V Betleheme sa zrodila sloboda

Tieto Vianoce nás vo svojom zajatí drží vírus. Oberá nás o slobodu stretať sa s blízkymi a priateľmi. Zatvára nás za dvere našich domovov pre oprávnený strach o zdravie a život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

To, čo inak ctíme ako výsadu vianočných sviatkov, totiž môcť byť doma, sa odrazu mení na neznesiteľnú ťarchu, ktorú chcú mnohí zo seba striasť za každú cenu.

Sloboda je jedna z tém vianočného príbehu. Väčšinou zaniká v posolstve, ktoré zdôrazňuje poslušnosť Jozefa a Márie, keď sa vybrali z Nazareta do Betlehema, keď neodporovali tomu, čo pochopili zo snov a videní.

A predsa je pre mňa rozhodujúcim posolstvom vianočného príbehu práve odkaz na slobodu. 

Jozef a Mária ujdú s narodeným dieťaťom do Egypta. Nie preto, že by tam v tom čase bola najpriaznivejšia situácia v prijímaní migrantov. Ani preto, že by to bolo najbližšie bezpečné miesto.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to odkaz na cestu, ktorou sa kedysi rozhodol ísť izraelský národ a na ktorej konci bola sloboda.

Jozef a Mária vedú svoje dieťa po ceste slobody.

Vianočný príbeh nás vedie k slobode.

Je to cesta, na začiatku ktorej stojí uvedomenie si zajatia. Z neho sa rodí túžba po slobode. Túžba, ktorá z nás robí ľudí. Túžba, ktorá nás napĺňa silou zápasiť a obetovať sa za slobodu. Túžba, bez ktorej strácame ľudskosť a stávame sa len tieňmi tých, ktorými môžeme byť v slobode.

Prajem vám pokojné prežitie vianočných sviatkov naplnených túžbou po slobode zrodenej z trpkej skúsenosti zajatia.

Prajem vám, aby ste v sebe objavili ochotu darovať slobodu iným tak, že ich uznáte za hodných rovnakej slobody, po akej túžite vy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  183x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu