Katolícka cirkev na Slovensku propaguje konverznú terapiu

Kým inde vo svete konverznú terapiu štáty postupne stavajú mimo zákon, na Slovensku nachádza živnú pôdu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska pozýva ľudí na online konferenciu s názvom „Slobody, práva a sebaurčenie. Poradenstvo pre mužov a ženy, ktorí prežívajú neželané sexuálne príťažlivosti a rodovú neistotu.“ S príhovorom v úvode konferencie vystúpi poslankyňa OĽANO Anna Záborská.

Konferenciu organizuje „Medzinárodná federácia pre slobodu voľby terapie a sprevádzania.“ Ako naznačuje názov tejto organizácie, jej cieľom je „terapia“ a ponúka ju osobám, ktoré „prežívajú neželané sexuálne príťažlivosti“. Zo spôsobu, ako táto organizácia hovorí o sexuálnej orientácii a možnosti jej zmeny terapiou je zrejmé, že jej protagonisti neuznávajú všeobecnú vedeckú zhodu na tom, že sexuálnu orientáciu si človek nevyberá a nie je možné zmeniť ju akoukoľvek terapiou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa organizácie OutRight Action International, ktorá obhajuje práva LGBTIQ ľudí, sa síce v posledných desaťročiach odborníci rozišli so škodlivými konverznými terapiami. Ich postupné ukončenie v mnohých krajinách však viedlo k vzniku a rozmachu náboženských organizácií ponúkajúcich konverznú terapiu. V krajinách, kde je konverzná terapia zakázaná, ponúkajú tieto organizácie rôzne rafinovaným spôsobom skryté konverzné terapie. Medzi takéto organizácie zaraďuje aj Medzinárodnú federáciu pre slobodu voľby terapie a sprevádzania (IFTCC), ktorej najnovšiu aktivitu na Slovensku propaguje Konferencia biskupov Slovenska prostredníctvom svojej tlačovej kancelárie.

SkryťVypnúť reklamu

Európska komisia vo svojej minulý týždeň zverejnenej Stratégii pre LGBTIQ rovnosť okrem iného konštatuje, že postupy zamerané na zmenu sexuálnej orientácie majú vážne dôsledky na telesné a duševné zdravie ľudí s homosexuálnou orientáciou. Preto bude v období medzi rokmi 2020-2025 podporovať výmenu skúseností, ktoré majú členské štáty pri odstraňovaní takýchto škodlivých postupov.

Ktovie, čím prispeje Slovensko do tejto výmeny skúseností. Slovenský právny poriadok konverznú terapiu ani jej skryté formy nezakazuje a zdá sa, akoby na podobný zákon ani nebola spoločenská objednávka. Veď v posledných desaťročiach uplatňovanie týchto metód vymizlo spolu s postupujúcim vedeckým poznaním o ľudskej sexuálnej orientácii.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšia aktivita katolíckej cirkvi na Slovensku však ukazuje, že náboženskými predstavami motivované škodlivé zasahovanie do osobnej integrity LGBTI ľudí je témou, ktorá tu nachádza živnú pôdu. A žiaľ nie niekde v temných kútoch extrémnych náboženských zoskupení, ale priamo v najrozšírenejšej, štátom uznanej a podporovanej cirkvi.

Ondrej Prostredník
teológ a publicista
člen predsedníctva Progresívneho Slovenska

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  422x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu