Trumpa, ktorá medzi Američanmi rozpútavala tie najnižšie vášne nacionalizmu a sebectva, je ich úlohu priniesť do politiky opäť ľudskosť a zmysel pre úctu k právam každého občana. Obaja na to majú veľmi dobré predpoklady.

Budúci prezident a viceprezidentka USA sú tiež nádejou pre svet. Amerika je strategickým spojencom Európy a dôležitým hráčom v medzinárodnom spoločenstve. Pre mňa je veľmi dôležité, aký tón v medzinárodných vzťahoch v oblasti dodržiavania ľudských práv a boja proti klimatickým zmenám udáva táto veľmoc. Biden a Harrisová majú veľmi dobré predpoklady na to, aby zvrátili izolacionistický kurz Donalda Trumpa a urobili z USA opäť aktívneho a dôveryhodného medzinárodného partnera.

SkryťVypnúť reklamu

Ondrej Prostredník
teológ a publicista
člen predsedníctva Progresívneho Slovenska 

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  422x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu