reklama

Cirkev za štátne učí bludy o homosexualite

Prípad z trenčianskeho gymnázia nie je ojedinelý. Len tam sa však ozvali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (100)

Maturoval som na tom gymnáziu a vlastne som aj hrdý na to, že si tam držia úroveň. Ozvali sa a zburcovali verejnosť, keď na hodine katolíckeho náboženstva učiteľ podával informácie o homosexualite, ktoré nezodpovedajú súčasnému poznaniu a čo je horšie, stigmatizujú a urážajú ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou.

Je to vlastne celkom irónia. Ľudia, ktorí cítia potrebu poučovať mladých o škodlivosti homosexuality, zároveň urputne bojujú za to, aby sa o homosexualite na školách mlčalo. Takže oni svoje urážlivé bludy šíriť môžu a dokonca sa pri tom odvolávajú na náboženskú slobodu. Odovzdávanie aktuálnych poznatkov sexuológie o ľudskej sexualite mladým ľuďom však považujú za tzv. „LGBTI propagandu“ a najradšej by to zakázali tak ako si  to neúspešne chcel nechať potvrdiť Viktor Orbán v referende tento víkend. Na okraj treba poznamenať, že sa inšpiroval Putinom, ktorý takýto zákon už dávnejšie presadil v Rusku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale aby sme v tom mali jasno. To, čo o homosexualite vyučovali učitelia náboženstva študentov a študentky na gymnáziu v Trenčíne, vôbec nie je žiadna výnimka. Učili len to, čo im predpisuje katechizmus a rovnaké bludy o homosexualite zaznievajú na všetkých hodinách katolíckeho náboženstva. Osnovy hodín náboženstva sú výlučne v rukách príslušnej cirkvi a niet dôvodu pochybovať prečo by ten obsah, ktorý v rámci osnov náboženstva vyučovali na gymnáziu v Trenčíne, nevyučovali aj na iných hodinách katolíckeho náboženstva. Je to však asi tak, že na tých hodinách už nesedia tí uvedomelejší študenti a študentky, ktorí by na takýto škodlivý obsah upozornili. Sú tam väčšinou mladí ľudia, ktorí sú lojálni cirkvi a aj keď cítia, že takéto znevažujúce vyjadrenia o homosexuáloch nie sú v poriadku, radšej to neriešia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa s tým dá robiť? Žiaľ nič moc. Môžete požiadať štátnu školskú inšpekciu, aby vykonala kontrolu. Tá však zistí len to, že takýto škodlivý obsah je v súlade s osnovami. Okrem toho môže inšpekciu vykonať len osoba poverená príslušnou cirkvou (§13 ods. 3 zákona 596/2003 Z.z.). Čo asi taký inšpektor poslaný cirkvou zistí? Nuž len to, že všetko bolo s kostolným poriadkom. Hoci, keby sa čo i len trochu sám vzdelával, zistil by, že ide o prekonanú teológiu založenú na výkladoch biblických textov spred dvoch storočí.

A kto to všetko platí? Učebnice aj učiteľov platíme všetci z verejných zdrojov. A nie je to z kapitoly ministerstva kultúry, teda z príspevku, ktorý cirkvi dostávajú a o ktorom sa tak mnoho diskutuje, keď sa hovorí o odluke. Nie, to sú peniaze navyše z kapitoly ministerstva školstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj vám to nesedí, že peniaze určené na vzdelávanie sa používajú na šírenie zaostalých a urážajúcich názorov o homosexualite?

Jediné, čo sa dá spraviť je to, čo urobili študenti a študentky môjho gymnázia v Trenčíne. Hovorte o tom, upozorňujte na to, volajte, burcujte. Lebo ak to pre niekoho aj je s kostolným poriadkom, tak určite to nie je v súlade s tým, čo by malo poskytovať moderné vzdelávanie v otvorenej spoločnosti 21. storočia.

Ondrej Prostredník
teológ a publicista

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  593x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu